Liverpool holder trit med topholdene, og Mohamed Salah rundede en milepæl med scoring nummer 100 i Premier League.
Men selv om det endte med en klar 3-0-sejr vil manager Jürgen Klopp og hans spillere formentlig se tilbage på søndagens udekamp mod Leeds med blandede følelser.
Det unge stortalent Harvey Elliott pådrog sig nemlig noget, der lignede en alvorlig ankelskade og står efter alt at dømme foran en lang pause, netop som han var ved at bide sig fast på holdet.
Efter en times spil stormede Elliott frem i et kontrastød. Han blev bremset af Leeds’ Pascal Struijk, og det stod hurtigt klart, at den 18-årige midtbanespiller var kommet grueligt galt afsted.
Medspillerne råbte på hjælp, og tv-producerne valgte ikke at vise billeder af den lidende spiller, der nogle minutter senere blev båret fra banen på en båre.
Mens Elliott blev behandlet, fik dommeren besked fra videodommeren om, at Struijks tackling var så ureglementeret, at hollænderen blev præsenteret for det røde kort.
Udvisningen dræbte det sidste håb om point for Leeds, for på det tidspunkt havde gæsterne allerede scoret to gange og havde kampen fuldstændig under kontrol.
Mohamed Salah åbnede scoringen efter 20 minutter, da han udnyttede et fladt indlæg fra Trent Alexander-Arnold. Det var Salah mål nummer 100 i 162 kampe i den bedste engelske fodboldrække.
Mod et offensivt og noget skrøbeligt Leeds-hold tilspillede Liverpool sig en del muligheder, men det var først, da Fabinho fik knoklet bolden i mål efter et hjørnespark fem minutter inde i anden halvleg, at der var udbytte.
Sadio Mané gjorde det til 3-0, da han i dommerens tillægstid endelig havde heldet med sig efter en række misbrugte forsøg.
Med sejren er Liverpool atter på omgangshøjde med Manchester United og Chelsea i toppen af rækken. Alle tre hold er noteret for ti point efter fire kampe.
Harvey Elliot har på Instagram fastslået, at han er ved godt mod på trods af den alvorlige skade.
Harvey Elliot on Instagram. 🙏 pic.twitter.com/M3aNwsrWsB
— Football Tweet ⚽ (@Football__Tweet) September 12, 2021
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADETS DOM
