Undrer sig over Eriksen-indhop: Jeg var i vildrede

Christian Eriksens indskiftning i søndagens FA Cup-semifinale mod Coventry vækker undren blandt to eksperter.



Han har været ude i kulden i Manchester United i de seneste måneder, men i søndagens FA Cup-semifinale mod Coventry valgte Erik ten Hag at bringe Christian Eriksen i spil efter 72 minutter, hvor den danske landsholdsstjerne afløste 19-årige Kobbie Mainoo. 

Beslutningen om at sende Christian Eriksen på banen var dog en anelse besynderlig, lyder det fra Arsenal-legenden Ian Wright, der dækkede semifinalen som ekspert for ITV. 

– Jeg var bare meget overrasket over at se Mainoo blive taget ud. Jeg ved ikke, om han havde fået et slag eller noget, men han er en spiller, der kan kontrollere kampen og tage tempoet ud af den. Så jeg var meget overrasket over at se ham blive taget ud. 

– Man kan tale om erfaring, men det gjorde virkelig ikke den store forskel at skifte Eriksen ind. Jeg var i vildrede, lød det fra Ian Wright i studiet. 

Manchester United var foran med 3-1, da Christian Eriksen kom ind, men Coventry kom efterfølgende tilbage på 3-3, inden Erik ten Hags tropper vandt efter straffesparkskonkurrence. 

– Man kunne se, at det udviklede sig til kaos, og Coventry kom virkelig tilbage i kampen. Ellis Simms skabte problemer, og Fabio Tavares så god ud. De gjorde det næsten, lyder det fra Ian Wright. 

På sin YouTube-kanal 'Five' undrede den tidligere Manchester United-stjerne Rio Ferdinand sig også over beslutningen om at tage Mainoo ud til fordel for Eriksen. 

– Man kan ikke tage Alejandro Garnacho ud. Kobbie Mainoo bliver også taget ud tidligt. Det er unge og sultne drenge, lyder det fra Rio Ferdinand. 

Christian Eriksen fik dog afslutningsvist en vigtig rolle for Manchester United i søndagens opgør, da den danske stjerne scorede for 'De Røde Djævle' i straffesparkskonkurrencen. 





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmper om det samme trænerjob

De lurer på Vejle-profil

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Tottenham henter Liverpool-profil

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Benhård kritik af Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk