Trods forbedret Qatar-bud: Ratcliffe endnu favorit

Opkøbet af Manchester United lader til at blive ved med at få kapitler.



I godt et halvt år har Manchester United været en klub, der var på vej på nye hænder efter en lang årrække med den amerikanske Glazer-familie i spidsen for klubben. Særligt har det været Ineos-milliardæren Sir Jim Ratcliffe og qatarske Sheikh Jassim bin Hamad al-Thani, der har kæmpet om at købe klubben.

Som det ser ud nu, så er det Ratcliffe, der er i pole position. Det skriver Sky Sports.

Ved det seneste bestyrelsesmøde i klubben i slutningen af sidste uge blev klubbens topfolk informeret om salgsprocessen af investeringsbanken Raine, der står for salget. Her blev det i første omgang besluttet, at man endnu ikke vil indgå forhandlinger med de to interesserede rigmænd.

Ratcliffes forslag handler om, at han vil købe en majoritetsdel, men også overlade nogle af aktierne tilbage til Glazer-familien, mens Sheikh Jassim vil købe det hele.

I den forbindelse fortæller en kilde til det førnævnte medie, at man ser Ratcliffe som den førende budgiver, selvom der er kommet et forbedret bud fra Sheikh Jassim tidligere på måneden.

Der er dog ikke forventninger om, at man vil indgå en aftale, inden FA Cup-finalen, der spilles 3. juni, hvor United skal møde lokalrivalerne fra Manchester City.

Som en del af Sir Jim Ratcliffes forslag er der også en option, der peger på, at man kan købe Glazer-familiens resterende aktier efter tre år.

Glazer-familien opkøbte Manchester United tilbage i 2005, hvor der efterfølgende har været stor utilfredshed med dem fra dele af fansenes side. De købte dengang klubben for 6,8 milliarder kroner. Nu står de til at sælge klubben for omkring 47 milliarder kroner.

Tidligere er der blevet peget på, at et køb af Neymar i Manchester United vil tippe processen over på Qatar. Læs mere om det her.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Skyder Brøndby-transfer ned

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Køb, køb, køb!

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

FC København – Lyngby BK

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Viborg FF – OB

‘Han er ulykkelig’

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

AGF – Brøndby IF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Meldes varm på ung Superliga-profil

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

LIVE: FCK smider sejren

AC Horsens – FC Nordsjælland

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner