Træt af legendes Eriksen-kritik: Hvor er det nemt

Ifølge Thomas Gravesen kan man ikke forvente, at Christian Eriksen leverer det tunge defensive arbejde på midtbanen.



Christian Eriksen har fået masser af ros for sine præstationer for Manchester United, men efter sidste uges 3-2-nederlag til Arsenal var Paul Scholes ude efter danskeren. 

Scholes kritiserede Eriksen for at lade Bukayo Saka komme for nemt til en afslutning, som strøg i mål, og i optakten til lørdagens FA Cup-opgør mellem Manchester United og Reading blev den kritik så vendt i Discovery-studiet, hvor Thomas Gravesen og Mikkel Bischoff analyserede Eriksens rolle i Manchester United. Gravesen erklærede sig her ganske uenig med Scholes. 

– Eriksen kan bruges over det hele inde på midten af banen. Men jeg vil gerne lige tilbage til Paul Scholes: Hvor er det dog nemt at skyde efter en spiller, som kreerer hundredevis af chancer og har hundredevis af assister, lød det fra Thomas Gravesen. 

– Hvorfor skal han pludselig ned og lave det helt hårde defensive arbejde? Eriksen skal være en balancespiller på midten af banen, som kontrollerer spillet. Som styrer Manchester Uniteds spil. Lidt ligesom Paul Scholes selv gjorde. I mine øjne er det slet ikke nødvendigt, at Christian Eriksen går ned og skal lave de der benhårde tacklinger. Det må forsvarsspillerne gøre. Det må den anden defensive midtbanespiller gøre.

Ifølge Thomas Gravesen er Christian Eriksen en nøglespiller for Manchester United i forhold til at vende tilbage til tidligere tiders styrke. 

– Jeg ser Christian Eriksen som Manchester Uniteds fremtid. Sammen med Bruno Fernandes. De har skabt noget i Manchester United, hvor United er på vej til igen at blive den der gamle magtfaktor. Det er bare svært at komme helt op, fordi der ligger et hold som Manchester City, og i år er Arsenal med deroppe. 

Christian Eriksen måtte udgå med en skade i lørdagens 3-1-sejr over Reading, og danskeren forlod efterfølgende Old Trafford på krykker. Det vides endnu ikke, hvad omfanget af Eriksens skade er. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM




LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

– Ja, der var dialog med Brøndby

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Forhandler om Albert Grønbæk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

FCM-profil drømmer om Manchester City

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

I svime over Froholdt – får ny hæder

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF