Thomas Frank var i dyb tvivl om Brentford-jobbet

Et opkald fra Rasmus Ankersen sendte Thomas Frank mod London og assistentjobbet i Brentford, men før han takkede ja, var han ved at få kolde fødder.



Fodbold er en forunderlig størrelse. Små beslutninger kan definere en hel karriere. Bare spørg Thomas Frank.

Danskeren afslører nu i DR-podcasten Genstart, at han var meget i tvivl om at tage assistenttrænerjobbet i Brentford tilbage i 2016, et halvt år efter han havde sagt op i Brøndby på grund af "Oscar-gate".

Thomas Frank ville være cheftræner, men takkede alligevel ja. Spoler vi tiden syv år frem, er han en af de hotteste cheftrænere i Premier League. Der kan man tale om at ramme plet.

– Jeg står hjemme i vores hus i Hvidovre og får det her ring af Rasmus Ankersen, der var sportschef. Han ringede og sagde: "Hva, skal du til Brentford og være assistenttræner?" Det havde jeg ikke tænkt på på det tidspunkt. Jeg ville gerne til udlandet. Min hustru og jeg havde en ambition om at komme ud og opleve verden med vores tre børn. Men jeg havde tænkt, at det skulle være som cheftræner. 

– Jeg tog så over til mødet, positiv på rigtig mange måder. Men jeg kan huske, at jeg står ude i lufthavnen i Heathrow og ringer tilbage til Nanna (hans hustru, red.) og siger: "Arh, det er jeg lidt i tvivl om, om det her er det rigtige". Og jeg kan bare mærke skuffelsen i hendes stemme, for hun tænkte: 1) London. 2) assistenttræner og mindre pres. Fantastisk på alle mulige måder, og jeg ender jo så med at sige ja, fortæller Thomas Frank. 

Den beslutning er han og Brentford nok særdeles glad for i dag. Foreløbig står han noteret for langt mere end 200 kampe i spidsen for klubben, som han har ført fra Championship til Premier League. 





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Randers FC – FC Fredericia



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Så du det? Wass i helt vild aktion



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?