Udpeger oplagt Eriksen-klubskifte: Et fint sted

Ifølge Viaplay-ekspert bør Christian Eriksen klart overveje at fortsætte karrieren på den engelske sydkyst.



Forårssæsonen var en blandet fornøjelse for Christian Eriksen, der i en periode fra januar til april sad på bænken i 10 ud af 11 kampe. 

Generelt endte Christian Eriksen med at få en ret perifer rolle i Manchester United, og spørgsmålet er nu, om den danske landsholdsstjerne skal væk fra Old Trafford denne sommer. 

Ifølge Viaplay-ekspert Martin Jørgenssen kan det blive op til Eriksen selv, om den danske profil fortsat skal være Manchester United-spiller, når sommerens transfervindue smækker i. 

– Jeg tror, at det afhænger af Christian. Jeg tror ikke, at han kommer til at spille nogen afgørende rolle på holdet. Han kan være værdifuld qua sin erfaring og den kvalitet, han stadig har som fodboldspiller, siger Martin Jørgensen og fortsætter:

– Men jeg tror ikke, at han får ret mange minutter. Det er også det billede, vi har set i år. Så hvis han kan tage til takke med det, og hvis de kan finde en rolle, hvor han føler sig vigtig, og hvis han kan affinde sig med det, så kan han godt være der. 

Ifølge Martin Jørgensens kollega Peter Kjær vil det dog give mening, hvis Christian Eriksen skifter til en klub, hvor den 32-årige danske stjernespiller kan få en mere fremtrædende rolle. 

– Jeg synes ikke, at han skal være en spiller, man bare lige kan sætte ind i en lille pokalkamp. Så må han finde et sted, hvor han gerne vil spille sin fodbold. Så gammel er han trods alt heller ikke. Jeg håber for Christian, at han finder et sted, siger Peter Kjær og fortsætter:

– Jeg har jo tit peget på Brighton, som gerne vil spille noget god fodbold. De er i gang med at bygge noget nyt op, og der er kommet en ny manager til (Fabian Hürzeler, red.). Han kan komme derned og få en rolle. Milner tog derned, Lallana tog derned. De der lidt ældre spillere, der kan være med til at skabe et rigtigt fint fodboldhold. Det kunne jeg sagtens se som et fint sted for Christian at skulle spille, hvis det er det, han vil. 

Christian Eriksen har spillet 72 kampe i Manchester United-trøjen siden skiftet fra Brentford i 2022. Danskerens kontrakt med 'De Røde Djævle' udløber i 2025. 





‘Det har irriteret mig helt vildt’




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Jakob Poulsen maner til ro

Thomas Frank er favorit til jobbet

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Sejr sender AGF på guldkurs

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Moukoko vækker opsigt i udlandet 



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Verdensstjerne roser Højlund

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Han kan meget vel ende som en lille legende



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

Juventus tager vigtig skalp

Simeone fatter det ikke

Langer ud efter Superliga-stjerne

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

I tvivl om Bo Svenssons FCK

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Superliga-ekspert i svime over FCK

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Roser Superliga-træners søn

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Højlund stjæler overskrifter

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger