Christian Eriksen har fået masser af ros for sine præstationer for Manchester United, men efter sidste uges 3-2-nederlag til Arsenal var Paul Scholes ude efter danskeren.
Scholes kritiserede Eriksen for at lade Bukayo Saka komme for nemt til en afslutning, som strøg i mål, og i optakten til lørdagens FA Cup-opgør mellem Manchester United og Reading blev den kritik så vendt i Discovery-studiet, hvor Thomas Gravesen og Mikkel Bischoff analyserede Eriksens rolle i Manchester United. Gravesen erklærede sig her ganske uenig med Scholes.
– Eriksen kan bruges over det hele inde på midten af banen. Men jeg vil gerne lige tilbage til Paul Scholes: Hvor er det dog nemt at skyde efter en spiller, som kreerer hundredevis af chancer og har hundredevis af assister, lød det fra Thomas Gravesen.
– Hvorfor skal han pludselig ned og lave det helt hårde defensive arbejde? Eriksen skal være en balancespiller på midten af banen, som kontrollerer spillet. Som styrer Manchester Uniteds spil. Lidt ligesom Paul Scholes selv gjorde. I mine øjne er det slet ikke nødvendigt, at Christian Eriksen går ned og skal lave de der benhårde tacklinger. Det må forsvarsspillerne gøre. Det må den anden defensive midtbanespiller gøre.
Ifølge Thomas Gravesen er Christian Eriksen en nøglespiller for Manchester United i forhold til at vende tilbage til tidligere tiders styrke.
– Jeg ser Christian Eriksen som Manchester Uniteds fremtid. Sammen med Bruno Fernandes. De har skabt noget i Manchester United, hvor United er på vej til igen at blive den der gamle magtfaktor. Det er bare svært at komme helt op, fordi der ligger et hold som Manchester City, og i år er Arsenal med deroppe.
Christian Eriksen måtte udgå med en skade i lørdagens 3-1-sejr over Reading, og danskeren forlod efterfølgende Old Trafford på krykker. Det vides endnu ikke, hvad omfanget af Eriksens skade er.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
‘Spanien var det bedste hold’
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Klar for FC København
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
INTERVIEW
