Avis: Man Utd-spillere ramt af hård opstart

Flere erfarne spillere i Manchester United mener angiveligt, at deres dårlige sæsonstart blandt andet kan tilskrives en hård preseason. Det skriver The Guardian.



Manchester Uniteds sæson har mildt sagt været forbi skiven indtil videre. I Champions League er man i øjeblikket på vej ud allerede i gruppespillet, og i Premier League er man på sjettepladsen i øjeblikket.

Den vanskelige start er nu noget, som bliver forklaret med en hård opstart forud for de gældende kampe. Det mener flere erfarne spillere i hvert fald, skriver engelske The Guardian, der har talt med flere erfarne spillere fra United-truppen.

Forud for sæsonen var der da også træningskampe i både Norge, Skotland, England og Irland samt en 12-dages tur til USA, hvor man kom både itl New Jersey, San Diego, Houston og Las Vegas.

Det skal med, at det også var efter en sæson, hvor en stor del af spillerne havde været til VM i Qatar.

I den forbindelse bliver der også peget på, at den danske landsholdsspiller Christian Eriksen skulle have klaget over rejsen efter, at den engelske klub havde tabt til Borussia Dortmund i Las Vegas.

De kommercielle krav til klubben kan derfor have været årsagen til, at der har været så store vanskeligheder for holdet.

I øjeblikket er klubben også plaget af skader, som blandt andet er gået udover Eriksen, ligesom Rasmus Højlnud også er blevet ramt. Sidstnævnte var dog ikke med i deres testkampe, da han endnu ikke var skiftet til dem dér.

Onsdag er desuden årsdagen for, at Glazer-familien satte Manchester United til salg. Det har betydet, at Jim Ratcliffe er på vej ind, og det er ikke uden ændringer. Læs mere om det her.





INTERVIEW

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Forhandler om Albert Grønbæk

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Storklub jagter to danskere

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kan få store konsekvenser for Eriksen

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk profil overrasker: Han er så god

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Han er årets træner i Premier League

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood