Træt af legendes Eriksen-kritik: Hvor er det nemt

Ifølge Thomas Gravesen kan man ikke forvente, at Christian Eriksen leverer det tunge defensive arbejde på midtbanen.



Christian Eriksen har fået masser af ros for sine præstationer for Manchester United, men efter sidste uges 3-2-nederlag til Arsenal var Paul Scholes ude efter danskeren. 

Scholes kritiserede Eriksen for at lade Bukayo Saka komme for nemt til en afslutning, som strøg i mål, og i optakten til lørdagens FA Cup-opgør mellem Manchester United og Reading blev den kritik så vendt i Discovery-studiet, hvor Thomas Gravesen og Mikkel Bischoff analyserede Eriksens rolle i Manchester United. Gravesen erklærede sig her ganske uenig med Scholes. 

– Eriksen kan bruges over det hele inde på midten af banen. Men jeg vil gerne lige tilbage til Paul Scholes: Hvor er det dog nemt at skyde efter en spiller, som kreerer hundredevis af chancer og har hundredevis af assister, lød det fra Thomas Gravesen. 

– Hvorfor skal han pludselig ned og lave det helt hårde defensive arbejde? Eriksen skal være en balancespiller på midten af banen, som kontrollerer spillet. Som styrer Manchester Uniteds spil. Lidt ligesom Paul Scholes selv gjorde. I mine øjne er det slet ikke nødvendigt, at Christian Eriksen går ned og skal lave de der benhårde tacklinger. Det må forsvarsspillerne gøre. Det må den anden defensive midtbanespiller gøre.

Ifølge Thomas Gravesen er Christian Eriksen en nøglespiller for Manchester United i forhold til at vende tilbage til tidligere tiders styrke. 

– Jeg ser Christian Eriksen som Manchester Uniteds fremtid. Sammen med Bruno Fernandes. De har skabt noget i Manchester United, hvor United er på vej til igen at blive den der gamle magtfaktor. Det er bare svært at komme helt op, fordi der ligger et hold som Manchester City, og i år er Arsenal med deroppe. 

Christian Eriksen måtte udgå med en skade i lørdagens 3-1-sejr over Reading, og danskeren forlod efterfølgende Old Trafford på krykker. Det vides endnu ikke, hvad omfanget af Eriksens skade er. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE






Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Marcondes afviser tilbud, men…

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Alexander Lind i kæmpe hyldest

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dame N’Doye scorer nyt job

Interessant melding om VM-profil

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Holland – Sverige

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Superliga-boss med spændende transfermelding

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Belgien – Iran

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen