Uforstående Schmeichel: Det var ikke i orden

Peter Schmeichel mener ikke, at Manchester United-ledelsen har behandlet klubbens cheftræner ordentligt.



Dagen inden Manchester Uniteds FA Cup-triumf mod Manchester City skrev The Guardian, at Manchester United-ledelsen havde besluttet at fyre Erik ten Hag uanset udfaldet af finalen på Wembley. 

Hollænderen blev dog ikke fyret, og nogle uger siden rapporterede flere engelske medier, herunder Sky Sports, at Manchester United-ledelsen havde foretaget en kovending, og at Erik ten Hag også i næste sæson vil være klubbens cheftræner. 

I et interview med det hollandske medie NOS fortalte Erik ten Hag i sidste weekend, at Manchester United-ledelsen pludselig dukkede op foran hans hoveddør, mens han var på ferie på Ibiza, hvor de fortalte ham, at de gerne ville have ham til at fortsætte. 

– Manchester United fortalte mig, at de havde talt med Tuchel, men at de i sidste ende var nået frem til den konklusion, at de allerede havde den bedste træner, lød det fra Erik ten Hag i interviewet.  

Ifølge Peter Schmeichel er det ikke overraskende, at Erik ten Hag fortsætter som cheftræner. I et interview med Talksport ærgrer den tidligere Manchester United-målmand sig dog over forløbet. 

– Jeg er ikke overrasket, som sådan. Jeg er overrasket over den tid, det tog, før man kom frem til den konklusion. Jeg har lidt ondt af Erik, at han skulle igennem alt det, lige efter at have vundet FA Cup'en. Han skulle vente tre uger, hvor han vidste, at klubben talte med andre (trænere, red.). Det var ikke i orden, synes jeg. Men det var sådan, de valgte at gøre det. Så han bliver, og der er et projekt, som han har været ret tydelig om, at han ønsker at fortsætte, siger Peter Schmeichel og fortsætter: 

– Han synes, at de er på vej i den rigtige retning, hvor skader har hæmmet ham en smule. Men jeg føler bare ikke, at det var den rigtige måde at gøre det på. 

Ifølge Peter Schmeichel risikerer forløbet at få en negativ effekt på forholdet mellem Erik ten Hag og Manchester Uniteds spillertrup. 

– Hvis jeg var en spiller i den trup, så ville jeg føle, at min træner var blevet undermineret. Vil jeg have den samme respekt for ham? Tænker jeg, at han kun har sit job, indtil den træner, de egentlig helst vil have, dukker op?

– Jeg mener ikke, at Manchester United på nuværende tidspunkt har brug for al den usikkerhed. Jeg er nødt til at være ærlig, jeg har virkelig, virkelig ondt af ham. Jeg synes ikke, at det var den rigtige måde at gøre det på, lyder det fra Peter Schmeichel. 

Den 54-årige Erik ten Hag har været cheftræner for Manchester United siden juli 2022, hvor han forlod Ajax. 



FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Her er Superligaens 5 bedste def. midtbanespillere

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

I svime over Oscar Schwartau

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Intet aftryk!

Johannes Hoff Thorup er på listen

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Amorim: Vi var det bedste hold

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Dansk træner lander job i portugisisk klub