Manchester United kan være på vej på andre hænder.
I en meddelelse på fodboldklubbens hjemmeside tirsdag aften lyder det, at man som led i en strategi, der skal "styrke klubbens vækst", overvejer flere "strategiske træk" herunder et helt eller delvist salg.
Det er den amerikanske Glazer-familie, der ejer Manchester United. Det har den gjort siden 2005.
– Manchester Uniteds styrke står og falder med passionen og loyaliteten fra vores globale fællesskab af 1,1 milliard fans og følgere, lyder det fra de to formænd Avram Glazer og Joel Glazer på hjemmesiden.
– Imens vi fortsætter med at bygge videre på klubbens succesrige historie, har bestyrelsen sagt god for en gennemgående evaluering af strategiske alternativer.
– Vi vil evaluere alle muligheder for at sikre, at vi gør det bedste for vores fans, og for at Manchester United maksimerer de markante vækstmuligheder, der er tilgængelige for klubben nu og i fremtiden.
Glazer-familien har mere eller mindre fra dag et været udskældt af Manchester Uniteds fans. Dels på grund af dens håndtering af klubbens økonomi, dels på grund af Uniteds sportslige nedtur de seneste mange år.
Især siden Alex Ferguson stoppede som manager i 2013, er det ikke blevet til ret mange store øjeblikke for "de røde djævle".
To engelske pokaltitler – én i FA Cuppen og én i ligacuppen – samt en triumf i Europa League er det blevet til for United, der under Ferguson ellers var vant til at kæmpe med om det engelske mesterskab og Champions League-trofæet.
På det seneste har United været i fokus på grund af et eksplosivt interview, som Cristiano Ronaldo gav til den engelske journalist Piers Morgan.
I interviewet sagde den 37-årige portugiser blandt andet, at han føler sig svigtet af Manchester United, og at klubben med manager Erik ten Hag i spidsen forsøger at presse ham ud.
Han forklarede også, at han har et særdeles anstrengt forhold til den hollandske manager. Ronaldo har også været ude med riven over for Glazer-familien.
Interviewet førte til, at United tidligere tirsdag meldte ud, at parterne var blevet enige om at gå hver til sit, og at Ronaldo derfor havde fået sin kontrakt ophævet med øjeblikkelig virkning.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
OPTAKT
Argentina – Egypten
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
OPTAKT
USA – Belgien
OPTAKT
Portugal – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE