United får uafgjort efter vildt drama

Everton førte 2-0, da Rasmus Højlund blev pillet ud for Manchester United. Siden kæmpede United sig på 2-2.



Et dansk angriberskifte satte Manchester United i gang, da den engelske storklub lørdag eftermiddag afværgede et truende nederlag ude mod Everton i Premier League.

Med 20 minutter tilbage af opgøret blev en anonym Rasmus Højlund erstattet med 17-årige Chido Obi-Martin, og med den unge dansker på banen vendte United 0-2 til 2-2.

Chido Obi-Martin spillede dog ingen rolle i holdets to mål, og han gjorde sig mest bemærket med et unødvendigt gult kort.

Selv om Everton kunne lugte tre point, kan manager David Moyes trods alt glæde sig over, at hans 14 point i nu syv ligakampe er et mere end godkendt udbytte, efter at han blev udpeget som Sean Dyches afløser.

På den modsatte bænk står Ruben Amorim nu noteret for 15 point i 15 ligakampe og har ikke for alvor fået fart i den underpræsterende storklub, der ligger nummer 15.

Landsholdsbobleren Jesper Lindstrøm har nydt godt af managerskiftet i Everton, for han har tilkæmpet sig en startplads. Lørdag blev han hverken noteret for mål eller assist, men med en genial stikning spillede han en væsentlig rolle i Evertons andet mål.

Rasmus Højlund sled forgæves i Uniteds angreb, og i det store billede var han næsten usynlig, som det ofte er set i denne sæson.

Patrick Dorgu spillede 90 minutter på Uniteds wingback og var til tider et livligt islæt på et halvtamt hold. Han vandt også sine dueller mod Lindstrøm, før Lindstrøm udgik otte minutter efter pausen efter at have fået et skrub.

Christian Eriksen sad på bænken i hele opgøret.

Hjemmeholdet kom bedst ud på Goodison Park, og der var spillet under 20 minutter, da holdet tog føringen. Tæt under mål skovlede Beto bolden i kassen.

1-0 blev til 2-0 efter 32 minutters spil. I kølvandet på Jesper Lindstrøms visionære dybdebold kunne Abdoulaye Doucouré til sidst hoppe op og heade endnu et mål ind bag André Onana, der ikke fik meget hjælp af sit passive forsvar i det angreb.

En ny fiasko lurede for Amorim, men efter en dansk rokade i frontkæden fik United bjærget point.

I det 72. minut reducerede Bruno Fernandes direkte på frispark, og det gav gæsterne initiativ og energi.

Otte minutter senere udnyttede United momentum til at udligne. På kanten af feltet stod Manuel Ugarte klar til at samle bolden op, og han høvlede den i kassen, imens Jordan Pickford sprællede forgæves.

Derfra lignede United det bedste bud på en vinder, men dramaet havde et sidste twist. Everton fik tilkendt straffespark i tillægstiden, men efter et længere VAR-tjek blev kendelsen trukket tilbage, og United slap med skrækken.

/ritzau/



Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Liverpool ydmyget

Bo Svensson favorit til stort job 

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

FC København – Brøndby IF

Kongesæson – de køber Pep Biel

Superliga-legende stråler som 41-årig

Her er Kamil Wilczek i dag

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Kæmpe nedtur for AaB

Randers FC – OB

I svime over German Onugkha

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

– Den her sidder dybt i sjælen

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

– Jeg vil være den bedste

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Derfor har Lerager takket nej til FC København

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Lyngby går alene i front

AGF tilbage på førstepladsen

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?