Rasmus Højlund har ikke fået gang i den helt store målfest efter skiftet til Manchester United. Det er der dog en god grund til – og det handler ikke om, hvad Højlund gør selv, men hvad spillerne omkring ham gør.
Det mener Manchester United-legenden Rio Ferdinand, som har fortalt om det i et interview med Vibe with Five.
– Højlund er ikke en spiller, der kommer til at få bolden, gå forbi tre modstandere og score et mål. Han er ikke den fyr. Han løber måske fra midterlinjen, hvis du får ham til at jagte bolden og løbe og score, som han gjorde det i Champions League.
Endvidere sammenligner han situationen med den tid, hvor han spillede sammen med Cristiano Ronaldo og Ruud van Nistelrooy. Bare med Antony og Rasmus Højlund i rollerne.
– Garnacho vil gerne slå indlægget, men Antony vil ikke. Hans anden, tredje eller fjerde tanke er at slå indlægget, men han vil gerne gøre noget andet først, siger den tidligere midterforsvarer og fortsætter:
– Det skal ændres. Ruud van Nistelrooy havde mere eller mindre Ronaldo i tårer næsten hver dag, fordi han gjorde for meget på bolden og ikke lagde indlægget. Ruud sagde 'hvordan kan jeg lave mine løb, når jeg ikke ved, hvornår du slår indlægget?', lyder det fra Ferdinand.
Rio Ferdinand mener her, at det er sådan Rasmus Højlund må have det med kanterne i United.
– Forskellen er, at Ruud var hovedpersonen på vores hold. Vores faste 9'er og målmaskine. Han havde også erfaringen og gravitas til at trække kanterne til sig og sige 'Hør, læg bolden ind i feltet'. Han sagde også mere end det, mindes United-legenden.
Han forstår endvidere godt, hvis Rasmus Højlund er frustreret, når han laver alle sine løb, men ikke får bolden.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT