Christian Eriksen har fået masser af ros for sine præstationer for Manchester United, men efter sidste uges 3-2-nederlag til Arsenal var Paul Scholes ude efter danskeren.
Scholes kritiserede Eriksen for at lade Bukayo Saka komme for nemt til en afslutning, som strøg i mål, og i optakten til lørdagens FA Cup-opgør mellem Manchester United og Reading blev den kritik så vendt i Discovery-studiet, hvor Thomas Gravesen og Mikkel Bischoff analyserede Eriksens rolle i Manchester United. Gravesen erklærede sig her ganske uenig med Scholes.
– Eriksen kan bruges over det hele inde på midten af banen. Men jeg vil gerne lige tilbage til Paul Scholes: Hvor er det dog nemt at skyde efter en spiller, som kreerer hundredevis af chancer og har hundredevis af assister, lød det fra Thomas Gravesen.
– Hvorfor skal han pludselig ned og lave det helt hårde defensive arbejde? Eriksen skal være en balancespiller på midten af banen, som kontrollerer spillet. Som styrer Manchester Uniteds spil. Lidt ligesom Paul Scholes selv gjorde. I mine øjne er det slet ikke nødvendigt, at Christian Eriksen går ned og skal lave de der benhårde tacklinger. Det må forsvarsspillerne gøre. Det må den anden defensive midtbanespiller gøre.
Ifølge Thomas Gravesen er Christian Eriksen en nøglespiller for Manchester United i forhold til at vende tilbage til tidligere tiders styrke.
– Jeg ser Christian Eriksen som Manchester Uniteds fremtid. Sammen med Bruno Fernandes. De har skabt noget i Manchester United, hvor United er på vej til igen at blive den der gamle magtfaktor. Det er bare svært at komme helt op, fordi der ligger et hold som Manchester City, og i år er Arsenal med deroppe.
Christian Eriksen måtte udgå med en skade i lørdagens 3-1-sejr over Reading, og danskeren forlod efterfølgende Old Trafford på krykker. Det vides endnu ikke, hvad omfanget af Eriksens skade er.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
OPTAKT
Tunesien – Japan
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
OPTAKT
Ecuador – Curacao
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
MEDIE
