Leicester FA Cup-forbandelse er brudt.
Efter fire tabte finaler i 1940’erne og 60’erne og ingen deltagelser i kampen om trofæet i mere end 50 år vandt den engelske fodboldklub lørdag den prestigefyldte pokalturnering.
Foran omkring 20.000 tilskuere på Wembley i London blev Chelsea i årets finale slået med 1-0 efter en perle af et langskudsmål af belgiske Youri Tielemans.
Dermed kan Kasper Schmeichel og hans holdkammerater altså kalde sig vindere af verdens ældste fodboldturnering.
Den danske landsholdskeeper var som vanligt på plads i Leicesters mål i hele kampen og gjorde sig bemærket med flere store redninger i slutfasen. Chelsea var uden Andreas Christensen. Den danske forsvarsspiller sidder fortsat ude med den skade, han pådrog sig for nylig.
Finalen startede med Leicester under et vedvarende pres. Sådan forblev det stort set helt frem til pausefløjtet, men uden at det rigtig blev farligt foran Leicesters mål. Det virkede til, at Schmeichel og hans holdkammerater var indforståede med at overlade initiativet til Chelsea, stille sig tilbage og satse på omstillinger.
Det var da også kun i enkelte momenter, at Chelsea fik spillet sig frem til scoringschancer, der alle blev afværget.
I de sidste minutter af første halvleg kom Leicester bedre med i kampen. Det fortsatte umiddelbart efter pausen, hvor spillet var mere jævnbyrdigt, og det bølgede frem og tilbage.
Dødvandet blev brudt efter lidt over en times spil. Her opstod der eufori blandt de fremmødte Leicester-fans, da Youri Tielemans bankede bolden op i hjørnet med et drøn fra distancen.
Chelsea-spillerne mente, at Leicesters Ayoze Perez havde ramt bolden med hånden i opspillet. Det så også ud til at være tilfældet på de efterfølgende tv-billeder, men målet fik altså lov til at stå efter et VAR-tjek.
Målet udløste et tungt Chelsea-pres, og så trådte Kasper Schmeichel i karakter. Med et lille kvarter tilbage var han ude i fuld længde for at afholde et hovedstød fra at snige sig i mål. I 87. minut hev Schmeichel så endnu en klasseredning ud af ærmet, da et hårdt skud blev vippet til hjørnespark.
Blot to minutter efter den situation måtte Schmeichel dog give fortabt, da den tidligere Leicester-spiller Ben Chilwell så ud til en smule tilfældigt at have skovlet bolden i mål til en forløsende udligning.
Men Chelseas drøm om at holde finalen i live blev knust, da Chillwell viste sig at være offside i opspillet, og målet blev annulleret.
Efter fem minutters nervekrig i tillægstiden, hvor Chelsea febrilsk forsøgte at nærme sig Leicester-målet, fløjtede dommeren finalen af og festen i Leicester i gang.
Leicester var i FA Cup-finalen i 1949, 1961, 1963 og 1969, men tabte altså dem alle.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Manchester United forlænger med profil
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Moukoko vækker opsigt i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
Færdig i Manchester City
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
DAGENS SPILFORSLAG
