Pierre Emile Højbjerg har været vant til at spille en stor rolle i Tottenham med fast plads i startopstillingen. Sådan har det dog ikke været i denne sæson, hvor man har fået Ange Postecoglou ind som manager.
Senest blev det til en halvleg mod Manchester City, og selvom han får ros af sin manager efterfølgende ifølge mediet football.london, så må Postecoglou også forholde sig til, hvorvidt danskeren er på vej ud.
Det var han på rygtebasis i sommerens vindue, men dengang tvivlede Spurs-chefen ikke på, hvordan det ville ende.
– Jeg troede aldrig på noget tidspunkt i transfervinduet, at Pierre ville forlade klubben. De samtaler, jeg havde med ham, var, at han var her og ønskede at bidrage, han ville være en del af det, vi byggede op, siger han og fortsætter:
– Det er klart, at nogen, der har spillet regelmæssigt, ville have ønsket at spille mere, men vores præstationer har været stærke, og han har måttet vente på sin chance, lyder det fra Postecoglou.
Nu venter et nyt transfervindue lige om hjørnet, og der er nu også ekstra ros til Højbjerg for de indsatser, han har leveret i de opgør, hvor han er kommet ind.
– Han har også været meget vigtig i mange af de kampe, vi har vundet sent eller skulle forsvare sent. Han har været en af dem, der har hjulpet os, og det er ikke, fordi han slet ikke har bidraget. Han har været en virkelig vigtig del af vores hold. Vi ville ikke være i denne position, hvis vi kun stolede på vores startopstilling, fortæller Tottenham-manageren.
Endelig er der også et klart budskab til de spillere, som ikke får så meget spilletid, som de gerne vil.
– Det er vigtigt, hvis de vil fortsætte med at få chancer, at de træner godt, og når de spiller, uanset om de starter eller ej, bidrager de til holdet, oplyser Ange Postecoglou.
Senest forlyder det også, at Højbjerg er blevet streget fra listen i en anden klub. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
OPTAKT