Jürgen Klopps Liverpool ligner i øjeblikket en bokser, der har fået så mange slag til hoved og krop, at dommeren overvejer at stoppe kampen.
Senest i weekenden modtog Liverpool et dybt hug, da man tabte 3-0 til Wolverhampton, og dermed røg endnu længere ned i det sorte hul, man i øjeblikket befinder sig i.
Efter kampen var nedturen bedst symboliseret ved Jürgen Klopps ageren under pressemødet, hvor han nægtede at svare på The Athletic-journalisten James Pearces spørgsmål om, hvorvidt Liverpools dårlige start på kampene handlede om holdets mentalitet.
– Jeg har meget svært ved at tale med dig, hvis jeg skal være helt ærlig. Jeg foretrækker ikke at gøre det. Du ved hvorfor – på grund af alle de ting, du har skrevet, svarede Klopp, hvorefter han svarede en anden journalist, som stillede samme spørgsmål.
Sådan nogle sammenbrud er aldrig gode tegn, og det vidner om en mand, der er presset. Liverpool-legenden Dietmar Hamann er dog langtfra imponeret over sin landsmand, som bør undskylde til journalisten. Det siger han til talkSPORT.
– Jeg synes, at det var meget underligt og småligt, og det, han er nødt til at indse, er, at James Pearce og Pearces familie er blevet bombarderet med grove beskeder siden hændelsen, fordi Klopp ikke gad svare på et spørgsmål.
– Det var et helt fint spørgsmål at stille, og jeg synes, at det mindste James Pearce fortjener, er en undskyldning. Liverpool er en klub bygget på respekt, og jeg synes, at nogle bør sige Klopp, at det her er Liverpool Football Club, og det kan du ikke gøre.
– Vi har kampagner mod mobning, og det dur ikke, at Liverpools cheftræner opfører sig på den måde, som han gør. Følelsen er, at ingen i klubben tør at fortælle ham det, hvilket de bør. Det kan være, at han siger; Hvis jeg får nogle få spillere, kan det være, at jeg slet ikke skal svare på disse spørgsmål, siger Dietmar Hamann, som var med til at vinde Champions League med Liverpool tilbage i 2005.
Det vides endnu ikke, hvad det er, som James Pearce har skrevet, der har fået Jürgen Klopp op i det røde felt. Det vides dog, at Liverpool har været sæsonens med afstand største skuffelse i Premier League, hvor man lige nu er placeret i midterfeltet med mange point op til top fire.
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Henter FC København-spiller
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
Joakim Mæhle åbner op
Skal han med Bo Svensson til FC København?
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Kæk Wass: Han filmede!
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
HELT VILDT