Tuchel fik dræberblikket af Chelsea-stjerne

Det blev ikke modtaget med stor forståelse, da Thomas Tuchel valgte at bænke Mason Mount i lørdagens topbrag mod Manchester City.



Mason Mount starter som regel inde for Chelsea, men i lørdagens topbrag mod Manchester City måtte den offensive midtbanespiller tilbringe de første 81 minutter på bænken. 

Frank Lampard har tidligere afsløret, at Mount er typen, der ikke tager let på at blive vraget.

– Jeg kan huske hver eneste gang, jeg ikke brugte Mason… og folk vil sige, at det ikke var ofte… men hans øjne brændte mig i mødelokalet i det øjeblik, jeg ikke valgte ham. Og det var en 20-årig knægt. Jeg kunne godt lide det, for det mindede mig om mig selv, lød det således, ifølge The Telegraph, fra Lampard. 

Og efter Manchester City-kampen blev Thomas Tuchel derfor spurgt, om han også fik dræberblikket af Mason Mount, da han ikke fandt plads til den 23-årige englænder i sin startopstilling. 

– Ja, dem får jeg, og det er helt normalt. Men det er stadig indenfor Masons venlige, høflige og respektfulde væremåde, så der er intet problem i det. Jeg forstår godt øjnene, og jeg forstår godt blikket. Jeg kender selvfølgelig det blik. Han er her for at spille de her slags kampe, men vi valgte simpelthen at satse på løbere, lød det således, ifølge football.london, fra Thomas Tuchel. 

– Vi vurderede, at vi kunne bryde linjerne oftere med Hakim [Ziyech, red.] som en venstrebenet i venstre side, og med Christian [Pulisic, red.] i højre side, fordi Christian kunne komme med i feltet.

Ifølge Thomas Tuchel skal Mason Mount dog ikke frygte, at hans plads på bænken kommer til at blive et længerevarende problem. 







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Manchester United – Nottingham Forest

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Han er førende til at erstatte Hjulmand

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Chelsea – Manchester City

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

De overvejer Christian Eriksen

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne