Han har været ude i kulden i Manchester United i de seneste måneder, men i søndagens FA Cup-semifinale mod Coventry valgte Erik ten Hag at bringe Christian Eriksen i spil efter 72 minutter, hvor den danske landsholdsstjerne afløste 19-årige Kobbie Mainoo.
Beslutningen om at sende Christian Eriksen på banen var dog en anelse besynderlig, lyder det fra Arsenal-legenden Ian Wright, der dækkede semifinalen som ekspert for ITV.
– Jeg var bare meget overrasket over at se Mainoo blive taget ud. Jeg ved ikke, om han havde fået et slag eller noget, men han er en spiller, der kan kontrollere kampen og tage tempoet ud af den. Så jeg var meget overrasket over at se ham blive taget ud.
– Man kan tale om erfaring, men det gjorde virkelig ikke den store forskel at skifte Eriksen ind. Jeg var i vildrede, lød det fra Ian Wright i studiet.
Manchester United var foran med 3-1, da Christian Eriksen kom ind, men Coventry kom efterfølgende tilbage på 3-3, inden Erik ten Hags tropper vandt efter straffesparkskonkurrence.
– Man kunne se, at det udviklede sig til kaos, og Coventry kom virkelig tilbage i kampen. Ellis Simms skabte problemer, og Fabio Tavares så god ud. De gjorde det næsten, lyder det fra Ian Wright.
På sin YouTube-kanal 'Five' undrede den tidligere Manchester United-stjerne Rio Ferdinand sig også over beslutningen om at tage Mainoo ud til fordel for Eriksen.
– Man kan ikke tage Alejandro Garnacho ud. Kobbie Mainoo bliver også taget ud tidligt. Det er unge og sultne drenge, lyder det fra Rio Ferdinand.
Christian Eriksen fik dog afslutningsvist en vigtig rolle for Manchester United i søndagens opgør, da den danske stjerne scorede for 'De Røde Djævle' i straffesparkskonkurrencen.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
Cristiano Ronaldo i optur
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TIPSBLADET SPECIAL