Udsat storkamp udløser kalender-kaos i PL

Manchester United og Liverpools udsatte kamp har sat planlæggerne i Premier League på en svær opgave. Der er ikke mange ledige datoer resten af sæsonen.



Søndag skulle Manchester United og Liverpool FC har stødt sammen i et vigtigt opgør i Premier League, men den engelske storkamp blev udskudt. I stedet skal den spilles på en anden dato. Den dato bliver bare svær at finde.

Der er således kun tre uger tilbage af sæsonen, og enten skal begge eller et af holdene spille i alle mellemliggende weekender og midtuger. Derfor udgør udskydelsen en stor udfordring for Premier Leagues turneringsplanlæggere, skriver Sky Sports.

Alle kampe i 38. og sidste spillerunde i Premier League skal afvikles på samme dag, den 23. maj. Inden da skal både United og Liverpool klemme fire ligakampe ind foruden altså det indbyrdes opgør. United møder desuden AS Roma i returkampen i Europa League-semifinalen.

Det er næppe på tale at afvikle den udskudte kamp senere end de nævnte datoer. Dels skal Manchester United formentlig spille Europa League-finale, efter holdet slog Roma 6-2 i det første opgør, dels vil Premier League typisk gerne afvikle alle kampe i sidste spillerunde samtidig. 

Dermed er der altså ikke mange ledige kampdatoer tilbage resten af sæsonen.

Gårsdagens kamp blev udskudt, fordi tusindvis af fans demonstrerede mod klubbens upopulære ejere ude foran Old Trafford i timerne forud for det planlagte kickoff. En gruppe på nogle hundrede brød desuden ind på stadion og opholdt sig på banen.

Læs mere og se billeder og video her.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Interessant melding om VM-profil

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Vil smadre transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Superliga-boss med spændende transfermelding

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Holland – Sverige

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Tyrkiet – Paraguay

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Jonas Lössl stopper karrieren

USA – Australien

Tyskland – Elfenbenskysten

Viaplay med stor AGF-nyhed

Flere Superliga-kamp rykkes

Vigtigt nyt for ‘AC’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’