Avis: Man Utd-spillere ramt af hård opstart

Flere erfarne spillere i Manchester United mener angiveligt, at deres dårlige sæsonstart blandt andet kan tilskrives en hård preseason. Det skriver The Guardian.



Manchester Uniteds sæson har mildt sagt været forbi skiven indtil videre. I Champions League er man i øjeblikket på vej ud allerede i gruppespillet, og i Premier League er man på sjettepladsen i øjeblikket.

Den vanskelige start er nu noget, som bliver forklaret med en hård opstart forud for de gældende kampe. Det mener flere erfarne spillere i hvert fald, skriver engelske The Guardian, der har talt med flere erfarne spillere fra United-truppen.

Forud for sæsonen var der da også træningskampe i både Norge, Skotland, England og Irland samt en 12-dages tur til USA, hvor man kom både itl New Jersey, San Diego, Houston og Las Vegas.

Det skal med, at det også var efter en sæson, hvor en stor del af spillerne havde været til VM i Qatar.

I den forbindelse bliver der også peget på, at den danske landsholdsspiller Christian Eriksen skulle have klaget over rejsen efter, at den engelske klub havde tabt til Borussia Dortmund i Las Vegas.

De kommercielle krav til klubben kan derfor have været årsagen til, at der har været så store vanskeligheder for holdet.

I øjeblikket er klubben også plaget af skader, som blandt andet er gået udover Eriksen, ligesom Rasmus Højlnud også er blevet ramt. Sidstnævnte var dog ikke med i deres testkampe, da han endnu ikke var skiftet til dem dér.

Onsdag er desuden årsdagen for, at Glazer-familien satte Manchester United til salg. Det har betydet, at Jim Ratcliffe er på vej ind, og det er ikke uden ændringer. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



Kæmpekøb retur til FC København?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Bombe på vej i Real Madrid?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’