Tottenham-profil melder alt godt efter kollaps

Rodrigo Bentancur har det godt på hospitalet, efter at han faldt om i kampen mod Liverpool onsdag aften.



Det er den positive melding fra Tottenham-spilleren Rodrigo Bentancur, der onsdag aften kollapsede under pokalmødet med Liverpool.

På Instagram har han publiceret et billede sammen med sin bedre halvdel, hvor han altså melder alt godt og takker for alle beskeder og ønsker holdkammeraterne tillykke med sejren på 1-0 over Liverpool.

Det var ellers nogle uhyggelige scener, der udspillede sig onsdag aften, da Bentancur efter kort tid faldt til jorden i forbindelse med, at han forsøgte at heade til bolden.

Både med- og modspillere reagerede hurtigt, da de kunne se, at noget var helt galt.

Lægerne ilede den bevidstløse uruguayaner til undsætning og fik ham tilbage til bevidsthed, så han efter otte minutters behandling kunne forlade banen på en båre og med iltmaske på.

Allerede i pausen af kampen kunne Tottenham på det sociale medie X oplyse, at Rodrigo Bentancur var ved bevidsthed og på vej til hospitalet til yderligere undersøgelser.

Efter kampen var det stadig uklart, hvad der præcis skete, fortalte Tottenham-træner Ange Postecoglou.

– Jeg vil ikke spekulere, for jeg ved det heller ikke rigtig. Alt, hvad jeg ved, er, at han var ved bevidsthed, da han kom ud. Det var tydeligvis en form for hovedskade, men han var ved bevidsthed, da han forlod banen, sagde Postecoglou.

Tottenham vandt på et sent mål af svenske Lucas Bergvall. Der er returkamp i Liga Cup-semifinalen 6. februar.

/ritzau/





AGF køber dansk profil




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Millionregn over ‘PC’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Klar transferbesked til Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

I dialog om Albert Grønbæk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub