Tielemans-drøn sikrer Leicester FA Cup-triumf

Efter fire tabte finaler i 1940’erne og 60’erne vandt Leicester lørdag FA Cuppen for første gang nogensinde.



Leicester FA Cup-forbandelse er brudt.

Efter fire tabte finaler i 1940’erne og 60’erne og ingen deltagelser i kampen om trofæet i mere end 50 år vandt den engelske fodboldklub lørdag den prestigefyldte pokalturnering.

Foran omkring 20.000 tilskuere på Wembley i London blev Chelsea i årets finale slået med 1-0 efter en perle af et langskudsmål af belgiske Youri Tielemans.

Dermed kan Kasper Schmeichel og hans holdkammerater altså kalde sig vindere af verdens ældste fodboldturnering.

Den danske landsholdskeeper var som vanligt på plads i Leicesters mål i hele kampen og gjorde sig bemærket med flere store redninger i slutfasen. Chelsea var uden Andreas Christensen. Den danske forsvarsspiller sidder fortsat ude med den skade, han pådrog sig for nylig.

Finalen startede med Leicester under et vedvarende pres. Sådan forblev det stort set helt frem til pausefløjtet, men uden at det rigtig blev farligt foran Leicesters mål. Det virkede til, at Schmeichel og hans holdkammerater var indforståede med at overlade initiativet til Chelsea, stille sig tilbage og satse på omstillinger.

Det var da også kun i enkelte momenter, at Chelsea fik spillet sig frem til scoringschancer, der alle blev afværget.

I de sidste minutter af første halvleg kom Leicester bedre med i kampen. Det fortsatte umiddelbart efter pausen, hvor spillet var mere jævnbyrdigt, og det bølgede frem og tilbage.

Dødvandet blev brudt efter lidt over en times spil. Her opstod der eufori blandt de fremmødte Leicester-fans, da Youri Tielemans bankede bolden op i hjørnet med et drøn fra distancen.

Chelsea-spillerne mente, at Leicesters Ayoze Perez havde ramt bolden med hånden i opspillet. Det så også ud til at være tilfældet på de efterfølgende tv-billeder, men målet fik altså lov til at stå efter et VAR-tjek.

Målet udløste et tungt Chelsea-pres, og så trådte Kasper Schmeichel i karakter. Med et lille kvarter tilbage var han ude i fuld længde for at afholde et hovedstød fra at snige sig i mål. I 87. minut hev Schmeichel så endnu en klasseredning ud af ærmet, da et hårdt skud blev vippet til hjørnespark.

Blot to minutter efter den situation måtte Schmeichel dog give fortabt, da den tidligere Leicester-spiller Ben Chilwell så ud til en smule tilfældigt at have skovlet bolden i mål til en forløsende udligning.

Men Chelseas drøm om at holde finalen i live blev knust, da Chillwell viste sig at være offside i opspillet, og målet blev annulleret.

Efter fem minutters nervekrig i tillægstiden, hvor Chelsea febrilsk forsøgte at nærme sig Leicester-målet, fløjtede dommeren finalen af og festen i Leicester i gang.

Leicester var i FA Cup-finalen i 1949, 1961, 1963 og 1969, men tabte altså dem alle.

/ritzau/





Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Interessant afsløring

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Kevin Diks skriver historie

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Bayern er ved at løbe tør for målmænd



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

De må have mareridt om ham i nat!

Han stiller ultimative krav

– En gigantisk nedtur!

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland