Leicester FA Cup-forbandelse er brudt.
Efter fire tabte finaler i 1940’erne og 60’erne og ingen deltagelser i kampen om trofæet i mere end 50 år vandt den engelske fodboldklub lørdag den prestigefyldte pokalturnering.
Foran omkring 20.000 tilskuere på Wembley i London blev Chelsea i årets finale slået med 1-0 efter en perle af et langskudsmål af belgiske Youri Tielemans.
Dermed kan Kasper Schmeichel og hans holdkammerater altså kalde sig vindere af verdens ældste fodboldturnering.
Den danske landsholdskeeper var som vanligt på plads i Leicesters mål i hele kampen og gjorde sig bemærket med flere store redninger i slutfasen. Chelsea var uden Andreas Christensen. Den danske forsvarsspiller sidder fortsat ude med den skade, han pådrog sig for nylig.
Finalen startede med Leicester under et vedvarende pres. Sådan forblev det stort set helt frem til pausefløjtet, men uden at det rigtig blev farligt foran Leicesters mål. Det virkede til, at Schmeichel og hans holdkammerater var indforståede med at overlade initiativet til Chelsea, stille sig tilbage og satse på omstillinger.
Det var da også kun i enkelte momenter, at Chelsea fik spillet sig frem til scoringschancer, der alle blev afværget.
I de sidste minutter af første halvleg kom Leicester bedre med i kampen. Det fortsatte umiddelbart efter pausen, hvor spillet var mere jævnbyrdigt, og det bølgede frem og tilbage.
Dødvandet blev brudt efter lidt over en times spil. Her opstod der eufori blandt de fremmødte Leicester-fans, da Youri Tielemans bankede bolden op i hjørnet med et drøn fra distancen.
Chelsea-spillerne mente, at Leicesters Ayoze Perez havde ramt bolden med hånden i opspillet. Det så også ud til at være tilfældet på de efterfølgende tv-billeder, men målet fik altså lov til at stå efter et VAR-tjek.
Målet udløste et tungt Chelsea-pres, og så trådte Kasper Schmeichel i karakter. Med et lille kvarter tilbage var han ude i fuld længde for at afholde et hovedstød fra at snige sig i mål. I 87. minut hev Schmeichel så endnu en klasseredning ud af ærmet, da et hårdt skud blev vippet til hjørnespark.
Blot to minutter efter den situation måtte Schmeichel dog give fortabt, da den tidligere Leicester-spiller Ben Chilwell så ud til en smule tilfældigt at have skovlet bolden i mål til en forløsende udligning.
Men Chelseas drøm om at holde finalen i live blev knust, da Chillwell viste sig at være offside i opspillet, og målet blev annulleret.
Efter fem minutters nervekrig i tillægstiden, hvor Chelsea febrilsk forsøgte at nærme sig Leicester-målet, fløjtede dommeren finalen af og festen i Leicester i gang.
Leicester var i FA Cup-finalen i 1949, 1961, 1963 og 1969, men tabte altså dem alle.
/ritzau/
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
Steve Cooper varsler store ændringer
