Tottenham-profil melder alt godt efter kollaps

Rodrigo Bentancur har det godt på hospitalet, efter at han faldt om i kampen mod Liverpool onsdag aften.



Det er den positive melding fra Tottenham-spilleren Rodrigo Bentancur, der onsdag aften kollapsede under pokalmødet med Liverpool.

På Instagram har han publiceret et billede sammen med sin bedre halvdel, hvor han altså melder alt godt og takker for alle beskeder og ønsker holdkammeraterne tillykke med sejren på 1-0 over Liverpool.

Det var ellers nogle uhyggelige scener, der udspillede sig onsdag aften, da Bentancur efter kort tid faldt til jorden i forbindelse med, at han forsøgte at heade til bolden.

Både med- og modspillere reagerede hurtigt, da de kunne se, at noget var helt galt.

Lægerne ilede den bevidstløse uruguayaner til undsætning og fik ham tilbage til bevidsthed, så han efter otte minutters behandling kunne forlade banen på en båre og med iltmaske på.

Allerede i pausen af kampen kunne Tottenham på det sociale medie X oplyse, at Rodrigo Bentancur var ved bevidsthed og på vej til hospitalet til yderligere undersøgelser.

Efter kampen var det stadig uklart, hvad der præcis skete, fortalte Tottenham-træner Ange Postecoglou.

– Jeg vil ikke spekulere, for jeg ved det heller ikke rigtig. Alt, hvad jeg ved, er, at han var ved bevidsthed, da han kom ud. Det var tydeligvis en form for hovedskade, men han var ved bevidsthed, da han forlod banen, sagde Postecoglou.

Tottenham vandt på et sent mål af svenske Lucas Bergvall. Der er returkamp i Liga Cup-semifinalen 6. februar.

/ritzau/





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

“Brøndby er skræddersyet til ham”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Arsenal – Burnley

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Så er det officielt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lewandowski forlader FC Barcelona

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Salah sender særlig besked

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Froholdt med vild hæder i Portugal

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

FC København slagter Randers

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Knuser Silkeborg i afskedskamp