United får uafgjort efter vildt drama

Everton førte 2-0, da Rasmus Højlund blev pillet ud for Manchester United. Siden kæmpede United sig på 2-2.



Et dansk angriberskifte satte Manchester United i gang, da den engelske storklub lørdag eftermiddag afværgede et truende nederlag ude mod Everton i Premier League.

Med 20 minutter tilbage af opgøret blev en anonym Rasmus Højlund erstattet med 17-årige Chido Obi-Martin, og med den unge dansker på banen vendte United 0-2 til 2-2.

Chido Obi-Martin spillede dog ingen rolle i holdets to mål, og han gjorde sig mest bemærket med et unødvendigt gult kort.

Selv om Everton kunne lugte tre point, kan manager David Moyes trods alt glæde sig over, at hans 14 point i nu syv ligakampe er et mere end godkendt udbytte, efter at han blev udpeget som Sean Dyches afløser.

På den modsatte bænk står Ruben Amorim nu noteret for 15 point i 15 ligakampe og har ikke for alvor fået fart i den underpræsterende storklub, der ligger nummer 15.

Landsholdsbobleren Jesper Lindstrøm har nydt godt af managerskiftet i Everton, for han har tilkæmpet sig en startplads. Lørdag blev han hverken noteret for mål eller assist, men med en genial stikning spillede han en væsentlig rolle i Evertons andet mål.

Rasmus Højlund sled forgæves i Uniteds angreb, og i det store billede var han næsten usynlig, som det ofte er set i denne sæson.

Patrick Dorgu spillede 90 minutter på Uniteds wingback og var til tider et livligt islæt på et halvtamt hold. Han vandt også sine dueller mod Lindstrøm, før Lindstrøm udgik otte minutter efter pausen efter at have fået et skrub.

Christian Eriksen sad på bænken i hele opgøret.

Hjemmeholdet kom bedst ud på Goodison Park, og der var spillet under 20 minutter, da holdet tog føringen. Tæt under mål skovlede Beto bolden i kassen.

1-0 blev til 2-0 efter 32 minutters spil. I kølvandet på Jesper Lindstrøms visionære dybdebold kunne Abdoulaye Doucouré til sidst hoppe op og heade endnu et mål ind bag André Onana, der ikke fik meget hjælp af sit passive forsvar i det angreb.

En ny fiasko lurede for Amorim, men efter en dansk rokade i frontkæden fik United bjærget point.

I det 72. minut reducerede Bruno Fernandes direkte på frispark, og det gav gæsterne initiativ og energi.

Otte minutter senere udnyttede United momentum til at udligne. På kanten af feltet stod Manuel Ugarte klar til at samle bolden op, og han høvlede den i kassen, imens Jordan Pickford sprællede forgæves.

Derfra lignede United det bedste bud på en vinder, men dramaet havde et sidste twist. Everton fik tilkendt straffespark i tillægstiden, men efter et længere VAR-tjek blev kendelsen trukket tilbage, og United slap med skrækken.

/ritzau/





Sønderjyske-spiller tæt på skifte




LIVE

Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM

Sønderjyske-spiller tæt på skifte

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Her kan du se Debrecen mod FC København

FC København skal møde kæmpe ikon

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

Tre vender tilbage for FC Midtjylland



LIVE

TransferLIVE: Derfor er kæmpetransfer i fare

Manchester United afviser Barça og Bayern

FC København udlejer Jonathan Moalem

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jens Stage-transfer meldes kollapset



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Følger Superliga-stjerne tæt

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Dansk angriber sat til salg

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

OB vil have tidligere Superliga-profil

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Jubler over store FC København-nyheder

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’