Manchester Uniteds sæson har mildt sagt været forbi skiven indtil videre. I Champions League er man i øjeblikket på vej ud allerede i gruppespillet, og i Premier League er man på sjettepladsen i øjeblikket.
Den vanskelige start er nu noget, som bliver forklaret med en hård opstart forud for de gældende kampe. Det mener flere erfarne spillere i hvert fald, skriver engelske The Guardian, der har talt med flere erfarne spillere fra United-truppen.
Forud for sæsonen var der da også træningskampe i både Norge, Skotland, England og Irland samt en 12-dages tur til USA, hvor man kom både itl New Jersey, San Diego, Houston og Las Vegas.
Det skal med, at det også var efter en sæson, hvor en stor del af spillerne havde været til VM i Qatar.
I den forbindelse bliver der også peget på, at den danske landsholdsspiller Christian Eriksen skulle have klaget over rejsen efter, at den engelske klub havde tabt til Borussia Dortmund i Las Vegas.
De kommercielle krav til klubben kan derfor have været årsagen til, at der har været så store vanskeligheder for holdet.
I øjeblikket er klubben også plaget af skader, som blandt andet er gået udover Eriksen, ligesom Rasmus Højlnud også er blevet ramt. Sidstnævnte var dog ikke med i deres testkampe, da han endnu ikke var skiftet til dem dér.
Onsdag er desuden årsdagen for, at Glazer-familien satte Manchester United til salg. Det har betydet, at Jim Ratcliffe er på vej ind, og det er ikke uden ændringer. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC Fredericia – OB
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Oddset styrtdykker
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
INTERVIEW