Udpeger oplagt Eriksen-klubskifte: Et fint sted

Ifølge Viaplay-ekspert bør Christian Eriksen klart overveje at fortsætte karrieren på den engelske sydkyst.



Forårssæsonen var en blandet fornøjelse for Christian Eriksen, der i en periode fra januar til april sad på bænken i 10 ud af 11 kampe. 

Generelt endte Christian Eriksen med at få en ret perifer rolle i Manchester United, og spørgsmålet er nu, om den danske landsholdsstjerne skal væk fra Old Trafford denne sommer. 

Ifølge Viaplay-ekspert Martin Jørgenssen kan det blive op til Eriksen selv, om den danske profil fortsat skal være Manchester United-spiller, når sommerens transfervindue smækker i. 

– Jeg tror, at det afhænger af Christian. Jeg tror ikke, at han kommer til at spille nogen afgørende rolle på holdet. Han kan være værdifuld qua sin erfaring og den kvalitet, han stadig har som fodboldspiller, siger Martin Jørgensen og fortsætter:

– Men jeg tror ikke, at han får ret mange minutter. Det er også det billede, vi har set i år. Så hvis han kan tage til takke med det, og hvis de kan finde en rolle, hvor han føler sig vigtig, og hvis han kan affinde sig med det, så kan han godt være der. 

Ifølge Martin Jørgensens kollega Peter Kjær vil det dog give mening, hvis Christian Eriksen skifter til en klub, hvor den 32-årige danske stjernespiller kan få en mere fremtrædende rolle. 

– Jeg synes ikke, at han skal være en spiller, man bare lige kan sætte ind i en lille pokalkamp. Så må han finde et sted, hvor han gerne vil spille sin fodbold. Så gammel er han trods alt heller ikke. Jeg håber for Christian, at han finder et sted, siger Peter Kjær og fortsætter:

– Jeg har jo tit peget på Brighton, som gerne vil spille noget god fodbold. De er i gang med at bygge noget nyt op, og der er kommet en ny manager til (Fabian Hürzeler, red.). Han kan komme derned og få en rolle. Milner tog derned, Lallana tog derned. De der lidt ældre spillere, der kan være med til at skabe et rigtigt fint fodboldhold. Det kunne jeg sagtens se som et fint sted for Christian at skulle spille, hvis det er det, han vil. 

Christian Eriksen har spillet 72 kampe i Manchester United-trøjen siden skiftet fra Brentford i 2022. Danskerens kontrakt med 'De Røde Djævle' udløber i 2025. 



Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

Brøndby sparer millioner

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

AGF nærmer sig angriber

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

FC København scorer 16 millioner kroner

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen