Tordner mod presset Klopp: Han skal undskylde!

Dietmar Hamann er igen ikke imponeret over Jürgen Klopp, efter at Liverpool-træneren nægtede at besvare et spørgsmål fra en journalist efter ydmygelsen til Wolverhampton.



Jürgen Klopps Liverpool ligner i øjeblikket en bokser, der har fået så mange slag til hoved og krop, at dommeren overvejer at stoppe kampen. 

Senest i weekenden modtog Liverpool et dybt hug, da man tabte 3-0 til Wolverhampton, og dermed røg endnu længere ned i det sorte hul, man i øjeblikket befinder sig i. 

Efter kampen var nedturen bedst symboliseret ved Jürgen Klopps ageren under pressemødet, hvor han nægtede at svare på The Athletic-journalisten James Pearces spørgsmål om, hvorvidt Liverpools dårlige start på kampene handlede om holdets mentalitet.

– Jeg har meget svært ved at tale med dig, hvis jeg skal være helt ærlig. Jeg foretrækker ikke at gøre det. Du ved hvorfor – på grund af alle de ting, du har skrevet, svarede Klopp, hvorefter han svarede en anden journalist, som stillede samme spørgsmål. 

Sådan nogle sammenbrud er aldrig gode tegn, og det vidner om en mand, der er presset. Liverpool-legenden Dietmar Hamann er dog langtfra imponeret over sin landsmand, som bør undskylde til journalisten. Det siger han til talkSPORT.

– Jeg synes, at det var meget underligt og småligt, og det, han er nødt til at indse, er, at James Pearce og Pearces familie er blevet bombarderet med grove beskeder siden hændelsen, fordi Klopp ikke gad svare på et spørgsmål. 

– Det var et helt fint spørgsmål at stille, og jeg synes, at det mindste James Pearce fortjener, er en undskyldning. Liverpool er en klub bygget på respekt, og jeg synes, at nogle bør sige Klopp, at det her er Liverpool Football Club, og det kan du ikke gøre. 

– Vi har kampagner mod mobning, og det dur ikke, at Liverpools cheftræner opfører sig på den måde, som han gør. Følelsen er, at ingen i klubben tør at fortælle ham det, hvilket de bør. Det kan være, at han siger; Hvis jeg får nogle få spillere, kan det være, at jeg slet ikke skal svare på disse spørgsmål, siger Dietmar Hamann, som var med til at vinde Champions League med Liverpool tilbage i 2005. 

Det vides endnu ikke, hvad det er, som James Pearce har skrevet, der har fået Jürgen Klopp op i det røde felt. Det vides dog, at Liverpool har været sæsonens med afstand største skuffelse i Premier League, hvor man lige nu er placeret i midterfeltet med mange point op til top fire.





LIVE

TransferLIVE: Siger nej til AGF

Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Brøndby-transfer glippet

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Højlund roser FC Københavns fans



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Angriber meldes tæt på

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Ruben Amorim på vej til ny storklub?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Reagerer på katastrofalt rødt kort

Dansk klub har ham på radaren

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Brøndby præsenterer stor profil

Norwich har budt på stor dansk profil

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Kommer til AGF efter monstersæson

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Brøndby vil holde på stjerne

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Her kan du se FC København mod Napoli

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub