Tottenham-profil melder alt godt efter kollaps

Rodrigo Bentancur har det godt på hospitalet, efter at han faldt om i kampen mod Liverpool onsdag aften.



Det er den positive melding fra Tottenham-spilleren Rodrigo Bentancur, der onsdag aften kollapsede under pokalmødet med Liverpool.

På Instagram har han publiceret et billede sammen med sin bedre halvdel, hvor han altså melder alt godt og takker for alle beskeder og ønsker holdkammeraterne tillykke med sejren på 1-0 over Liverpool.

Det var ellers nogle uhyggelige scener, der udspillede sig onsdag aften, da Bentancur efter kort tid faldt til jorden i forbindelse med, at han forsøgte at heade til bolden.

Både med- og modspillere reagerede hurtigt, da de kunne se, at noget var helt galt.

Lægerne ilede den bevidstløse uruguayaner til undsætning og fik ham tilbage til bevidsthed, så han efter otte minutters behandling kunne forlade banen på en båre og med iltmaske på.

Allerede i pausen af kampen kunne Tottenham på det sociale medie X oplyse, at Rodrigo Bentancur var ved bevidsthed og på vej til hospitalet til yderligere undersøgelser.

Efter kampen var det stadig uklart, hvad der præcis skete, fortalte Tottenham-træner Ange Postecoglou.

– Jeg vil ikke spekulere, for jeg ved det heller ikke rigtig. Alt, hvad jeg ved, er, at han var ved bevidsthed, da han kom ud. Det var tydeligvis en form for hovedskade, men han var ved bevidsthed, da han forlod banen, sagde Postecoglou.

Tottenham vandt på et sent mål af svenske Lucas Bergvall. Der er returkamp i Liga Cup-semifinalen 6. februar.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Viborg FF – Brøndby IF

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

FC København – OB



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Offentliggøres i dag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM