Forårssæsonen var en blandet fornøjelse for Christian Eriksen, der i en periode fra januar til april sad på bænken i 10 ud af 11 kampe.
Generelt endte Christian Eriksen med at få en ret perifer rolle i Manchester United, og spørgsmålet er nu, om den danske landsholdsstjerne skal væk fra Old Trafford denne sommer.
Ifølge Viaplay-ekspert Martin Jørgenssen kan det blive op til Eriksen selv, om den danske profil fortsat skal være Manchester United-spiller, når sommerens transfervindue smækker i.
– Jeg tror, at det afhænger af Christian. Jeg tror ikke, at han kommer til at spille nogen afgørende rolle på holdet. Han kan være værdifuld qua sin erfaring og den kvalitet, han stadig har som fodboldspiller, siger Martin Jørgensen og fortsætter:
– Men jeg tror ikke, at han får ret mange minutter. Det er også det billede, vi har set i år. Så hvis han kan tage til takke med det, og hvis de kan finde en rolle, hvor han føler sig vigtig, og hvis han kan affinde sig med det, så kan han godt være der.
Ifølge Martin Jørgensens kollega Peter Kjær vil det dog give mening, hvis Christian Eriksen skifter til en klub, hvor den 32-årige danske stjernespiller kan få en mere fremtrædende rolle.
– Jeg synes ikke, at han skal være en spiller, man bare lige kan sætte ind i en lille pokalkamp. Så må han finde et sted, hvor han gerne vil spille sin fodbold. Så gammel er han trods alt heller ikke. Jeg håber for Christian, at han finder et sted, siger Peter Kjær og fortsætter:
– Jeg har jo tit peget på Brighton, som gerne vil spille noget god fodbold. De er i gang med at bygge noget nyt op, og der er kommet en ny manager til (Fabian Hürzeler, red.). Han kan komme derned og få en rolle. Milner tog derned, Lallana tog derned. De der lidt ældre spillere, der kan være med til at skabe et rigtigt fint fodboldhold. Det kunne jeg sagtens se som et fint sted for Christian at skulle spille, hvis det er det, han vil.
Christian Eriksen har spillet 72 kampe i Manchester United-trøjen siden skiftet fra Brentford i 2022. Danskerens kontrakt med 'De Røde Djævle' udløber i 2025.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Klar til at gå shopamok
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
MEDIE