Tidligere United-angriber: Glem prisen, Højlund

Rasmus Højlund skal ikke se på prisen som et pres, forklarer den tidligere Manchester United-angriber.



Rasmus Højlund er denne sommer blevet den dyreste danske fodboldspiller nogensinde, da han skiftede fra Atalanta til Manchester United for mere end 500 millioner kroner. Prisen er dog ikke noget, som han skal se som et pres.

Det fortæller den tidligere United-bomber Dimitar Berbatov i et interview med Viaplay, hvor han bliver spurgt til, hvorvidt prisen er et pres.

– Det burde det ikke være. Hvad er mange penge i disse dage? Det er vanvittigt. Jeg synes ikke, at han skal kigge så meget på, hvad de har betalt for ham. Det er en investering. Han er 20 år gammel. Han kan blive bedre og bedre og bedre. Det er det vigtigste, siger han og fortsætter:

– Dernæst er det vigtigt, at Ten Hag ville have ham. Det er meget vigtigt for en angriber. Tro mig. At vide, at træneren vil have dig, og træneren bruger dig. Efter det er det dig, der skal bevise, at du er god nok og sige 'Træner, du tror på mig. Jeg betaler tilbage med mine mål', lyder det fra Berbatov.

Endvidere bliver det slået fast fra bulgaren, at selvom man er i en tid, hvor angribere kan have mange roller, så er det i sidste ende målene, der afgør, hvorvidt man er en succes, så derfor er det afgørende for Højlund at få gang i målene hurtigt.

Han er dog sikker på, at danskeren i United kommer til at blive fodret med muligheder, og at det er et godt sted at være, hvis man skal udvikle sig.

I øjeblikket er Højlund ude med en skade, og Berbatov peger på, at det er vigtigt at holde sig fri for dem, da Premier League ikke er en sprint, men et maraton.

Selv nåede den tidligere United-angriber at spille fire sæsoner i klubben med 149 kampe og 56 mål til følge under Sir Alex Fergusons tid som manager i klubben.

Hele interviewet kan ses i toppen af artiklen.

Den høje pris på Højlund har dog fyldt en del. Læs mere om det her.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Como kan overraske Inter i lokalderby

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Den største genistreg i Superligaen?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham