Tordner mod presset Klopp: Han skal undskylde!

Dietmar Hamann er igen ikke imponeret over Jürgen Klopp, efter at Liverpool-træneren nægtede at besvare et spørgsmål fra en journalist efter ydmygelsen til Wolverhampton.



Jürgen Klopps Liverpool ligner i øjeblikket en bokser, der har fået så mange slag til hoved og krop, at dommeren overvejer at stoppe kampen. 

Senest i weekenden modtog Liverpool et dybt hug, da man tabte 3-0 til Wolverhampton, og dermed røg endnu længere ned i det sorte hul, man i øjeblikket befinder sig i. 

Efter kampen var nedturen bedst symboliseret ved Jürgen Klopps ageren under pressemødet, hvor han nægtede at svare på The Athletic-journalisten James Pearces spørgsmål om, hvorvidt Liverpools dårlige start på kampene handlede om holdets mentalitet.

– Jeg har meget svært ved at tale med dig, hvis jeg skal være helt ærlig. Jeg foretrækker ikke at gøre det. Du ved hvorfor – på grund af alle de ting, du har skrevet, svarede Klopp, hvorefter han svarede en anden journalist, som stillede samme spørgsmål. 

Sådan nogle sammenbrud er aldrig gode tegn, og det vidner om en mand, der er presset. Liverpool-legenden Dietmar Hamann er dog langtfra imponeret over sin landsmand, som bør undskylde til journalisten. Det siger han til talkSPORT.

– Jeg synes, at det var meget underligt og småligt, og det, han er nødt til at indse, er, at James Pearce og Pearces familie er blevet bombarderet med grove beskeder siden hændelsen, fordi Klopp ikke gad svare på et spørgsmål. 

– Det var et helt fint spørgsmål at stille, og jeg synes, at det mindste James Pearce fortjener, er en undskyldning. Liverpool er en klub bygget på respekt, og jeg synes, at nogle bør sige Klopp, at det her er Liverpool Football Club, og det kan du ikke gøre. 

– Vi har kampagner mod mobning, og det dur ikke, at Liverpools cheftræner opfører sig på den måde, som han gør. Følelsen er, at ingen i klubben tør at fortælle ham det, hvilket de bør. Det kan være, at han siger; Hvis jeg får nogle få spillere, kan det være, at jeg slet ikke skal svare på disse spørgsmål, siger Dietmar Hamann, som var med til at vinde Champions League med Liverpool tilbage i 2005. 

Det vides endnu ikke, hvad det er, som James Pearce har skrevet, der har fået Jürgen Klopp op i det røde felt. Det vides dog, at Liverpool har været sæsonens med afstand største skuffelse i Premier League, hvor man lige nu er placeret i midterfeltet med mange point op til top fire.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Afslører dialog med Niels Frederiksen

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Barcelona klager til UEFA

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

AGF – FC Nordsjælland

– Går det galt, går det rigtig galt!

Hård kritik af FCM-profil

Nu er han tilbage for Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Robert trækker overskrifter i udlandet

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

– Det er en katastrofe for Brøndby

‘De har grinet deres røv i laser’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Liverpool – Fulham

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Nu er han pludselig syg

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme