Udviklede et problem i Brøndby

Christian Nørgaard fortæller, at han udviklede et problem med at tage sovepiller før kampe, mens han var i Brøndby IF.



Christian Nørgaard har nok at juble over i øjeblikket, da det kører for hans klub Brentford, som han netop har forlænget med til sommeren 2027.

Men fodboldkarrieren gemmer også på nogle lidt mere udfordrende perioder, og en af dem åbner midtbanespilleren op for i et interview med BBC Radio.

Christian Nørgaard udviklede nemlig et søvnproblem, mens han var i Brøndby.

– Jeg husker tydeligt, da det skete første gang. Det var før en ret vigtig pokalkamp i Danmark, hvor tankerne fløj afsted. Jeg sov dårligt den nat, og jeg tog tankerne med mig på banen: “hvis nu jeg spiller dårligt, er det så fordi, jeg har sovet skidt?”

For at sove bedre begyndte han at tage sovemedicin, hvilket han dog ikke længere har brug for.

– Jeg er meget glad for, det er et overstået kapitel, og jeg ikke er afhængig af det nu. Jeg tror nemlig, det er noget, du kan have udfordringer med efter karrieren, siger Christian Nørgaard.

Brentford har en coach ansat, Anna West, som har hjulpet Christian Nørgaard med nogle rutiner til at slippe af med sit tankemylder. Det handler blandt andet om at tage et bad før sengetid, læse og tage sin egen hovedpude med til udekampe.

– Det er et emne, som måske er gået lidt under radaren. Jeg synes, det bliver mere og mere tydeligt, hvor vigtig søvn er ikke bare i fodboldverdenen, men helt generelt, siger Christian Nørgaard.

Dele Alli satte tilbage i 2023 fokus på søvnproblemer, da han i et interview fortalte, at han var i afvænning for sovemedicin, og at det er et langt større problem i fodbold, end mange går og tror.

– Det var hårdt at se, men også meget følelsesladt for en som mig, der selv har kæmpet med det og kunne have endt ud i en afhængighed af sovepiller, siger Christian Nørgaard direkte adspurgt til Dele Allis interview.

Christian Nørgaard forlod Brøndby IF i sommeren 2016 og tog til Fiorentina. Det er dog i Brentford, hvor han for alvor har fået sit internationale gennembrud og altså tager en tørn mere med forlængelsen i forrige uge.

Bagefter har Christian Nørgaard fortalt, at han gerne vil hjem og slutte karrieren af i Brøndby på et bestemt tidspunkt.

Foto: Alamy.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Stor hyldest af Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!