Troy Deeney i svime over dansker

Troy Deeney sender store roser til den danske målmand Mads Hermansen efter hans præstation mod Arsenal i weekenden.



Det er sjældent, at målmanden ender med at få fidusbamsen, når man taber med 4-2. 

Det er ikke desto mindre tilfældet for Mads Hermansen, der har vadet i lovprisninger efter danskerens præstation mod Arsenal i weekenden. 

Den danske landsholdskeeper stod nemlig, trods for de fire indkasserede mål, en brandkamp og diskede op med ikke mindre end 13 redninger.

Og det er ikke gået den tidligere Premier League-angriber Troy Deeneys næse forbi, der hvert uge sætter sit Rundes Hold hos BBC. 

Og her er der ganske pæne ord om Mads Hermansen. 

– Jeg ved, at han var på det tabende hold, men han lavede fem verdensklasseredninger, der holdt Leicester inde i kampen mod Arsenal og gav dem en chance for at tage noget fra det. Helt ærligt, det var en af ​​de bedste præstationer, jeg har set fra en målmand på et tabende hold i mit liv, skriver Deeney.

Og Hermansen er ikke den eneste Premier League-dansker, der er i kridthuset hos Deeney. 

Også Joachim Andersen, der i sommer skiftede til Fulham, får ros for sin præstation mod Nottingham Forest. 

– De var det eneste hold, der fik clean sheet efter at have spillet 11 mod 11 i Nottingham Forest. De var fremragende, han var fremragende. Danskeren har været en rigtig stærk tilføjelse for Fulham. Han har en afleveringsevne, som er ret undervurderet. Han slog nogle dejlige diagonale bolde, som fik dem til at bevæge sig fremad, lyder det. 

Selvom der er gode ting og sige om Mads Hermansens præstation, ændrer det ikke på, at det har været en vanskelig start for Leicester i Premier League. 

Her er det blot blevet til tre point efter seks kampe, hvor man stadig leder med lys og lygte efter sin første sejr. 

Klubben, der også har danske Jannik Vestergaard og Victor Kristiansen i folden, ligger nummer 17 i den bedste engelske række. 





Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen




Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

I dialog om Albert Grønbæk

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Kræver flere hold i Superligaen

FC Midtjylland – Viborg FF

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

10. gang i træk

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller

Bo Svensson med hård kritik

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’