Pierre Emile Højbjerg har været vant til at spille en stor rolle i Tottenham med fast plads i startopstillingen. Sådan har det dog ikke været i denne sæson, hvor man har fået Ange Postecoglou ind som manager.
Senest blev det til en halvleg mod Manchester City, og selvom han får ros af sin manager efterfølgende ifølge mediet football.london, så må Postecoglou også forholde sig til, hvorvidt danskeren er på vej ud.
Det var han på rygtebasis i sommerens vindue, men dengang tvivlede Spurs-chefen ikke på, hvordan det ville ende.
– Jeg troede aldrig på noget tidspunkt i transfervinduet, at Pierre ville forlade klubben. De samtaler, jeg havde med ham, var, at han var her og ønskede at bidrage, han ville være en del af det, vi byggede op, siger han og fortsætter:
– Det er klart, at nogen, der har spillet regelmæssigt, ville have ønsket at spille mere, men vores præstationer har været stærke, og han har måttet vente på sin chance, lyder det fra Postecoglou.
Nu venter et nyt transfervindue lige om hjørnet, og der er nu også ekstra ros til Højbjerg for de indsatser, han har leveret i de opgør, hvor han er kommet ind.
– Han har også været meget vigtig i mange af de kampe, vi har vundet sent eller skulle forsvare sent. Han har været en af dem, der har hjulpet os, og det er ikke, fordi han slet ikke har bidraget. Han har været en virkelig vigtig del af vores hold. Vi ville ikke være i denne position, hvis vi kun stolede på vores startopstilling, fortæller Tottenham-manageren.
Endelig er der også et klart budskab til de spillere, som ikke får så meget spilletid, som de gerne vil.
– Det er vigtigt, hvis de vil fortsætte med at få chancer, at de træner godt, og når de spiller, uanset om de starter eller ej, bidrager de til holdet, oplyser Ange Postecoglou.
Senest forlyder det også, at Højbjerg er blevet streget fra listen i en anden klub. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
OB – Randers FC
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
INTERVIEW