Træner bønfalder City efter angribers vanvidskamp

I River Plate vil man virkelig gerne beholde Julian Alvarez frem til udgangen af året. Den idé er Manchester City dog ikke med på, lyder det fra den argentinske klubs cheftræner efter onsdagens opgør mod Allianz Lima, hvor Alvarez scorede seks kasser.



Det er svært at bebrejde Pep Guardiola, hvis spanieren er i godt humør for tiden.

Manchester City snuppede således det engelske mesterskab på dramatisk vis i weekenden, og mestrene kan nu kigge frem mod næste sæson, hvor truppen allerede er blevet markant forstærket. 

Det er selvsagt Erling Haaland-indkøbet, der har trukket størst opmærksomhed. Men nordmanden skal faktisk konkurrere med en anden ung angriber, der også er brandvarm for tiden. Den argentinske landsholdsangriber Julian Alvarez, der denne sommer skifter til Manchester City, scorede således hele seks gange, da River Plate onsdag bankede Allianz Lima med 8-1 i Copa Libertadores. 

Angriberen kan dog ikke spille Copa Libertadores til ende i River Plate, da turneringen først slutter i oktober. Og Manchester City vil ikke vente, lyder det fra den argentinske klubs cheftræner, Marcelo Gallardo.

– Det er vanskeligt for Julian at blive, for der er et hold, der har foretaget en stor investering. Manchester City henter en usleben diamant, lyder det således, ifølge Manchester Evening News, fra Marcelo Gallardo. 

– Hvis de vil udleje spilleren til os i resten af året, så ville vi ikke have noget problem med det, og vi ville være meget taknemmelige. Vi siger til dem, at vi forbereder en spiller, der allerede er moden nok til at tage springet, men at vi kan give ham endnu mere. Men Guardiola vil ikke lytte til mit forslag. Vi ville være meget taknemmelige, hvis de kunne lade os beholde Julian resten af året. 

Den 22-årige Alvarez har i denne sæson scoret 14 mål i 17 kampe for River Plate.






Sunderland jagter dansk guldfugl




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Interessant melding om VM-profil

Holland – Sverige

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Dame N’Doye scorer nyt job

Tordner mod VM-træner

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Tyskland – Elfenbenskysten

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’