Rasmus Højlund er denne sommer blevet den dyreste danske fodboldspiller nogensinde, da han skiftede fra Atalanta til Manchester United for mere end 500 millioner kroner. Prisen er dog ikke noget, som han skal se som et pres.
Det fortæller den tidligere United-bomber Dimitar Berbatov i et interview med Viaplay, hvor han bliver spurgt til, hvorvidt prisen er et pres.
– Det burde det ikke være. Hvad er mange penge i disse dage? Det er vanvittigt. Jeg synes ikke, at han skal kigge så meget på, hvad de har betalt for ham. Det er en investering. Han er 20 år gammel. Han kan blive bedre og bedre og bedre. Det er det vigtigste, siger han og fortsætter:
– Dernæst er det vigtigt, at Ten Hag ville have ham. Det er meget vigtigt for en angriber. Tro mig. At vide, at træneren vil have dig, og træneren bruger dig. Efter det er det dig, der skal bevise, at du er god nok og sige 'Træner, du tror på mig. Jeg betaler tilbage med mine mål', lyder det fra Berbatov.
Endvidere bliver det slået fast fra bulgaren, at selvom man er i en tid, hvor angribere kan have mange roller, så er det i sidste ende målene, der afgør, hvorvidt man er en succes, så derfor er det afgørende for Højlund at få gang i målene hurtigt.
Han er dog sikker på, at danskeren i United kommer til at blive fodret med muligheder, og at det er et godt sted at være, hvis man skal udvikle sig.
I øjeblikket er Højlund ude med en skade, og Berbatov peger på, at det er vigtigt at holde sig fri for dem, da Premier League ikke er en sprint, men et maraton.
Selv nåede den tidligere United-angriber at spille fire sæsoner i klubben med 149 kampe og 56 mål til følge under Sir Alex Fergusons tid som manager i klubben.
Hele interviewet kan ses i toppen af artiklen.
Den høje pris på Højlund har dog fyldt en del. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
OPTAKT
Manchester City – Brentford
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER