Pierre Emile Højbjerg har været vant til at spille en stor rolle i Tottenham med fast plads i startopstillingen. Sådan har det dog ikke været i denne sæson, hvor man har fået Ange Postecoglou ind som manager.
Senest blev det til en halvleg mod Manchester City, og selvom han får ros af sin manager efterfølgende ifølge mediet football.london, så må Postecoglou også forholde sig til, hvorvidt danskeren er på vej ud.
Det var han på rygtebasis i sommerens vindue, men dengang tvivlede Spurs-chefen ikke på, hvordan det ville ende.
– Jeg troede aldrig på noget tidspunkt i transfervinduet, at Pierre ville forlade klubben. De samtaler, jeg havde med ham, var, at han var her og ønskede at bidrage, han ville være en del af det, vi byggede op, siger han og fortsætter:
– Det er klart, at nogen, der har spillet regelmæssigt, ville have ønsket at spille mere, men vores præstationer har været stærke, og han har måttet vente på sin chance, lyder det fra Postecoglou.
Nu venter et nyt transfervindue lige om hjørnet, og der er nu også ekstra ros til Højbjerg for de indsatser, han har leveret i de opgør, hvor han er kommet ind.
– Han har også været meget vigtig i mange af de kampe, vi har vundet sent eller skulle forsvare sent. Han har været en af dem, der har hjulpet os, og det er ikke, fordi han slet ikke har bidraget. Han har været en virkelig vigtig del af vores hold. Vi ville ikke være i denne position, hvis vi kun stolede på vores startopstilling, fortæller Tottenham-manageren.
Endelig er der også et klart budskab til de spillere, som ikke får så meget spilletid, som de gerne vil.
– Det er vigtigt, hvis de vil fortsætte med at få chancer, at de træner godt, og når de spiller, uanset om de starter eller ej, bidrager de til holdet, oplyser Ange Postecoglou.
Senest forlyder det også, at Højbjerg er blevet streget fra listen i en anden klub. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
INTERVIEW