Udviklede et problem i Brøndby

Christian Nørgaard fortæller, at han udviklede et problem med at tage sovepiller før kampe, mens han var i Brøndby IF.



Christian Nørgaard har nok at juble over i øjeblikket, da det kører for hans klub Brentford, som han netop har forlænget med til sommeren 2027.

Men fodboldkarrieren gemmer også på nogle lidt mere udfordrende perioder, og en af dem åbner midtbanespilleren op for i et interview med BBC Radio.

Christian Nørgaard udviklede nemlig et søvnproblem, mens han var i Brøndby.

– Jeg husker tydeligt, da det skete første gang. Det var før en ret vigtig pokalkamp i Danmark, hvor tankerne fløj afsted. Jeg sov dårligt den nat, og jeg tog tankerne med mig på banen: “hvis nu jeg spiller dårligt, er det så fordi, jeg har sovet skidt?”

For at sove bedre begyndte han at tage sovemedicin, hvilket han dog ikke længere har brug for.

– Jeg er meget glad for, det er et overstået kapitel, og jeg ikke er afhængig af det nu. Jeg tror nemlig, det er noget, du kan have udfordringer med efter karrieren, siger Christian Nørgaard.

Brentford har en coach ansat, Anna West, som har hjulpet Christian Nørgaard med nogle rutiner til at slippe af med sit tankemylder. Det handler blandt andet om at tage et bad før sengetid, læse og tage sin egen hovedpude med til udekampe.

– Det er et emne, som måske er gået lidt under radaren. Jeg synes, det bliver mere og mere tydeligt, hvor vigtig søvn er ikke bare i fodboldverdenen, men helt generelt, siger Christian Nørgaard.

Dele Alli satte tilbage i 2023 fokus på søvnproblemer, da han i et interview fortalte, at han var i afvænning for sovemedicin, og at det er et langt større problem i fodbold, end mange går og tror.

– Det var hårdt at se, men også meget følelsesladt for en som mig, der selv har kæmpet med det og kunne have endt ud i en afhængighed af sovepiller, siger Christian Nørgaard direkte adspurgt til Dele Allis interview.

Christian Nørgaard forlod Brøndby IF i sommeren 2016 og tog til Fiorentina. Det er dog i Brentford, hvor han for alvor har fået sit internationale gennembrud og altså tager en tørn mere med forlængelsen i forrige uge.

Bagefter har Christian Nørgaard fortalt, at han gerne vil hjem og slutte karrieren af i Brøndby på et bestemt tidspunkt.

Foto: Alamy.





Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn


Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Manchester United overvejer ham

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Celtic genansætter populær veteran

Her er Ajax-danskers millionløn

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Her er Superligaens bedste stadion

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Vil have Jonas Wind til FC København

Den værste nogensinde?

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

FC Nordsjælland på rov i DBU

Medier fælder dom over Dorgu

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Tauson indleder året med double-nederlag

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Nye skader i Manchester City

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Egypten i kvartfinalen

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Fyret – fik kun otte kampe i Celtic