Mason Mount starter som regel inde for Chelsea, men i lørdagens topbrag mod Manchester City måtte den offensive midtbanespiller tilbringe de første 81 minutter på bænken.
Frank Lampard har tidligere afsløret, at Mount er typen, der ikke tager let på at blive vraget.
– Jeg kan huske hver eneste gang, jeg ikke brugte Mason… og folk vil sige, at det ikke var ofte… men hans øjne brændte mig i mødelokalet i det øjeblik, jeg ikke valgte ham. Og det var en 20-årig knægt. Jeg kunne godt lide det, for det mindede mig om mig selv, lød det således, ifølge The Telegraph, fra Lampard.
Og efter Manchester City-kampen blev Thomas Tuchel derfor spurgt, om han også fik dræberblikket af Mason Mount, da han ikke fandt plads til den 23-årige englænder i sin startopstilling.
– Ja, dem får jeg, og det er helt normalt. Men det er stadig indenfor Masons venlige, høflige og respektfulde væremåde, så der er intet problem i det. Jeg forstår godt øjnene, og jeg forstår godt blikket. Jeg kender selvfølgelig det blik. Han er her for at spille de her slags kampe, men vi valgte simpelthen at satse på løbere, lød det således, ifølge football.london, fra Thomas Tuchel.
– Vi vurderede, at vi kunne bryde linjerne oftere med Hakim [Ziyech, red.] som en venstrebenet i venstre side, og med Christian [Pulisic, red.] i højre side, fordi Christian kunne komme med i feltet.
Ifølge Thomas Tuchel skal Mason Mount dog ikke frygte, at hans plads på bænken kommer til at blive et længerevarende problem.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Elfenbenskysten straffer Ecuador
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
Sverige med drømmestart på VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
OPTAKT
