United-ikon: Det er min største Eriksen-bekymring

Ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Roy Keane er Christian Eriksen ikke en spiller, der bringer "De røde djævle" tilbage til at kæmpe med om mesterskabet.



Christian Eriksen fik søndag sin officielle debut i Manchester United-trøjen, men det endte desværre med et skuffende 2-1-nederlag til Brighton på Old Trafford. 

Og efter slutfløjtet udtrykte Manchester United-legenden Roy Keane så en bekymring over Eriksen, omend ireren også roste den danske landsholdsstjerne. 

– Jeg synes, at han er en rigtig god spiller. Kommer han til at bringe Manchester United tilbage til at kæmpe om trofæer? Svaret er nej. Min største bekymring ved spillere som Christian, og Manchester Uniteds største problem i det seneste år eller to, er når man ikke er i boldbesiddelse mod bedre hold – det er ikke en af hans styrker. En talentfuld spiller, men jeg er ikke overbevist. Men en god spiller, lød det således, ifølge Express, fra Roy Keane i Sky Sports-studiet. 

Et andet Manchester United-ikon, den tidligere højre back Gary Neville, vurderede ikke, at Eriksen skulle tillægges skyld for søndagens nedtur. 

– Jeg sidder overhovedet ikke og kigger på træneren eller de nye spillere, Eriksen og Martinez, og siger, at de er problemet. De er helt nye i det. Problemet er, at klubben ikke har leveret træneren en bedre trup. Det er uacceptabelt i begyndelsen af sæsonen. Det måtte ikke ske, men det er sket, lød det således, ifølge Daily Mail, fra Gary Neville. 

Næste udfordring for Manchester United og Christian Eriksen er på lørdag, hvor der venter en udekamp mod Brentford. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

‘Rødt kort er svært at vurdere’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Beijmo med kontant AGF-udmelding

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

FC København interesseret i Jonas Kersken

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Udeladt – kan slet ikke spille

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

‘De har haft det værste transfervindue’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Superliga-træner måtte give meget svær besked



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

AGF – Brøndby IF