Uinspireret City sætter point til mod Newcastle

Det endte i en pointdeling, da Newcastle tog imod Manchester City i lørdagens tidlige Premier League-kamp.



Manchester City måtte nøjes med ét point, da den forsvarende engelske mester lørdag eftermiddag spillede 1-1 på udebane mod Newcastle i den engelske Premier League.

Gæsterne fra Manchester kom i første halvleg i front, men Anthony Gordon bragte efter en lille time balance i regnskabet på et straffespark, som han selv havde tiltvunget sig.

Kampen igennem kæmpede City med at spille sig igennem en stærk Newcastle-organisation.

Særligt i anden halvleg leverede Newcastle en god indsats, og med lidt mere skarphed i omstillingerne kunne hjemmeholdet have taget alle tre point.

Pointdelingen betyder, at City fortsat indtager duksepladsen med 14 point. Flere hold kan dog gå forbi den forsvarende mester senere i Premier League-runden. Nærmest er Aston Villa og Liverpool, der begge er to point efter.

Newcastle ligger med det ene point nummer fem med 11 point efter sæsonens seks første ligakampe.

Kampen åbnede i et roligt tempo. Newcastle stod i en solid defensiv, som City havde svært ved at spille sig igennem.

Det skete dog efter 35 minutter, da den målfarlige forsvarsspiller Josko Gvardiol modtog en pasning i Newcastle-feltet.

Kroaten lavede en elegant skudfinte, inden han lagde bolden fladt ind ved den fjerne målstolpe med en kontrolleret inderside.

Efter gæsternes scoring kom Newcastle længere frem på banen, og kort inden pausen var Joelinton tæt på at bringe balance i regnskabet.

Midtbanespillerens forsøg fra kort afstand blev afvist med en god redning af City-keeper Ederson.

Den brasilianske keeper var igen i fokus ti minutter inde i anden halvleg, da han begik straffespark ved at nedlægge Anthony Gordon, der var spillet fri.

Gordon tog sig efterfølgende selv sikkert af forsøget fra 11-meterpletten.

City sad på en stor del af spillet i anden halvleg, men gæsterne havde svært ved at skabe noget.

Newcastle viste samtidig tænder på omstillinger og var flere gange tættere på et føringsmål end gæsterne.

Det blev dog kun ved tæt på for værterne i den resterende del af kampen, mens City heller ikke leverede det, der skulle til for at tage alle tre point.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Åbner for flere Brøndby-salg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PSG meldes enig med Barca-profil

Norge – England

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

‘Et kæmpestort skifte’

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Diant Ramaj forhandler om et skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Pressede på for FC København-exit

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’