United-oprydning: 12 spillere kan være på vej væk

Manchester United kan se frem til en travl sommerpause.



Sæsonen er slut for Manchester United, og nu kan klubben begynde at kigge ind i et transfervindue, hvor spillere som Declan Rice og Harry Kane er blevet sat i forbindelse med dem som de store sommer-forstærkninger.

Men inden det kan komme på tale, så forlyder det, at der skal sælges først. Her peger engelske Daily Mail på, at der er risiko for, at 12 spillere skal pakke deres sager.

I første omgang vil der være tale om Wout Weghorst, Marcel Sabitzer og Jack Butland, der afslutter deres lejeophold nu. Derudover kan spillere som Jadon Sancho, Aaron Wan-Bissaka, Fred, Anthony Martial eller Scott McTominay være i fare.

Endvidere har David de Gea ikke forlænget sin aftale med United, som har skabt en del spekulationer om hans fremtid, ligesom Harry Maguire er kommet i en sekundær rolle for Erik ten Hag.

Endelig forventes det også, at Axel Tuanzebe og Tom Heaton forlader klubben, når deres kontrakter udløber ved udgangen af denne måned.

Det har ellers været en sæson med gode perioder for Manchester United, som kom i finalen i både Carabao Cup og FA Cup, hvor de vandt den førstnævnte, der var det første trofæ for klubben i en årrække.

Derudover sikrede de sig en tredjeplads i Premier League, men det var først i de sidste runder af turneringen, at Champions League-pladsen blev sikret for Christian Eriksen og Co.

Eriksen selv har senest fået sig lidt af en svirper af United-legenden Roy Keane. Læs mere om det her.







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jagter tidligere FCK-stjerne

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Raser over VM-tiltag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Iran – New Zealand

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spanien – Kap Verde

Tyskland – Curacao

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Han tager hjem fra VM

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Spottet i København



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel