Jürgen Klopps Liverpool ligner i øjeblikket en bokser, der har fået så mange slag til hoved og krop, at dommeren overvejer at stoppe kampen.
Senest i weekenden modtog Liverpool et dybt hug, da man tabte 3-0 til Wolverhampton, og dermed røg endnu længere ned i det sorte hul, man i øjeblikket befinder sig i.
Efter kampen var nedturen bedst symboliseret ved Jürgen Klopps ageren under pressemødet, hvor han nægtede at svare på The Athletic-journalisten James Pearces spørgsmål om, hvorvidt Liverpools dårlige start på kampene handlede om holdets mentalitet.
– Jeg har meget svært ved at tale med dig, hvis jeg skal være helt ærlig. Jeg foretrækker ikke at gøre det. Du ved hvorfor – på grund af alle de ting, du har skrevet, svarede Klopp, hvorefter han svarede en anden journalist, som stillede samme spørgsmål.
Sådan nogle sammenbrud er aldrig gode tegn, og det vidner om en mand, der er presset. Liverpool-legenden Dietmar Hamann er dog langtfra imponeret over sin landsmand, som bør undskylde til journalisten. Det siger han til talkSPORT.
– Jeg synes, at det var meget underligt og småligt, og det, han er nødt til at indse, er, at James Pearce og Pearces familie er blevet bombarderet med grove beskeder siden hændelsen, fordi Klopp ikke gad svare på et spørgsmål.
– Det var et helt fint spørgsmål at stille, og jeg synes, at det mindste James Pearce fortjener, er en undskyldning. Liverpool er en klub bygget på respekt, og jeg synes, at nogle bør sige Klopp, at det her er Liverpool Football Club, og det kan du ikke gøre.
– Vi har kampagner mod mobning, og det dur ikke, at Liverpools cheftræner opfører sig på den måde, som han gør. Følelsen er, at ingen i klubben tør at fortælle ham det, hvilket de bør. Det kan være, at han siger; Hvis jeg får nogle få spillere, kan det være, at jeg slet ikke skal svare på disse spørgsmål, siger Dietmar Hamann, som var med til at vinde Champions League med Liverpool tilbage i 2005.
Det vides endnu ikke, hvad det er, som James Pearce har skrevet, der har fået Jürgen Klopp op i det røde felt. Det vides dog, at Liverpool har været sæsonens med afstand største skuffelse i Premier League, hvor man lige nu er placeret i midterfeltet med mange point op til top fire.
LIVE
LIVE: Nu stopper han karrieren
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
10. gang i træk