United tæmmer Liverpool og henter point på Anfield

Manchester United fik stoppet nedturen og overraskede med 2-2 mod Premier Leagues suveræne tophold.



Liverpools stormløb i toppen af Premier League er bremset, og ganske overraskende var det kriseramte Manchester United, der stod bag.

Et klart forbedret United-hold fik 2-2 i storkampen mod Liverpool på Anfield søndag aften og får givetvis nogle dages ro fra den voldsomme kritik, der har haglet ned over holdet på det seneste.

Gæsterne var bagud, men Amad Diallo udlignede ti minutter før tid. I overtiden burde Harry Maguire endda have sikret sit hold en nærmest chokerende sejr.

Med kun 23 point i 20 kampe og en jammerlig 13.-plads i tabellen er Manchester Uniteds situation stadig kritisk. Men søndagens præstation må give nyt mod på tilværelsen.

Den skrantende storklub leverede nemlig en glimrende indsats og gav Liverpool en helt jævnbyrdig kamp.

Med Rasmus Højlund som eneste angriber stillede holdet op i en massiv defensiv, men tilspillede sig velsagtens lige så mange chancer som hjemmeholdet.

Højlund misbrugte selv en stor mulighed sidst i første halvleg, så gæsterne måtte vente til kort inde i anden på første belønning for den solide indsats.

Stopperen Lisandro Martínez gik med frem og modtog en fiks aflevering fra Bruno Fernandes, inden den hårdt kritiserede argentiner hamrede bolden op i nettaget.

Den overraskende stilling nåede dog aldrig at forplante sig i usikkerhed hos hjemmeholdet. Blot syv minutter senere fintede Cody Gakpo Uniteds Matthijs de Ligt på halen og udlignede med en høj afslutning.

De Ligt var impliceret igen 20 minutter før tid, da Liverpool bragte sig i spidsen. Hollænderen havde hånd på bolden i feltet, og Mohamed Salah omsatte straffesparket til en 2-1-føring.

Da lignede det en ekspeditionssag for Liverpool, men United-spillerne bevarede både roen og troen. Ti minutter senere sendte den indskiftede Alejandro Garnacho en præcis tværbold ind til Amad Diallo, der udlignede med et fladt skud.

Det var en kamp, der startede afdæmpet, men blev bedre og bedre, som tiden gik. Begge hold truede i slutfasen, og i syvende overtidsminut fik Maguire en kæmpechance for at sikre gæsterne sejren.

I fri position midt for mål sparkede landsholdsstopperen dog bolden over Liverpool-målet.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Han tager hjem fra VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Brasilien – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby henter Alexander Drexel

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Nu melder Christian Eriksen ud

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Australien – Tyrkiet

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Infantino i stort forsvar af billetpriser