Liverpools stormløb i toppen af Premier League er bremset, og ganske overraskende var det kriseramte Manchester United, der stod bag.
Et klart forbedret United-hold fik 2-2 i storkampen mod Liverpool på Anfield søndag aften og får givetvis nogle dages ro fra den voldsomme kritik, der har haglet ned over holdet på det seneste.
Gæsterne var bagud, men Amad Diallo udlignede ti minutter før tid. I overtiden burde Harry Maguire endda have sikret sit hold en nærmest chokerende sejr.
Med kun 23 point i 20 kampe og en jammerlig 13.-plads i tabellen er Manchester Uniteds situation stadig kritisk. Men søndagens præstation må give nyt mod på tilværelsen.
Den skrantende storklub leverede nemlig en glimrende indsats og gav Liverpool en helt jævnbyrdig kamp.
Med Rasmus Højlund som eneste angriber stillede holdet op i en massiv defensiv, men tilspillede sig velsagtens lige så mange chancer som hjemmeholdet.
Højlund misbrugte selv en stor mulighed sidst i første halvleg, så gæsterne måtte vente til kort inde i anden på første belønning for den solide indsats.
Stopperen Lisandro Martínez gik med frem og modtog en fiks aflevering fra Bruno Fernandes, inden den hårdt kritiserede argentiner hamrede bolden op i nettaget.
Den overraskende stilling nåede dog aldrig at forplante sig i usikkerhed hos hjemmeholdet. Blot syv minutter senere fintede Cody Gakpo Uniteds Matthijs de Ligt på halen og udlignede med en høj afslutning.
De Ligt var impliceret igen 20 minutter før tid, da Liverpool bragte sig i spidsen. Hollænderen havde hånd på bolden i feltet, og Mohamed Salah omsatte straffesparket til en 2-1-føring.
Da lignede det en ekspeditionssag for Liverpool, men United-spillerne bevarede både roen og troen. Ti minutter senere sendte den indskiftede Alejandro Garnacho en præcis tværbold ind til Amad Diallo, der udlignede med et fladt skud.
Det var en kamp, der startede afdæmpet, men blev bedre og bedre, som tiden gik. Begge hold truede i slutfasen, og i syvende overtidsminut fik Maguire en kæmpechance for at sikre gæsterne sejren.
I fri position midt for mål sparkede landsholdsstopperen dog bolden over Liverpool-målet.
/ritzau/

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz