Liverpools stormløb i toppen af Premier League er bremset, og ganske overraskende var det kriseramte Manchester United, der stod bag.
Et klart forbedret United-hold fik 2-2 i storkampen mod Liverpool på Anfield søndag aften og får givetvis nogle dages ro fra den voldsomme kritik, der har haglet ned over holdet på det seneste.
Gæsterne var bagud, men Amad Diallo udlignede ti minutter før tid. I overtiden burde Harry Maguire endda have sikret sit hold en nærmest chokerende sejr.
Med kun 23 point i 20 kampe og en jammerlig 13.-plads i tabellen er Manchester Uniteds situation stadig kritisk. Men søndagens præstation må give nyt mod på tilværelsen.
Den skrantende storklub leverede nemlig en glimrende indsats og gav Liverpool en helt jævnbyrdig kamp.
Med Rasmus Højlund som eneste angriber stillede holdet op i en massiv defensiv, men tilspillede sig velsagtens lige så mange chancer som hjemmeholdet.
Højlund misbrugte selv en stor mulighed sidst i første halvleg, så gæsterne måtte vente til kort inde i anden på første belønning for den solide indsats.
Stopperen Lisandro Martínez gik med frem og modtog en fiks aflevering fra Bruno Fernandes, inden den hårdt kritiserede argentiner hamrede bolden op i nettaget.
Den overraskende stilling nåede dog aldrig at forplante sig i usikkerhed hos hjemmeholdet. Blot syv minutter senere fintede Cody Gakpo Uniteds Matthijs de Ligt på halen og udlignede med en høj afslutning.
De Ligt var impliceret igen 20 minutter før tid, da Liverpool bragte sig i spidsen. Hollænderen havde hånd på bolden i feltet, og Mohamed Salah omsatte straffesparket til en 2-1-føring.
Da lignede det en ekspeditionssag for Liverpool, men United-spillerne bevarede både roen og troen. Ti minutter senere sendte den indskiftede Alejandro Garnacho en præcis tværbold ind til Amad Diallo, der udlignede med et fladt skud.
Det var en kamp, der startede afdæmpet, men blev bedre og bedre, som tiden gik. Begge hold truede i slutfasen, og i syvende overtidsminut fik Maguire en kæmpechance for at sikre gæsterne sejren.
I fri position midt for mål sparkede landsholdsstopperen dog bolden over Liverpool-målet.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
OPTAKT
FC København – OB
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland