Tuchel fik dræberblikket af Chelsea-stjerne

Det blev ikke modtaget med stor forståelse, da Thomas Tuchel valgte at bænke Mason Mount i lørdagens topbrag mod Manchester City.



Mason Mount starter som regel inde for Chelsea, men i lørdagens topbrag mod Manchester City måtte den offensive midtbanespiller tilbringe de første 81 minutter på bænken. 

Frank Lampard har tidligere afsløret, at Mount er typen, der ikke tager let på at blive vraget.

– Jeg kan huske hver eneste gang, jeg ikke brugte Mason… og folk vil sige, at det ikke var ofte… men hans øjne brændte mig i mødelokalet i det øjeblik, jeg ikke valgte ham. Og det var en 20-årig knægt. Jeg kunne godt lide det, for det mindede mig om mig selv, lød det således, ifølge The Telegraph, fra Lampard. 

Og efter Manchester City-kampen blev Thomas Tuchel derfor spurgt, om han også fik dræberblikket af Mason Mount, da han ikke fandt plads til den 23-årige englænder i sin startopstilling. 

– Ja, dem får jeg, og det er helt normalt. Men det er stadig indenfor Masons venlige, høflige og respektfulde væremåde, så der er intet problem i det. Jeg forstår godt øjnene, og jeg forstår godt blikket. Jeg kender selvfølgelig det blik. Han er her for at spille de her slags kampe, men vi valgte simpelthen at satse på løbere, lød det således, ifølge football.london, fra Thomas Tuchel. 

– Vi vurderede, at vi kunne bryde linjerne oftere med Hakim [Ziyech, red.] som en venstrebenet i venstre side, og med Christian [Pulisic, red.] i højre side, fordi Christian kunne komme med i feltet.

Ifølge Thomas Tuchel skal Mason Mount dog ikke frygte, at hans plads på bænken kommer til at blive et længerevarende problem. 





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Iran flytter VM-base fra USA til Mexico

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Superliga-oprykker varsler flere transfers



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

De er tilbage i Premier League

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Stor klub bekræfter interesse for dansker



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her er FC Københavns vej i Europa

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent