Dagen inden Manchester Uniteds FA Cup-triumf mod Manchester City skrev The Guardian, at Manchester United-ledelsen havde besluttet at fyre Erik ten Hag uanset udfaldet af finalen på Wembley.
Hollænderen blev dog ikke fyret, og nogle uger siden rapporterede flere engelske medier, herunder Sky Sports, at Manchester United-ledelsen havde foretaget en kovending, og at Erik ten Hag også i næste sæson vil være klubbens cheftræner.
I et interview med det hollandske medie NOS fortalte Erik ten Hag i sidste weekend, at Manchester United-ledelsen pludselig dukkede op foran hans hoveddør, mens han var på ferie på Ibiza, hvor de fortalte ham, at de gerne ville have ham til at fortsætte.
– Manchester United fortalte mig, at de havde talt med Tuchel, men at de i sidste ende var nået frem til den konklusion, at de allerede havde den bedste træner, lød det fra Erik ten Hag i interviewet.
Ifølge Peter Schmeichel er det ikke overraskende, at Erik ten Hag fortsætter som cheftræner. I et interview med Talksport ærgrer den tidligere Manchester United-målmand sig dog over forløbet.
– Jeg er ikke overrasket, som sådan. Jeg er overrasket over den tid, det tog, før man kom frem til den konklusion. Jeg har lidt ondt af Erik, at han skulle igennem alt det, lige efter at have vundet FA Cup'en. Han skulle vente tre uger, hvor han vidste, at klubben talte med andre (trænere, red.). Det var ikke i orden, synes jeg. Men det var sådan, de valgte at gøre det. Så han bliver, og der er et projekt, som han har været ret tydelig om, at han ønsker at fortsætte, siger Peter Schmeichel og fortsætter:
– Han synes, at de er på vej i den rigtige retning, hvor skader har hæmmet ham en smule. Men jeg føler bare ikke, at det var den rigtige måde at gøre det på.
Ifølge Peter Schmeichel risikerer forløbet at få en negativ effekt på forholdet mellem Erik ten Hag og Manchester Uniteds spillertrup.
– Hvis jeg var en spiller i den trup, så ville jeg føle, at min træner var blevet undermineret. Vil jeg have den samme respekt for ham? Tænker jeg, at han kun har sit job, indtil den træner, de egentlig helst vil have, dukker op?
– Jeg mener ikke, at Manchester United på nuværende tidspunkt har brug for al den usikkerhed. Jeg er nødt til at være ærlig, jeg har virkelig, virkelig ondt af ham. Jeg synes ikke, at det var den rigtige måde at gøre det på, lyder det fra Peter Schmeichel.
Den 54-årige Erik ten Hag har været cheftræner for Manchester United siden juli 2022, hvor han forlod Ajax.
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Zanka ville spille gratis for FC København
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Skotland – Marokko
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
OPTAKT
USA – Australien
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
OPTAKT
Canada – Qatar
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
OPTAKT