Et dansk angriberskifte satte Manchester United i gang, da den engelske storklub lørdag eftermiddag afværgede et truende nederlag ude mod Everton i Premier League.
Med 20 minutter tilbage af opgøret blev en anonym Rasmus Højlund erstattet med 17-årige Chido Obi-Martin, og med den unge dansker på banen vendte United 0-2 til 2-2.
Chido Obi-Martin spillede dog ingen rolle i holdets to mål, og han gjorde sig mest bemærket med et unødvendigt gult kort.
Selv om Everton kunne lugte tre point, kan manager David Moyes trods alt glæde sig over, at hans 14 point i nu syv ligakampe er et mere end godkendt udbytte, efter at han blev udpeget som Sean Dyches afløser.
På den modsatte bænk står Ruben Amorim nu noteret for 15 point i 15 ligakampe og har ikke for alvor fået fart i den underpræsterende storklub, der ligger nummer 15.
Landsholdsbobleren Jesper Lindstrøm har nydt godt af managerskiftet i Everton, for han har tilkæmpet sig en startplads. Lørdag blev han hverken noteret for mål eller assist, men med en genial stikning spillede han en væsentlig rolle i Evertons andet mål.
Rasmus Højlund sled forgæves i Uniteds angreb, og i det store billede var han næsten usynlig, som det ofte er set i denne sæson.
Patrick Dorgu spillede 90 minutter på Uniteds wingback og var til tider et livligt islæt på et halvtamt hold. Han vandt også sine dueller mod Lindstrøm, før Lindstrøm udgik otte minutter efter pausen efter at have fået et skrub.
Christian Eriksen sad på bænken i hele opgøret.
Hjemmeholdet kom bedst ud på Goodison Park, og der var spillet under 20 minutter, da holdet tog føringen. Tæt under mål skovlede Beto bolden i kassen.
1-0 blev til 2-0 efter 32 minutters spil. I kølvandet på Jesper Lindstrøms visionære dybdebold kunne Abdoulaye Doucouré til sidst hoppe op og heade endnu et mål ind bag André Onana, der ikke fik meget hjælp af sit passive forsvar i det angreb.
En ny fiasko lurede for Amorim, men efter en dansk rokade i frontkæden fik United bjærget point.
I det 72. minut reducerede Bruno Fernandes direkte på frispark, og det gav gæsterne initiativ og energi.
Otte minutter senere udnyttede United momentum til at udligne. På kanten af feltet stod Manuel Ugarte klar til at samle bolden op, og han høvlede den i kassen, imens Jordan Pickford sprællede forgæves.
Derfra lignede United det bedste bud på en vinder, men dramaet havde et sidste twist. Everton fik tilkendt straffespark i tillægstiden, men efter et længere VAR-tjek blev kendelsen trukket tilbage, og United slap med skrækken.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle