United-ikon: Det er min største Eriksen-bekymring

Ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Roy Keane er Christian Eriksen ikke en spiller, der bringer "De røde djævle" tilbage til at kæmpe med om mesterskabet.



Christian Eriksen fik søndag sin officielle debut i Manchester United-trøjen, men det endte desværre med et skuffende 2-1-nederlag til Brighton på Old Trafford. 

Og efter slutfløjtet udtrykte Manchester United-legenden Roy Keane så en bekymring over Eriksen, omend ireren også roste den danske landsholdsstjerne. 

– Jeg synes, at han er en rigtig god spiller. Kommer han til at bringe Manchester United tilbage til at kæmpe om trofæer? Svaret er nej. Min største bekymring ved spillere som Christian, og Manchester Uniteds største problem i det seneste år eller to, er når man ikke er i boldbesiddelse mod bedre hold – det er ikke en af hans styrker. En talentfuld spiller, men jeg er ikke overbevist. Men en god spiller, lød det således, ifølge Express, fra Roy Keane i Sky Sports-studiet. 

Et andet Manchester United-ikon, den tidligere højre back Gary Neville, vurderede ikke, at Eriksen skulle tillægges skyld for søndagens nedtur. 

– Jeg sidder overhovedet ikke og kigger på træneren eller de nye spillere, Eriksen og Martinez, og siger, at de er problemet. De er helt nye i det. Problemet er, at klubben ikke har leveret træneren en bedre trup. Det er uacceptabelt i begyndelsen af sæsonen. Det måtte ikke ske, men det er sket, lød det således, ifølge Daily Mail, fra Gary Neville. 

Næste udfordring for Manchester United og Christian Eriksen er på lørdag, hvor der venter en udekamp mod Brentford. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM