United bekræfter: Ejere overvejer at sælge klubben

Manchester Uniteds ejere overvejer at sælge en del af eller hele klubben for at "styrke klubbens vækst".



Manchester United kan være på vej på andre hænder.

I en meddelelse på fodboldklubbens hjemmeside tirsdag aften lyder det, at man som led i en strategi, der skal "styrke klubbens vækst", overvejer flere "strategiske træk" herunder et helt eller delvist salg.

Det er den amerikanske Glazer-familie, der ejer Manchester United. Det har den gjort siden 2005.

– Manchester Uniteds styrke står og falder med passionen og loyaliteten fra vores globale fællesskab af 1,1 milliard fans og følgere, lyder det fra de to formænd Avram Glazer og Joel Glazer på hjemmesiden.

– Imens vi fortsætter med at bygge videre på klubbens succesrige historie, har bestyrelsen sagt god for en gennemgående evaluering af strategiske alternativer.

– Vi vil evaluere alle muligheder for at sikre, at vi gør det bedste for vores fans, og for at Manchester United maksimerer de markante vækstmuligheder, der er tilgængelige for klubben nu og i fremtiden.

Glazer-familien har mere eller mindre fra dag et været udskældt af Manchester Uniteds fans. Dels på grund af dens håndtering af klubbens økonomi, dels på grund af Uniteds sportslige nedtur de seneste mange år.

Især siden Alex Ferguson stoppede som manager i 2013, er det ikke blevet til ret mange store øjeblikke for "de røde djævle".

To engelske pokaltitler – én i FA Cuppen og én i ligacuppen – samt en triumf i Europa League er det blevet til for United, der under Ferguson ellers var vant til at kæmpe med om det engelske mesterskab og Champions League-trofæet.

På det seneste har United været i fokus på grund af et eksplosivt interview, som Cristiano Ronaldo gav til den engelske journalist Piers Morgan.

I interviewet sagde den 37-årige portugiser blandt andet, at han føler sig svigtet af Manchester United, og at klubben med manager Erik ten Hag i spidsen forsøger at presse ham ud.

Han forklarede også, at han har et særdeles anstrengt forhold til den hollandske manager. Ronaldo har også været ude med riven over for Glazer-familien.

Interviewet førte til, at United tidligere tirsdag meldte ud, at parterne var blevet enige om at gå hver til sit, og at Ronaldo derfor havde fået sin kontrakt ophævet med øjeblikkelig virkning.

/ritzau/





Helt vildt transferrygte om Lionel Messi


Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Stor Brøndby-stjerne skadet

Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

To direktører færdige i Superliga-klub

Rune deler nyt efter mareridt

Dansk dommer får ros stor ros

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

– Fuldstændig svigtet

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

– Cooper skyder på Schmedes

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Valgte Manchester United over Real Madrid

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Dansk bomber forventer sommertransfer

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

En kold spand vand direkte i hovedet!

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

To trænere færdige i Superliga-klub

Angriber er færdig i Randers FC

AGF henter Ibrahim Traoré

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Landstræner hylder OB-komet

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Skidt nyt til Brian Riemer?

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer