I godt et halvt år har Manchester United været en klub, der var på vej på nye hænder efter en lang årrække med den amerikanske Glazer-familie i spidsen for klubben. Særligt har det været Ineos-milliardæren Sir Jim Ratcliffe og qatarske Sheikh Jassim bin Hamad al-Thani, der har kæmpet om at købe klubben.
Som det ser ud nu, så er det Ratcliffe, der er i pole position. Det skriver Sky Sports.
Ved det seneste bestyrelsesmøde i klubben i slutningen af sidste uge blev klubbens topfolk informeret om salgsprocessen af investeringsbanken Raine, der står for salget. Her blev det i første omgang besluttet, at man endnu ikke vil indgå forhandlinger med de to interesserede rigmænd.
Ratcliffes forslag handler om, at han vil købe en majoritetsdel, men også overlade nogle af aktierne tilbage til Glazer-familien, mens Sheikh Jassim vil købe det hele.
I den forbindelse fortæller en kilde til det førnævnte medie, at man ser Ratcliffe som den førende budgiver, selvom der er kommet et forbedret bud fra Sheikh Jassim tidligere på måneden.
Der er dog ikke forventninger om, at man vil indgå en aftale, inden FA Cup-finalen, der spilles 3. juni, hvor United skal møde lokalrivalerne fra Manchester City.
Som en del af Sir Jim Ratcliffes forslag er der også en option, der peger på, at man kan købe Glazer-familiens resterende aktier efter tre år.
Glazer-familien opkøbte Manchester United tilbage i 2005, hvor der efterfølgende har været stor utilfredshed med dem fra dele af fansenes side. De købte dengang klubben for 6,8 milliarder kroner. Nu står de til at sælge klubben for omkring 47 milliarder kroner.
Tidligere er der blevet peget på, at et køb af Neymar i Manchester United vil tippe processen over på Qatar. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Tottenham byder på Brighton-profil
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Revser danske stjerner: Ubegribeligt!
Dansker vil væk fra RB Salzburg
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TRANSFER
Uventet skifte?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham