Tuchel fik dræberblikket af Chelsea-stjerne

Det blev ikke modtaget med stor forståelse, da Thomas Tuchel valgte at bænke Mason Mount i lørdagens topbrag mod Manchester City.



Mason Mount starter som regel inde for Chelsea, men i lørdagens topbrag mod Manchester City måtte den offensive midtbanespiller tilbringe de første 81 minutter på bænken. 

Frank Lampard har tidligere afsløret, at Mount er typen, der ikke tager let på at blive vraget.

– Jeg kan huske hver eneste gang, jeg ikke brugte Mason… og folk vil sige, at det ikke var ofte… men hans øjne brændte mig i mødelokalet i det øjeblik, jeg ikke valgte ham. Og det var en 20-årig knægt. Jeg kunne godt lide det, for det mindede mig om mig selv, lød det således, ifølge The Telegraph, fra Lampard. 

Og efter Manchester City-kampen blev Thomas Tuchel derfor spurgt, om han også fik dræberblikket af Mason Mount, da han ikke fandt plads til den 23-årige englænder i sin startopstilling. 

– Ja, dem får jeg, og det er helt normalt. Men det er stadig indenfor Masons venlige, høflige og respektfulde væremåde, så der er intet problem i det. Jeg forstår godt øjnene, og jeg forstår godt blikket. Jeg kender selvfølgelig det blik. Han er her for at spille de her slags kampe, men vi valgte simpelthen at satse på løbere, lød det således, ifølge football.london, fra Thomas Tuchel. 

– Vi vurderede, at vi kunne bryde linjerne oftere med Hakim [Ziyech, red.] som en venstrebenet i venstre side, og med Christian [Pulisic, red.] i højre side, fordi Christian kunne komme med i feltet.

Ifølge Thomas Tuchel skal Mason Mount dog ikke frygte, at hans plads på bænken kommer til at blive et længerevarende problem. 





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sådan bør strukturen i Superligaen være

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Atletico Madrid – Arsenal

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’