Liverpool holder trit med topholdene, og Mohamed Salah rundede en milepæl med scoring nummer 100 i Premier League.
Men selv om det endte med en klar 3-0-sejr vil manager Jürgen Klopp og hans spillere formentlig se tilbage på søndagens udekamp mod Leeds med blandede følelser.
Det unge stortalent Harvey Elliott pådrog sig nemlig noget, der lignede en alvorlig ankelskade og står efter alt at dømme foran en lang pause, netop som han var ved at bide sig fast på holdet.
Efter en times spil stormede Elliott frem i et kontrastød. Han blev bremset af Leeds’ Pascal Struijk, og det stod hurtigt klart, at den 18-årige midtbanespiller var kommet grueligt galt afsted.
Medspillerne råbte på hjælp, og tv-producerne valgte ikke at vise billeder af den lidende spiller, der nogle minutter senere blev båret fra banen på en båre.
Mens Elliott blev behandlet, fik dommeren besked fra videodommeren om, at Struijks tackling var så ureglementeret, at hollænderen blev præsenteret for det røde kort.
Udvisningen dræbte det sidste håb om point for Leeds, for på det tidspunkt havde gæsterne allerede scoret to gange og havde kampen fuldstændig under kontrol.
Mohamed Salah åbnede scoringen efter 20 minutter, da han udnyttede et fladt indlæg fra Trent Alexander-Arnold. Det var Salah mål nummer 100 i 162 kampe i den bedste engelske fodboldrække.
Mod et offensivt og noget skrøbeligt Leeds-hold tilspillede Liverpool sig en del muligheder, men det var først, da Fabinho fik knoklet bolden i mål efter et hjørnespark fem minutter inde i anden halvleg, at der var udbytte.
Sadio Mané gjorde det til 3-0, da han i dommerens tillægstid endelig havde heldet med sig efter en række misbrugte forsøg.
Med sejren er Liverpool atter på omgangshøjde med Manchester United og Chelsea i toppen af rækken. Alle tre hold er noteret for ti point efter fire kampe.
Harvey Elliot har på Instagram fastslået, at han er ved godt mod på trods af den alvorlige skade.
Harvey Elliot on Instagram. 🙏 pic.twitter.com/M3aNwsrWsB
— Football Tweet ⚽ (@Football__Tweet) September 12, 2021
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
OPTAKT
Norge – Frankrig
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
EKSKLUSIVT
