Undrer sig over Eriksen-indhop: Jeg var i vildrede

Christian Eriksens indskiftning i søndagens FA Cup-semifinale mod Coventry vækker undren blandt to eksperter.



Han har været ude i kulden i Manchester United i de seneste måneder, men i søndagens FA Cup-semifinale mod Coventry valgte Erik ten Hag at bringe Christian Eriksen i spil efter 72 minutter, hvor den danske landsholdsstjerne afløste 19-årige Kobbie Mainoo. 

Beslutningen om at sende Christian Eriksen på banen var dog en anelse besynderlig, lyder det fra Arsenal-legenden Ian Wright, der dækkede semifinalen som ekspert for ITV. 

– Jeg var bare meget overrasket over at se Mainoo blive taget ud. Jeg ved ikke, om han havde fået et slag eller noget, men han er en spiller, der kan kontrollere kampen og tage tempoet ud af den. Så jeg var meget overrasket over at se ham blive taget ud. 

– Man kan tale om erfaring, men det gjorde virkelig ikke den store forskel at skifte Eriksen ind. Jeg var i vildrede, lød det fra Ian Wright i studiet. 

Manchester United var foran med 3-1, da Christian Eriksen kom ind, men Coventry kom efterfølgende tilbage på 3-3, inden Erik ten Hags tropper vandt efter straffesparkskonkurrence. 

– Man kunne se, at det udviklede sig til kaos, og Coventry kom virkelig tilbage i kampen. Ellis Simms skabte problemer, og Fabio Tavares så god ud. De gjorde det næsten, lyder det fra Ian Wright. 

På sin YouTube-kanal 'Five' undrede den tidligere Manchester United-stjerne Rio Ferdinand sig også over beslutningen om at tage Mainoo ud til fordel for Eriksen. 

– Man kan ikke tage Alejandro Garnacho ud. Kobbie Mainoo bliver også taget ud tidligt. Det er unge og sultne drenge, lyder det fra Rio Ferdinand. 

Christian Eriksen fik dog afslutningsvist en vigtig rolle for Manchester United i søndagens opgør, da den danske stjerne scorede for 'De Røde Djævle' i straffesparkskonkurrencen. 





Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen




Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

I dialog om Albert Grønbæk



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kræver flere hold i Superligaen

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

FC Midtjylland – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

10. gang i træk

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Bo Svensson med hård kritik