Avis: Man Utd-spillere ramt af hård opstart

Flere erfarne spillere i Manchester United mener angiveligt, at deres dårlige sæsonstart blandt andet kan tilskrives en hård preseason. Det skriver The Guardian.



Manchester Uniteds sæson har mildt sagt været forbi skiven indtil videre. I Champions League er man i øjeblikket på vej ud allerede i gruppespillet, og i Premier League er man på sjettepladsen i øjeblikket.

Den vanskelige start er nu noget, som bliver forklaret med en hård opstart forud for de gældende kampe. Det mener flere erfarne spillere i hvert fald, skriver engelske The Guardian, der har talt med flere erfarne spillere fra United-truppen.

Forud for sæsonen var der da også træningskampe i både Norge, Skotland, England og Irland samt en 12-dages tur til USA, hvor man kom både itl New Jersey, San Diego, Houston og Las Vegas.

Det skal med, at det også var efter en sæson, hvor en stor del af spillerne havde været til VM i Qatar.

I den forbindelse bliver der også peget på, at den danske landsholdsspiller Christian Eriksen skulle have klaget over rejsen efter, at den engelske klub havde tabt til Borussia Dortmund i Las Vegas.

De kommercielle krav til klubben kan derfor have været årsagen til, at der har været så store vanskeligheder for holdet.

I øjeblikket er klubben også plaget af skader, som blandt andet er gået udover Eriksen, ligesom Rasmus Højlnud også er blevet ramt. Sidstnævnte var dog ikke med i deres testkampe, da han endnu ikke var skiftet til dem dér.

Onsdag er desuden årsdagen for, at Glazer-familien satte Manchester United til salg. Det har betydet, at Jim Ratcliffe er på vej ind, og det er ikke uden ændringer. Læs mere om det her.





Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Skidt nyt om Lukas Lerager



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Det var vanvittigt brutalt

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Smider Salah-bombe

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej