Fodbold er en forunderlig størrelse. Små beslutninger kan definere en hel karriere. Bare spørg Thomas Frank.
Danskeren afslører nu i DR-podcasten Genstart, at han var meget i tvivl om at tage assistenttrænerjobbet i Brentford tilbage i 2016, et halvt år efter han havde sagt op i Brøndby på grund af "Oscar-gate".
Thomas Frank ville være cheftræner, men takkede alligevel ja. Spoler vi tiden syv år frem, er han en af de hotteste cheftrænere i Premier League. Der kan man tale om at ramme plet.
– Jeg står hjemme i vores hus i Hvidovre og får det her ring af Rasmus Ankersen, der var sportschef. Han ringede og sagde: "Hva, skal du til Brentford og være assistenttræner?" Det havde jeg ikke tænkt på på det tidspunkt. Jeg ville gerne til udlandet. Min hustru og jeg havde en ambition om at komme ud og opleve verden med vores tre børn. Men jeg havde tænkt, at det skulle være som cheftræner.
– Jeg tog så over til mødet, positiv på rigtig mange måder. Men jeg kan huske, at jeg står ude i lufthavnen i Heathrow og ringer tilbage til Nanna (hans hustru, red.) og siger: "Arh, det er jeg lidt i tvivl om, om det her er det rigtige". Og jeg kan bare mærke skuffelsen i hendes stemme, for hun tænkte: 1) London. 2) assistenttræner og mindre pres. Fantastisk på alle mulige måder, og jeg ender jo så med at sige ja, fortæller Thomas Frank.
Den beslutning er han og Brentford nok særdeles glad for i dag. Foreløbig står han noteret for langt mere end 200 kampe i spidsen for klubben, som han har ført fra Championship til Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Et kæmpe skridt tættere på FCK?
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
LIVE
Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW