Rasmus Højlund har ikke fået gang i den helt store målfest efter skiftet til Manchester United. Det er der dog en god grund til – og det handler ikke om, hvad Højlund gør selv, men hvad spillerne omkring ham gør.
Det mener Manchester United-legenden Rio Ferdinand, som har fortalt om det i et interview med Vibe with Five.
– Højlund er ikke en spiller, der kommer til at få bolden, gå forbi tre modstandere og score et mål. Han er ikke den fyr. Han løber måske fra midterlinjen, hvis du får ham til at jagte bolden og løbe og score, som han gjorde det i Champions League.
Endvidere sammenligner han situationen med den tid, hvor han spillede sammen med Cristiano Ronaldo og Ruud van Nistelrooy. Bare med Antony og Rasmus Højlund i rollerne.
– Garnacho vil gerne slå indlægget, men Antony vil ikke. Hans anden, tredje eller fjerde tanke er at slå indlægget, men han vil gerne gøre noget andet først, siger den tidligere midterforsvarer og fortsætter:
– Det skal ændres. Ruud van Nistelrooy havde mere eller mindre Ronaldo i tårer næsten hver dag, fordi han gjorde for meget på bolden og ikke lagde indlægget. Ruud sagde 'hvordan kan jeg lave mine løb, når jeg ikke ved, hvornår du slår indlægget?', lyder det fra Ferdinand.
Rio Ferdinand mener her, at det er sådan Rasmus Højlund må have det med kanterne i United.
– Forskellen er, at Ruud var hovedpersonen på vores hold. Vores faste 9'er og målmaskine. Han havde også erfaringen og gravitas til at trække kanterne til sig og sige 'Hør, læg bolden ind i feltet'. Han sagde også mere end det, mindes United-legenden.
Han forstår endvidere godt, hvis Rasmus Højlund er frustreret, når han laver alle sine løb, men ikke får bolden.
LIVE
TransferLIVE: De jagter VM-helt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: TV 2-ekspert: ‘Bliver chokeret, hvis…’
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Medier jubler over USA’s nedtur
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Argentina – Egypten
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Her er Juventus’ nye fodbolddirektør
Hvor er Kasper Dolberg?
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED