Rasmus Højlund har ikke fået gang i den helt store målfest efter skiftet til Manchester United. Det er der dog en god grund til – og det handler ikke om, hvad Højlund gør selv, men hvad spillerne omkring ham gør.
Det mener Manchester United-legenden Rio Ferdinand, som har fortalt om det i et interview med Vibe with Five.
– Højlund er ikke en spiller, der kommer til at få bolden, gå forbi tre modstandere og score et mål. Han er ikke den fyr. Han løber måske fra midterlinjen, hvis du får ham til at jagte bolden og løbe og score, som han gjorde det i Champions League.
Endvidere sammenligner han situationen med den tid, hvor han spillede sammen med Cristiano Ronaldo og Ruud van Nistelrooy. Bare med Antony og Rasmus Højlund i rollerne.
– Garnacho vil gerne slå indlægget, men Antony vil ikke. Hans anden, tredje eller fjerde tanke er at slå indlægget, men han vil gerne gøre noget andet først, siger den tidligere midterforsvarer og fortsætter:
– Det skal ændres. Ruud van Nistelrooy havde mere eller mindre Ronaldo i tårer næsten hver dag, fordi han gjorde for meget på bolden og ikke lagde indlægget. Ruud sagde 'hvordan kan jeg lave mine løb, når jeg ikke ved, hvornår du slår indlægget?', lyder det fra Ferdinand.
Rio Ferdinand mener her, at det er sådan Rasmus Højlund må have det med kanterne i United.
– Forskellen er, at Ruud var hovedpersonen på vores hold. Vores faste 9'er og målmaskine. Han havde også erfaringen og gravitas til at trække kanterne til sig og sige 'Hør, læg bolden ind i feltet'. Han sagde også mere end det, mindes United-legenden.
Han forstår endvidere godt, hvis Rasmus Højlund er frustreret, når han laver alle sine løb, men ikke får bolden.
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Oddset styrtdykker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW