United får uafgjort efter vildt drama

Everton førte 2-0, da Rasmus Højlund blev pillet ud for Manchester United. Siden kæmpede United sig på 2-2.



Et dansk angriberskifte satte Manchester United i gang, da den engelske storklub lørdag eftermiddag afværgede et truende nederlag ude mod Everton i Premier League.

Med 20 minutter tilbage af opgøret blev en anonym Rasmus Højlund erstattet med 17-årige Chido Obi-Martin, og med den unge dansker på banen vendte United 0-2 til 2-2.

Chido Obi-Martin spillede dog ingen rolle i holdets to mål, og han gjorde sig mest bemærket med et unødvendigt gult kort.

Selv om Everton kunne lugte tre point, kan manager David Moyes trods alt glæde sig over, at hans 14 point i nu syv ligakampe er et mere end godkendt udbytte, efter at han blev udpeget som Sean Dyches afløser.

På den modsatte bænk står Ruben Amorim nu noteret for 15 point i 15 ligakampe og har ikke for alvor fået fart i den underpræsterende storklub, der ligger nummer 15.

Landsholdsbobleren Jesper Lindstrøm har nydt godt af managerskiftet i Everton, for han har tilkæmpet sig en startplads. Lørdag blev han hverken noteret for mål eller assist, men med en genial stikning spillede han en væsentlig rolle i Evertons andet mål.

Rasmus Højlund sled forgæves i Uniteds angreb, og i det store billede var han næsten usynlig, som det ofte er set i denne sæson.

Patrick Dorgu spillede 90 minutter på Uniteds wingback og var til tider et livligt islæt på et halvtamt hold. Han vandt også sine dueller mod Lindstrøm, før Lindstrøm udgik otte minutter efter pausen efter at have fået et skrub.

Christian Eriksen sad på bænken i hele opgøret.

Hjemmeholdet kom bedst ud på Goodison Park, og der var spillet under 20 minutter, da holdet tog føringen. Tæt under mål skovlede Beto bolden i kassen.

1-0 blev til 2-0 efter 32 minutters spil. I kølvandet på Jesper Lindstrøms visionære dybdebold kunne Abdoulaye Doucouré til sidst hoppe op og heade endnu et mål ind bag André Onana, der ikke fik meget hjælp af sit passive forsvar i det angreb.

En ny fiasko lurede for Amorim, men efter en dansk rokade i frontkæden fik United bjærget point.

I det 72. minut reducerede Bruno Fernandes direkte på frispark, og det gav gæsterne initiativ og energi.

Otte minutter senere udnyttede United momentum til at udligne. På kanten af feltet stod Manuel Ugarte klar til at samle bolden op, og han høvlede den i kassen, imens Jordan Pickford sprællede forgæves.

Derfra lignede United det bedste bud på en vinder, men dramaet havde et sidste twist. Everton fik tilkendt straffespark i tillægstiden, men efter et længere VAR-tjek blev kendelsen trukket tilbage, og United slap med skrækken.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Holland – Marokko

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spændende melding

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Markant ændring i Silkeborg

Tyskland – Paraguay

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen

På vej til storklub?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brasilien – Japan

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Meldes tæt på storklub

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’