Thomas Frank vild med dansker: Går under radaren

Thomas Frank storroser to af sine danske profiler, nemlig Mads Roerslev og Christian Nørgaard.



I nogle år har Brentford været en sand danskerkoloni, og det er stadig tilfældet. Især Christian Nørgaard og Mathias Jensen har været og er stadig store profiler for Thomas Franks mandskab.

En anden dansker har lige så stille også opnået mere end 100 kampe for klubben.

Der er tale om den 24-årige højre back Mads Roerslev, der ikke altid løber med overskriftene, men altså har rundet 100 kampe, siden han kom til Brentford fra FC København i sommeren 2019.

Og selvom han altså spiller jævnligt for et mandskab i Premier League, er det en mand, der måske er lidt overset. I hvert fald hvis man spørger cheftræner Thomas Frank.

– Jeg synes bestemt, at Mads går under radaren. Han fortjener en stor ros for gøre mange ting rigtigt, siger Thomas Frank i en mediesession med de danske medier, heriblandt Tipsbladet, og tilføjer:

– Vi har snakket før om hans rejse fra ikke at være fast i Vendsyssel (i foråret 2019, red.) til nu. Og det er bare et eksempel på, at der er forskellige veje til toppen. Der kan være perioder, hvor det ikke spiller, men så finder man et miljø, der passer.

– Han har gjort det rigtig godt. Over 100 kampe for Brentford, og jeg tror også, at han har opnået 50 kampe i Premier League som en af de første for klubben, og det i sig selv er ret imponerende.

– Han er et godt sted og lægger lag på. Han har altid været en defensivt dygtig wingback og lægger mere på offensivt med assister og indlæg og offensive løb.

231672

Mads Roerslev. Foto: Imago

Om Mads Roerslev også bør være i spil til landsholdet, overlader Brentford-bossen dog til en anden.  

– Når man gør det godt og spiller i Premier League, er man jo altid i spil til et eller andet, men det er Kasper [Hjulmand], du skal spørge om det, lyder det.

En kæmpe nøglespiller
Ligesom Mads Roerslev kom også Christian Nørgaard til Brentford i sommeren 2019, og hans betydning for den danskerglade klub er der vist ingen tvivl om. Han bærer eksempelvis anførerbindet.  

– “Nør” har spillet en super vigtig rolle for os og har været virkelig godt præsterende for i hele sin tid i Brentford, siger Thomas Frank og tilføjer:

– Han bryder mange bolde, vinder mange bolde og læser spillet sindssygt hurtigt. På bolden er han også rolig og god til at spille bolden fremad. Og som lederskikkelse er han god til at stille krav til sine holdkammerater, han går forrest, og han er følelsesmæssigt intelligent i forhold til hele spillertruppen.

– Så jeg vil sige, at han er en kæmpe nøglespiller for os.

Christian Nørgaard er blevet 29 år og har halvandet år tilbage af sin kontrakt – en kontrakt, Brentford dog kan forlænge med yderligere et år via en option.

Så jeg vil sige, at han er en kæmpe nøglespiller for os.

Derfor er spørgsmålet også, om det er ved at være tid til et skifte, hvis han skal prøve sig af i en større klub, inden det er for sent.

– Det er en af mine vigtigste spillere, og han er min anfører, så jeg har ikke lyst til, at han skal nogen steder. Hvis du spørger mig, skal han blive her i et godt stykke tid, lyder håbet fra Thomas Frank.

Midtbanespilleren, der har en fortid i Brøndby og Fiorentina, står noteret for 149 kampe for Brentford med seks mål til følge. 





Superliga-transfer på vej? Ude af truppen




Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Nartey scorede igen for Lyon

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Chido Obi var ustyrlig

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

– Det er en gigantisk fiasko

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Interessen er eksploderet på grund af FC København

FC Midtjylland kørte OB over

AGF dummer sig mod Fredericia

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Præsenterer Thomas Franks afløser

Salah strålede for Liverpool

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Sønderjyske – Silkeborg IF

Viborg FF – Brøndby IF

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF