Den tidligere Chelsea-ejer Roman Abramovich er nu blevet sat i spotlyset for at have foretaget skjulte betalinger til blandt andet agenter og direktører i løbet af sin tid i spidsen for London-klubben.
Det kan OCCRP fortælle, der er et medie med formål at afsløre kriminalitet og korruption.
Betalingerne skulle være sket igennem russerens offshore-selskaber, og de er derfor gået udenom Chelseas egne regnskaber, som betyder, at de kan have overtrådt UEFA's regler om financial fair play.
Blandt andet har det været et selskab på De Britiske Jomfruøer, og to personer har bekræftet, at der var betalinger, som var relateret til Chelsea.
Den ene er danske Frank Arnesen indblandet i sagen, da han i sin tid som sportsdirektør i klubben. Her modtog han omkring 2,1 millioner kroner fra klubben for sine 'konsulentydelser'. Her har han selv udtalt følgende, da han blev spurgt til betalingen.
– Jeg ville have forventet, at betalingen skulle behandles gennem Chelseas regnskaber, men modtog den gennem en anden enhed. Jeg forstod det sådan, at tredjeparten og Chelsea var blevet enige om dette, fortæller Arnesen.
Med pengene udenom Chelsea har klubben kunne bruge mere og dermed få en fordel i forhold til modstanderne, når det handlede om at overholde reglerne for Financial Fair Play.
Det er desuden også kommet frem, at da man skrev under med Antonio Conte som cheftræner i 2017 var det ligeledes med penge igennem et offshore-selskab – og her var det til agenten Federico Pastorello, der fik 85 millioner kroner. En italiener, der var involveret i flere Chelsea-handler dengang.
Tidligere er det kommet frem, at Chelsea undersøges for ulovlige betalinger. Læs mere om det her.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Randers FC – OB
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Magiske Messi slår til igen
MEDIE