Træner bønfalder City efter angribers vanvidskamp

I River Plate vil man virkelig gerne beholde Julian Alvarez frem til udgangen af året. Den idé er Manchester City dog ikke med på, lyder det fra den argentinske klubs cheftræner efter onsdagens opgør mod Allianz Lima, hvor Alvarez scorede seks kasser.



Det er svært at bebrejde Pep Guardiola, hvis spanieren er i godt humør for tiden.

Manchester City snuppede således det engelske mesterskab på dramatisk vis i weekenden, og mestrene kan nu kigge frem mod næste sæson, hvor truppen allerede er blevet markant forstærket. 

Det er selvsagt Erling Haaland-indkøbet, der har trukket størst opmærksomhed. Men nordmanden skal faktisk konkurrere med en anden ung angriber, der også er brandvarm for tiden. Den argentinske landsholdsangriber Julian Alvarez, der denne sommer skifter til Manchester City, scorede således hele seks gange, da River Plate onsdag bankede Allianz Lima med 8-1 i Copa Libertadores. 

Angriberen kan dog ikke spille Copa Libertadores til ende i River Plate, da turneringen først slutter i oktober. Og Manchester City vil ikke vente, lyder det fra den argentinske klubs cheftræner, Marcelo Gallardo.

– Det er vanskeligt for Julian at blive, for der er et hold, der har foretaget en stor investering. Manchester City henter en usleben diamant, lyder det således, ifølge Manchester Evening News, fra Marcelo Gallardo. 

– Hvis de vil udleje spilleren til os i resten af året, så ville vi ikke have noget problem med det, og vi ville være meget taknemmelige. Vi siger til dem, at vi forbereder en spiller, der allerede er moden nok til at tage springet, men at vi kan give ham endnu mere. Men Guardiola vil ikke lytte til mit forslag. Vi ville være meget taknemmelige, hvis de kunne lade os beholde Julian resten af året. 

Den 22-årige Alvarez har i denne sæson scoret 14 mål i 17 kampe for River Plate.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Brian Riemer peger på tre årsager

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Braithwaite del af stor transferplan

Afvist – Brøndby undrer sig

Snart kan det give rødt kort

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson svært utilfreds

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske