Fodbold er en forunderlig størrelse. Små beslutninger kan definere en hel karriere. Bare spørg Thomas Frank.
Danskeren afslører nu i DR-podcasten Genstart, at han var meget i tvivl om at tage assistenttrænerjobbet i Brentford tilbage i 2016, et halvt år efter han havde sagt op i Brøndby på grund af "Oscar-gate".
Thomas Frank ville være cheftræner, men takkede alligevel ja. Spoler vi tiden syv år frem, er han en af de hotteste cheftrænere i Premier League. Der kan man tale om at ramme plet.
– Jeg står hjemme i vores hus i Hvidovre og får det her ring af Rasmus Ankersen, der var sportschef. Han ringede og sagde: "Hva, skal du til Brentford og være assistenttræner?" Det havde jeg ikke tænkt på på det tidspunkt. Jeg ville gerne til udlandet. Min hustru og jeg havde en ambition om at komme ud og opleve verden med vores tre børn. Men jeg havde tænkt, at det skulle være som cheftræner.
– Jeg tog så over til mødet, positiv på rigtig mange måder. Men jeg kan huske, at jeg står ude i lufthavnen i Heathrow og ringer tilbage til Nanna (hans hustru, red.) og siger: "Arh, det er jeg lidt i tvivl om, om det her er det rigtige". Og jeg kan bare mærke skuffelsen i hendes stemme, for hun tænkte: 1) London. 2) assistenttræner og mindre pres. Fantastisk på alle mulige måder, og jeg ender jo så med at sige ja, fortæller Thomas Frank.
Den beslutning er han og Brentford nok særdeles glad for i dag. Foreløbig står han noteret for langt mere end 200 kampe i spidsen for klubben, som han har ført fra Championship til Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil forlænger
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
NYHEDER
Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
NYHEDER