Manchester United kan være på vej på andre hænder.
I en meddelelse på fodboldklubbens hjemmeside tirsdag aften lyder det, at man som led i en strategi, der skal "styrke klubbens vækst", overvejer flere "strategiske træk" herunder et helt eller delvist salg.
Det er den amerikanske Glazer-familie, der ejer Manchester United. Det har den gjort siden 2005.
– Manchester Uniteds styrke står og falder med passionen og loyaliteten fra vores globale fællesskab af 1,1 milliard fans og følgere, lyder det fra de to formænd Avram Glazer og Joel Glazer på hjemmesiden.
– Imens vi fortsætter med at bygge videre på klubbens succesrige historie, har bestyrelsen sagt god for en gennemgående evaluering af strategiske alternativer.
– Vi vil evaluere alle muligheder for at sikre, at vi gør det bedste for vores fans, og for at Manchester United maksimerer de markante vækstmuligheder, der er tilgængelige for klubben nu og i fremtiden.
Glazer-familien har mere eller mindre fra dag et været udskældt af Manchester Uniteds fans. Dels på grund af dens håndtering af klubbens økonomi, dels på grund af Uniteds sportslige nedtur de seneste mange år.
Især siden Alex Ferguson stoppede som manager i 2013, er det ikke blevet til ret mange store øjeblikke for "de røde djævle".
To engelske pokaltitler – én i FA Cuppen og én i ligacuppen – samt en triumf i Europa League er det blevet til for United, der under Ferguson ellers var vant til at kæmpe med om det engelske mesterskab og Champions League-trofæet.
På det seneste har United været i fokus på grund af et eksplosivt interview, som Cristiano Ronaldo gav til den engelske journalist Piers Morgan.
I interviewet sagde den 37-årige portugiser blandt andet, at han føler sig svigtet af Manchester United, og at klubben med manager Erik ten Hag i spidsen forsøger at presse ham ud.
Han forklarede også, at han har et særdeles anstrengt forhold til den hollandske manager. Ronaldo har også været ude med riven over for Glazer-familien.
Interviewet førte til, at United tidligere tirsdag meldte ud, at parterne var blevet enige om at gå hver til sit, og at Ronaldo derfor havde fået sin kontrakt ophævet med øjeblikkelig virkning.
/ritzau/

Tung topkamp i Paris

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Tour de France-hold lukker og slukker

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Vil sprænge banken for Harry Kane

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

– Det skal I ikke sige til FCK!

Elver bliver hjemme fra VM-test

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Legende revser Højlund-beslutning

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Viktor Claesson siger stop

Stor mystik omkring Emil Højlund

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Silkeborg IF – FC København

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Hylder dansk komet: ‘Han har været utrolig’

– Det ærgrer jeg mig helt sindssygt over

Vil hente dansk stjerne til januar

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

Medie rangerer Norge over Danmark

Værdien styrtdykker

Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

FCK-stjernes video går viralt

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

‘Hvad fanden er det!?’

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

Holger Rune vinder sikkert

Axelsen i drama: ‘Anede ikke hvad jeg skulle gøre’

Axelsen kæmper sig videre

Antonsen i overraskende exit

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

Stor FCK-bet: Profiler ude

Stjerne revser FCK-straf: ‘Det er noget Bullshit!’

Kamil Grabara bliver til en fiktiv karakter

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub
