Dagen inden Manchester Uniteds FA Cup-triumf mod Manchester City skrev The Guardian, at Manchester United-ledelsen havde besluttet at fyre Erik ten Hag uanset udfaldet af finalen på Wembley.
Hollænderen blev dog ikke fyret, og nogle uger siden rapporterede flere engelske medier, herunder Sky Sports, at Manchester United-ledelsen havde foretaget en kovending, og at Erik ten Hag også i næste sæson vil være klubbens cheftræner.
I et interview med det hollandske medie NOS fortalte Erik ten Hag i sidste weekend, at Manchester United-ledelsen pludselig dukkede op foran hans hoveddør, mens han var på ferie på Ibiza, hvor de fortalte ham, at de gerne ville have ham til at fortsætte.
– Manchester United fortalte mig, at de havde talt med Tuchel, men at de i sidste ende var nået frem til den konklusion, at de allerede havde den bedste træner, lød det fra Erik ten Hag i interviewet.
Ifølge Peter Schmeichel er det ikke overraskende, at Erik ten Hag fortsætter som cheftræner. I et interview med Talksport ærgrer den tidligere Manchester United-målmand sig dog over forløbet.
– Jeg er ikke overrasket, som sådan. Jeg er overrasket over den tid, det tog, før man kom frem til den konklusion. Jeg har lidt ondt af Erik, at han skulle igennem alt det, lige efter at have vundet FA Cup'en. Han skulle vente tre uger, hvor han vidste, at klubben talte med andre (trænere, red.). Det var ikke i orden, synes jeg. Men det var sådan, de valgte at gøre det. Så han bliver, og der er et projekt, som han har været ret tydelig om, at han ønsker at fortsætte, siger Peter Schmeichel og fortsætter:
– Han synes, at de er på vej i den rigtige retning, hvor skader har hæmmet ham en smule. Men jeg føler bare ikke, at det var den rigtige måde at gøre det på.
Ifølge Peter Schmeichel risikerer forløbet at få en negativ effekt på forholdet mellem Erik ten Hag og Manchester Uniteds spillertrup.
– Hvis jeg var en spiller i den trup, så ville jeg føle, at min træner var blevet undermineret. Vil jeg have den samme respekt for ham? Tænker jeg, at han kun har sit job, indtil den træner, de egentlig helst vil have, dukker op?
– Jeg mener ikke, at Manchester United på nuværende tidspunkt har brug for al den usikkerhed. Jeg er nødt til at være ærlig, jeg har virkelig, virkelig ondt af ham. Jeg synes ikke, at det var den rigtige måde at gøre det på, lyder det fra Peter Schmeichel.
Den 54-årige Erik ten Hag har været cheftræner for Manchester United siden juli 2022, hvor han forlod Ajax.
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
MEDIE