I godt et halvt år har Manchester United været en klub, der var på vej på nye hænder efter en lang årrække med den amerikanske Glazer-familie i spidsen for klubben. Særligt har det været Ineos-milliardæren Sir Jim Ratcliffe og qatarske Sheikh Jassim bin Hamad al-Thani, der har kæmpet om at købe klubben.
Som det ser ud nu, så er det Ratcliffe, der er i pole position. Det skriver Sky Sports.
Ved det seneste bestyrelsesmøde i klubben i slutningen af sidste uge blev klubbens topfolk informeret om salgsprocessen af investeringsbanken Raine, der står for salget. Her blev det i første omgang besluttet, at man endnu ikke vil indgå forhandlinger med de to interesserede rigmænd.
Ratcliffes forslag handler om, at han vil købe en majoritetsdel, men også overlade nogle af aktierne tilbage til Glazer-familien, mens Sheikh Jassim vil købe det hele.
I den forbindelse fortæller en kilde til det førnævnte medie, at man ser Ratcliffe som den førende budgiver, selvom der er kommet et forbedret bud fra Sheikh Jassim tidligere på måneden.
Der er dog ikke forventninger om, at man vil indgå en aftale, inden FA Cup-finalen, der spilles 3. juni, hvor United skal møde lokalrivalerne fra Manchester City.
Som en del af Sir Jim Ratcliffes forslag er der også en option, der peger på, at man kan købe Glazer-familiens resterende aktier efter tre år.
Glazer-familien opkøbte Manchester United tilbage i 2005, hvor der efterfølgende har været stor utilfredshed med dem fra dele af fansenes side. De købte dengang klubben for 6,8 milliarder kroner. Nu står de til at sælge klubben for omkring 47 milliarder kroner.
Tidligere er der blevet peget på, at et køb af Neymar i Manchester United vil tippe processen over på Qatar. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
MEDIE
Offentliggøres i dag
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT