Træt af legendes Eriksen-kritik: Hvor er det nemt

Ifølge Thomas Gravesen kan man ikke forvente, at Christian Eriksen leverer det tunge defensive arbejde på midtbanen.



Christian Eriksen har fået masser af ros for sine præstationer for Manchester United, men efter sidste uges 3-2-nederlag til Arsenal var Paul Scholes ude efter danskeren. 

Scholes kritiserede Eriksen for at lade Bukayo Saka komme for nemt til en afslutning, som strøg i mål, og i optakten til lørdagens FA Cup-opgør mellem Manchester United og Reading blev den kritik så vendt i Discovery-studiet, hvor Thomas Gravesen og Mikkel Bischoff analyserede Eriksens rolle i Manchester United. Gravesen erklærede sig her ganske uenig med Scholes. 

– Eriksen kan bruges over det hele inde på midten af banen. Men jeg vil gerne lige tilbage til Paul Scholes: Hvor er det dog nemt at skyde efter en spiller, som kreerer hundredevis af chancer og har hundredevis af assister, lød det fra Thomas Gravesen. 

– Hvorfor skal han pludselig ned og lave det helt hårde defensive arbejde? Eriksen skal være en balancespiller på midten af banen, som kontrollerer spillet. Som styrer Manchester Uniteds spil. Lidt ligesom Paul Scholes selv gjorde. I mine øjne er det slet ikke nødvendigt, at Christian Eriksen går ned og skal lave de der benhårde tacklinger. Det må forsvarsspillerne gøre. Det må den anden defensive midtbanespiller gøre.

Ifølge Thomas Gravesen er Christian Eriksen en nøglespiller for Manchester United i forhold til at vende tilbage til tidligere tiders styrke. 

– Jeg ser Christian Eriksen som Manchester Uniteds fremtid. Sammen med Bruno Fernandes. De har skabt noget i Manchester United, hvor United er på vej til igen at blive den der gamle magtfaktor. Det er bare svært at komme helt op, fordi der ligger et hold som Manchester City, og i år er Arsenal med deroppe. 

Christian Eriksen måtte udgå med en skade i lørdagens 3-1-sejr over Reading, og danskeren forlod efterfølgende Old Trafford på krykker. Det vides endnu ikke, hvad omfanget af Eriksens skade er. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Iran og New Zealand deler

Uruguay slider sig til uafgjort 

Belgien og Egypten deler

Klar transfermelding

Denne klub drømmer om Højbjerg

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

– Jeg er dybt chokeret og forundret

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Østrig – Jordan

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Frankrig – Senegal

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

– Jeg er dum



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Blæst bagover af 18-årig