Tordner mod presset Klopp: Han skal undskylde!

Dietmar Hamann er igen ikke imponeret over Jürgen Klopp, efter at Liverpool-træneren nægtede at besvare et spørgsmål fra en journalist efter ydmygelsen til Wolverhampton.



Jürgen Klopps Liverpool ligner i øjeblikket en bokser, der har fået så mange slag til hoved og krop, at dommeren overvejer at stoppe kampen. 

Senest i weekenden modtog Liverpool et dybt hug, da man tabte 3-0 til Wolverhampton, og dermed røg endnu længere ned i det sorte hul, man i øjeblikket befinder sig i. 

Efter kampen var nedturen bedst symboliseret ved Jürgen Klopps ageren under pressemødet, hvor han nægtede at svare på The Athletic-journalisten James Pearces spørgsmål om, hvorvidt Liverpools dårlige start på kampene handlede om holdets mentalitet.

– Jeg har meget svært ved at tale med dig, hvis jeg skal være helt ærlig. Jeg foretrækker ikke at gøre det. Du ved hvorfor – på grund af alle de ting, du har skrevet, svarede Klopp, hvorefter han svarede en anden journalist, som stillede samme spørgsmål. 

Sådan nogle sammenbrud er aldrig gode tegn, og det vidner om en mand, der er presset. Liverpool-legenden Dietmar Hamann er dog langtfra imponeret over sin landsmand, som bør undskylde til journalisten. Det siger han til talkSPORT.

– Jeg synes, at det var meget underligt og småligt, og det, han er nødt til at indse, er, at James Pearce og Pearces familie er blevet bombarderet med grove beskeder siden hændelsen, fordi Klopp ikke gad svare på et spørgsmål. 

– Det var et helt fint spørgsmål at stille, og jeg synes, at det mindste James Pearce fortjener, er en undskyldning. Liverpool er en klub bygget på respekt, og jeg synes, at nogle bør sige Klopp, at det her er Liverpool Football Club, og det kan du ikke gøre. 

– Vi har kampagner mod mobning, og det dur ikke, at Liverpools cheftræner opfører sig på den måde, som han gør. Følelsen er, at ingen i klubben tør at fortælle ham det, hvilket de bør. Det kan være, at han siger; Hvis jeg får nogle få spillere, kan det være, at jeg slet ikke skal svare på disse spørgsmål, siger Dietmar Hamann, som var med til at vinde Champions League med Liverpool tilbage i 2005. 

Det vides endnu ikke, hvad det er, som James Pearce har skrevet, der har fået Jürgen Klopp op i det røde felt. Det vides dog, at Liverpool har været sæsonens med afstand største skuffelse i Premier League, hvor man lige nu er placeret i midterfeltet med mange point op til top fire.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Dansk målsluger skifter til topklub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

‘Ronaldo vinder kampen’

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Katastrofe for Jack Grealish

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

– Alt for meget kaos i Horsens

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

På vild liste med Lionel Messi

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Viaplay hæver priserne



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Populære Chelsea – køb billetter her!

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

AGF mangler flere profiler mod OB

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold