Udpeger oplagt Eriksen-klubskifte: Et fint sted

Ifølge Viaplay-ekspert bør Christian Eriksen klart overveje at fortsætte karrieren på den engelske sydkyst.



Forårssæsonen var en blandet fornøjelse for Christian Eriksen, der i en periode fra januar til april sad på bænken i 10 ud af 11 kampe. 

Generelt endte Christian Eriksen med at få en ret perifer rolle i Manchester United, og spørgsmålet er nu, om den danske landsholdsstjerne skal væk fra Old Trafford denne sommer. 

Ifølge Viaplay-ekspert Martin Jørgenssen kan det blive op til Eriksen selv, om den danske profil fortsat skal være Manchester United-spiller, når sommerens transfervindue smækker i. 

– Jeg tror, at det afhænger af Christian. Jeg tror ikke, at han kommer til at spille nogen afgørende rolle på holdet. Han kan være værdifuld qua sin erfaring og den kvalitet, han stadig har som fodboldspiller, siger Martin Jørgensen og fortsætter:

– Men jeg tror ikke, at han får ret mange minutter. Det er også det billede, vi har set i år. Så hvis han kan tage til takke med det, og hvis de kan finde en rolle, hvor han føler sig vigtig, og hvis han kan affinde sig med det, så kan han godt være der. 

Ifølge Martin Jørgensens kollega Peter Kjær vil det dog give mening, hvis Christian Eriksen skifter til en klub, hvor den 32-årige danske stjernespiller kan få en mere fremtrædende rolle. 

– Jeg synes ikke, at han skal være en spiller, man bare lige kan sætte ind i en lille pokalkamp. Så må han finde et sted, hvor han gerne vil spille sin fodbold. Så gammel er han trods alt heller ikke. Jeg håber for Christian, at han finder et sted, siger Peter Kjær og fortsætter:

– Jeg har jo tit peget på Brighton, som gerne vil spille noget god fodbold. De er i gang med at bygge noget nyt op, og der er kommet en ny manager til (Fabian Hürzeler, red.). Han kan komme derned og få en rolle. Milner tog derned, Lallana tog derned. De der lidt ældre spillere, der kan være med til at skabe et rigtigt fint fodboldhold. Det kunne jeg sagtens se som et fint sted for Christian at skulle spille, hvis det er det, han vil. 

Christian Eriksen har spillet 72 kampe i Manchester United-trøjen siden skiftet fra Brentford i 2022. Danskerens kontrakt med 'De Røde Djævle' udløber i 2025. 







LIVE

TransferLIVE: Høj løn udfordrer Superliga-exit

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

– Det er meget svært for Nørgaard

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Forventer mudderkrig mod FCM

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FC København tjente millioner tirsdag aften

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Brøndby-transfer glippet

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Angriber meldes tæt på

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Ruben Amorim på vej til ny storklub?



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Store ord om Roony Bardghji

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Kommer til AGF efter monstersæson

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Højlund roser FC Københavns fans

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig