Undrer sig over Eriksen-indhop: Jeg var i vildrede

Christian Eriksens indskiftning i søndagens FA Cup-semifinale mod Coventry vækker undren blandt to eksperter.



Han har været ude i kulden i Manchester United i de seneste måneder, men i søndagens FA Cup-semifinale mod Coventry valgte Erik ten Hag at bringe Christian Eriksen i spil efter 72 minutter, hvor den danske landsholdsstjerne afløste 19-årige Kobbie Mainoo. 

Beslutningen om at sende Christian Eriksen på banen var dog en anelse besynderlig, lyder det fra Arsenal-legenden Ian Wright, der dækkede semifinalen som ekspert for ITV. 

– Jeg var bare meget overrasket over at se Mainoo blive taget ud. Jeg ved ikke, om han havde fået et slag eller noget, men han er en spiller, der kan kontrollere kampen og tage tempoet ud af den. Så jeg var meget overrasket over at se ham blive taget ud. 

– Man kan tale om erfaring, men det gjorde virkelig ikke den store forskel at skifte Eriksen ind. Jeg var i vildrede, lød det fra Ian Wright i studiet. 

Manchester United var foran med 3-1, da Christian Eriksen kom ind, men Coventry kom efterfølgende tilbage på 3-3, inden Erik ten Hags tropper vandt efter straffesparkskonkurrence. 

– Man kunne se, at det udviklede sig til kaos, og Coventry kom virkelig tilbage i kampen. Ellis Simms skabte problemer, og Fabio Tavares så god ud. De gjorde det næsten, lyder det fra Ian Wright. 

På sin YouTube-kanal 'Five' undrede den tidligere Manchester United-stjerne Rio Ferdinand sig også over beslutningen om at tage Mainoo ud til fordel for Eriksen. 

– Man kan ikke tage Alejandro Garnacho ud. Kobbie Mainoo bliver også taget ud tidligt. Det er unge og sultne drenge, lyder det fra Rio Ferdinand. 

Christian Eriksen fik dog afslutningsvist en vigtig rolle for Manchester United i søndagens opgør, da den danske stjerne scorede for 'De Røde Djævle' i straffesparkskonkurrencen. 







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Kommer med frækt bud på dansk mester

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

AGF kan ende med millionregning, men…

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Snart sker det

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’