I nogle år har Brentford været en sand danskerkoloni, og det er stadig tilfældet. Især Christian Nørgaard og Mathias Jensen har været og er stadig store profiler for Thomas Franks mandskab.
En anden dansker har lige så stille også opnået mere end 100 kampe for klubben.
Der er tale om den 24-årige højre back Mads Roerslev, der ikke altid løber med overskriftene, men altså har rundet 100 kampe, siden han kom til Brentford fra FC København i sommeren 2019.
Og selvom han altså spiller jævnligt for et mandskab i Premier League, er det en mand, der måske er lidt overset. I hvert fald hvis man spørger cheftræner Thomas Frank.
– Jeg synes bestemt, at Mads går under radaren. Han fortjener en stor ros for gøre mange ting rigtigt, siger Thomas Frank i en mediesession med de danske medier, heriblandt Tipsbladet, og tilføjer:
– Vi har snakket før om hans rejse fra ikke at være fast i Vendsyssel (i foråret 2019, red.) til nu. Og det er bare et eksempel på, at der er forskellige veje til toppen. Der kan være perioder, hvor det ikke spiller, men så finder man et miljø, der passer.
– Han har gjort det rigtig godt. Over 100 kampe for Brentford, og jeg tror også, at han har opnået 50 kampe i Premier League som en af de første for klubben, og det i sig selv er ret imponerende.
– Han er et godt sted og lægger lag på. Han har altid været en defensivt dygtig wingback og lægger mere på offensivt med assister og indlæg og offensive løb.

Mads Roerslev. Foto: Imago
Om Mads Roerslev også bør være i spil til landsholdet, overlader Brentford-bossen dog til en anden.
– Når man gør det godt og spiller i Premier League, er man jo altid i spil til et eller andet, men det er Kasper [Hjulmand], du skal spørge om det, lyder det.
En kæmpe nøglespiller
Ligesom Mads Roerslev kom også Christian Nørgaard til Brentford i sommeren 2019, og hans betydning for den danskerglade klub er der vist ingen tvivl om. Han bærer eksempelvis anførerbindet.
– “Nør” har spillet en super vigtig rolle for os og har været virkelig godt præsterende for i hele sin tid i Brentford, siger Thomas Frank og tilføjer:
– Han bryder mange bolde, vinder mange bolde og læser spillet sindssygt hurtigt. På bolden er han også rolig og god til at spille bolden fremad. Og som lederskikkelse er han god til at stille krav til sine holdkammerater, han går forrest, og han er følelsesmæssigt intelligent i forhold til hele spillertruppen.
– Så jeg vil sige, at han er en kæmpe nøglespiller for os.
Christian Nørgaard er blevet 29 år og har halvandet år tilbage af sin kontrakt – en kontrakt, Brentford dog kan forlænge med yderligere et år via en option.
Så jeg vil sige, at han er en kæmpe nøglespiller for os.
Derfor er spørgsmålet også, om det er ved at være tid til et skifte, hvis han skal prøve sig af i en større klub, inden det er for sent.
– Det er en af mine vigtigste spillere, og han er min anfører, så jeg har ikke lyst til, at han skal nogen steder. Hvis du spørger mig, skal han blive her i et godt stykke tid, lyder håbet fra Thomas Frank.
Midtbanespilleren, der har en fortid i Brøndby og Fiorentina, står noteret for 149 kampe for Brentford med seks mål til følge.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
MEDIE De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage