United-ikon: Det er min største Eriksen-bekymring

Ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Roy Keane er Christian Eriksen ikke en spiller, der bringer "De røde djævle" tilbage til at kæmpe med om mesterskabet.



Christian Eriksen fik søndag sin officielle debut i Manchester United-trøjen, men det endte desværre med et skuffende 2-1-nederlag til Brighton på Old Trafford. 

Og efter slutfløjtet udtrykte Manchester United-legenden Roy Keane så en bekymring over Eriksen, omend ireren også roste den danske landsholdsstjerne. 

– Jeg synes, at han er en rigtig god spiller. Kommer han til at bringe Manchester United tilbage til at kæmpe om trofæer? Svaret er nej. Min største bekymring ved spillere som Christian, og Manchester Uniteds største problem i det seneste år eller to, er når man ikke er i boldbesiddelse mod bedre hold – det er ikke en af hans styrker. En talentfuld spiller, men jeg er ikke overbevist. Men en god spiller, lød det således, ifølge Express, fra Roy Keane i Sky Sports-studiet. 

Et andet Manchester United-ikon, den tidligere højre back Gary Neville, vurderede ikke, at Eriksen skulle tillægges skyld for søndagens nedtur. 

– Jeg sidder overhovedet ikke og kigger på træneren eller de nye spillere, Eriksen og Martinez, og siger, at de er problemet. De er helt nye i det. Problemet er, at klubben ikke har leveret træneren en bedre trup. Det er uacceptabelt i begyndelsen af sæsonen. Det måtte ikke ske, men det er sket, lød det således, ifølge Daily Mail, fra Gary Neville. 

Næste udfordring for Manchester United og Christian Eriksen er på lørdag, hvor der venter en udekamp mod Brentford. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





TransferLIVE: FC København bekræfter




LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

Mexico – England

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Skyder stor FCM-historie ned

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er 1/8-finalerne ved VM

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

FCK tjener millioner på ung stopper

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Canada – Marokko

Her er prisen på Aral Simsir

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Stort FCK-talent er blevet solgt