Pierre Emile Højbjerg har været vant til at spille en stor rolle i Tottenham med fast plads i startopstillingen. Sådan har det dog ikke været i denne sæson, hvor man har fået Ange Postecoglou ind som manager.
Senest blev det til en halvleg mod Manchester City, og selvom han får ros af sin manager efterfølgende ifølge mediet football.london, så må Postecoglou også forholde sig til, hvorvidt danskeren er på vej ud.
Det var han på rygtebasis i sommerens vindue, men dengang tvivlede Spurs-chefen ikke på, hvordan det ville ende.
– Jeg troede aldrig på noget tidspunkt i transfervinduet, at Pierre ville forlade klubben. De samtaler, jeg havde med ham, var, at han var her og ønskede at bidrage, han ville være en del af det, vi byggede op, siger han og fortsætter:
– Det er klart, at nogen, der har spillet regelmæssigt, ville have ønsket at spille mere, men vores præstationer har været stærke, og han har måttet vente på sin chance, lyder det fra Postecoglou.
Nu venter et nyt transfervindue lige om hjørnet, og der er nu også ekstra ros til Højbjerg for de indsatser, han har leveret i de opgør, hvor han er kommet ind.
– Han har også været meget vigtig i mange af de kampe, vi har vundet sent eller skulle forsvare sent. Han har været en af dem, der har hjulpet os, og det er ikke, fordi han slet ikke har bidraget. Han har været en virkelig vigtig del af vores hold. Vi ville ikke være i denne position, hvis vi kun stolede på vores startopstilling, fortæller Tottenham-manageren.
Endelig er der også et klart budskab til de spillere, som ikke får så meget spilletid, som de gerne vil.
– Det er vigtigt, hvis de vil fortsætte med at få chancer, at de træner godt, og når de spiller, uanset om de starter eller ej, bidrager de til holdet, oplyser Ange Postecoglou.
Senest forlyder det også, at Højbjerg er blevet streget fra listen i en anden klub. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
De vil have Rashford
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
MEDIE