– Tiden er kommet til at lade Kane gå

Antonio Conte har indikeret, at Tottenham er flere år fra at kæmpe med om mesterskabet, og ifølge The Telegraph bør London-klubben derfor give Harry Kane lov til at sige farvel.



Harry Kane fik ikke lov til at tage til Manchester City i sommer, men Tottenham bør snart give stjerneangriberen lov til at forlade klubben. 

Sådan lyder det i en klumme fra den engelske avis The Telegraph.

– Hvis Spurs er flere år fra at kæmpe med om mesterskabet, som Conte antyder, så er der tale om år, som Kane ikke har, skriver The Telegraph-journalisten Jason Burt således. 

Ifølge Burt er ‘tiden kommet til at lade ham [Kane, red.] gå’. 

– Den gode nyhed er, at Harry Kane er tilbage. Den dårlige nyhed er, at hans genfundne form endnu engang har understreget skellet mellem hans niveau og hans holdkammeraters niveau. Det illustrerer hvor atypisk det er, at en verdensklasseangriber bliver fastholdt i en klub, der er langt væk, flere år væk, fra at kæmpe med i toppen.

Jason Burt peger på, at Harry Kane fylder 29 år til sommer, og at den engelske landsholdskaptajn i sommer ønskede at komme væk, fordi han ikke vil slutte karrieren uden trofæer. Og ifølge Burt vil det være det bedste tidspunkt for Tottenham at sælge Harry Kane til sommer, hvor angriberen stadig har to år tilbage af sin kontrakt. 

Således vil Tottenham stadig kunne få mange penge for angriberen, og de penge vil så kunne gå til den genopbygning af truppen, som der virkelig er behov for, lyder det fra Burt. Spørgsmålet er selvfølgelig, om Antonio Conte vil acceptere at miste Kane.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Millionregn over ‘PC’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tv-vært stopper på Viaplay

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: DBU-boss stopper

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

I dialog om Albert Grønbæk