Et dansk angriberskifte satte Manchester United i gang, da den engelske storklub lørdag eftermiddag afværgede et truende nederlag ude mod Everton i Premier League.
Med 20 minutter tilbage af opgøret blev en anonym Rasmus Højlund erstattet med 17-årige Chido Obi-Martin, og med den unge dansker på banen vendte United 0-2 til 2-2.
Chido Obi-Martin spillede dog ingen rolle i holdets to mål, og han gjorde sig mest bemærket med et unødvendigt gult kort.
Selv om Everton kunne lugte tre point, kan manager David Moyes trods alt glæde sig over, at hans 14 point i nu syv ligakampe er et mere end godkendt udbytte, efter at han blev udpeget som Sean Dyches afløser.
På den modsatte bænk står Ruben Amorim nu noteret for 15 point i 15 ligakampe og har ikke for alvor fået fart i den underpræsterende storklub, der ligger nummer 15.
Landsholdsbobleren Jesper Lindstrøm har nydt godt af managerskiftet i Everton, for han har tilkæmpet sig en startplads. Lørdag blev han hverken noteret for mål eller assist, men med en genial stikning spillede han en væsentlig rolle i Evertons andet mål.
Rasmus Højlund sled forgæves i Uniteds angreb, og i det store billede var han næsten usynlig, som det ofte er set i denne sæson.
Patrick Dorgu spillede 90 minutter på Uniteds wingback og var til tider et livligt islæt på et halvtamt hold. Han vandt også sine dueller mod Lindstrøm, før Lindstrøm udgik otte minutter efter pausen efter at have fået et skrub.
Christian Eriksen sad på bænken i hele opgøret.
Hjemmeholdet kom bedst ud på Goodison Park, og der var spillet under 20 minutter, da holdet tog føringen. Tæt under mål skovlede Beto bolden i kassen.
1-0 blev til 2-0 efter 32 minutters spil. I kølvandet på Jesper Lindstrøms visionære dybdebold kunne Abdoulaye Doucouré til sidst hoppe op og heade endnu et mål ind bag André Onana, der ikke fik meget hjælp af sit passive forsvar i det angreb.
En ny fiasko lurede for Amorim, men efter en dansk rokade i frontkæden fik United bjærget point.
I det 72. minut reducerede Bruno Fernandes direkte på frispark, og det gav gæsterne initiativ og energi.
Otte minutter senere udnyttede United momentum til at udligne. På kanten af feltet stod Manuel Ugarte klar til at samle bolden op, og han høvlede den i kassen, imens Jordan Pickford sprællede forgæves.
Derfra lignede United det bedste bud på en vinder, men dramaet havde et sidste twist. Everton fik tilkendt straffespark i tillægstiden, men efter et længere VAR-tjek blev kendelsen trukket tilbage, og United slap med skrækken.
/ritzau/
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
OPTAKT
Randers FC – OB
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
‘Tæt på ren elendighed’
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
Biereth og Dolberg bryder måltørke
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
Pogba er lettet
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby