United får uafgjort efter vildt drama

Everton førte 2-0, da Rasmus Højlund blev pillet ud for Manchester United. Siden kæmpede United sig på 2-2.



Et dansk angriberskifte satte Manchester United i gang, da den engelske storklub lørdag eftermiddag afværgede et truende nederlag ude mod Everton i Premier League.

Med 20 minutter tilbage af opgøret blev en anonym Rasmus Højlund erstattet med 17-årige Chido Obi-Martin, og med den unge dansker på banen vendte United 0-2 til 2-2.

Chido Obi-Martin spillede dog ingen rolle i holdets to mål, og han gjorde sig mest bemærket med et unødvendigt gult kort.

Selv om Everton kunne lugte tre point, kan manager David Moyes trods alt glæde sig over, at hans 14 point i nu syv ligakampe er et mere end godkendt udbytte, efter at han blev udpeget som Sean Dyches afløser.

På den modsatte bænk står Ruben Amorim nu noteret for 15 point i 15 ligakampe og har ikke for alvor fået fart i den underpræsterende storklub, der ligger nummer 15.

Landsholdsbobleren Jesper Lindstrøm har nydt godt af managerskiftet i Everton, for han har tilkæmpet sig en startplads. Lørdag blev han hverken noteret for mål eller assist, men med en genial stikning spillede han en væsentlig rolle i Evertons andet mål.

Rasmus Højlund sled forgæves i Uniteds angreb, og i det store billede var han næsten usynlig, som det ofte er set i denne sæson.

Patrick Dorgu spillede 90 minutter på Uniteds wingback og var til tider et livligt islæt på et halvtamt hold. Han vandt også sine dueller mod Lindstrøm, før Lindstrøm udgik otte minutter efter pausen efter at have fået et skrub.

Christian Eriksen sad på bænken i hele opgøret.

Hjemmeholdet kom bedst ud på Goodison Park, og der var spillet under 20 minutter, da holdet tog føringen. Tæt under mål skovlede Beto bolden i kassen.

1-0 blev til 2-0 efter 32 minutters spil. I kølvandet på Jesper Lindstrøms visionære dybdebold kunne Abdoulaye Doucouré til sidst hoppe op og heade endnu et mål ind bag André Onana, der ikke fik meget hjælp af sit passive forsvar i det angreb.

En ny fiasko lurede for Amorim, men efter en dansk rokade i frontkæden fik United bjærget point.

I det 72. minut reducerede Bruno Fernandes direkte på frispark, og det gav gæsterne initiativ og energi.

Otte minutter senere udnyttede United momentum til at udligne. På kanten af feltet stod Manuel Ugarte klar til at samle bolden op, og han høvlede den i kassen, imens Jordan Pickford sprællede forgæves.

Derfra lignede United det bedste bud på en vinder, men dramaet havde et sidste twist. Everton fik tilkendt straffespark i tillægstiden, men efter et længere VAR-tjek blev kendelsen trukket tilbage, og United slap med skrækken.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med komet

– Det er en katastrofe for Brøndby

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Hård kritik af FCM-profil

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

‘De har grinet deres røv i laser’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Robert trækker overskrifter i udlandet

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Superliga-klub bedst i hele verden

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Har været uenig med Steve Cooper

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mathias Zanka går viralt

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Nu er han pludselig syg

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Han er Superligaens ringeste målmand!

Gift Links hylder FCK-legende

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’