United tæmmer Liverpool og henter point på Anfield

Manchester United fik stoppet nedturen og overraskede med 2-2 mod Premier Leagues suveræne tophold.



Liverpools stormløb i toppen af Premier League er bremset, og ganske overraskende var det kriseramte Manchester United, der stod bag.

Et klart forbedret United-hold fik 2-2 i storkampen mod Liverpool på Anfield søndag aften og får givetvis nogle dages ro fra den voldsomme kritik, der har haglet ned over holdet på det seneste.

Gæsterne var bagud, men Amad Diallo udlignede ti minutter før tid. I overtiden burde Harry Maguire endda have sikret sit hold en nærmest chokerende sejr.

Med kun 23 point i 20 kampe og en jammerlig 13.-plads i tabellen er Manchester Uniteds situation stadig kritisk. Men søndagens præstation må give nyt mod på tilværelsen.

Den skrantende storklub leverede nemlig en glimrende indsats og gav Liverpool en helt jævnbyrdig kamp.

Med Rasmus Højlund som eneste angriber stillede holdet op i en massiv defensiv, men tilspillede sig velsagtens lige så mange chancer som hjemmeholdet.

Højlund misbrugte selv en stor mulighed sidst i første halvleg, så gæsterne måtte vente til kort inde i anden på første belønning for den solide indsats.

Stopperen Lisandro Martínez gik med frem og modtog en fiks aflevering fra Bruno Fernandes, inden den hårdt kritiserede argentiner hamrede bolden op i nettaget.

Den overraskende stilling nåede dog aldrig at forplante sig i usikkerhed hos hjemmeholdet. Blot syv minutter senere fintede Cody Gakpo Uniteds Matthijs de Ligt på halen og udlignede med en høj afslutning.

De Ligt var impliceret igen 20 minutter før tid, da Liverpool bragte sig i spidsen. Hollænderen havde hånd på bolden i feltet, og Mohamed Salah omsatte straffesparket til en 2-1-føring.

Da lignede det en ekspeditionssag for Liverpool, men United-spillerne bevarede både roen og troen. Ti minutter senere sendte den indskiftede Alejandro Garnacho en præcis tværbold ind til Amad Diallo, der udlignede med et fladt skud.

Det var en kamp, der startede afdæmpet, men blev bedre og bedre, som tiden gik. Begge hold truede i slutfasen, og i syvende overtidsminut fik Maguire en kæmpechance for at sikre gæsterne sejren.

I fri position midt for mål sparkede landsholdsstopperen dog bolden over Liverpool-målet.

/ritzau/





– Lange forhandlinger med FC København

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Chokerende, FCK – den er helt gal

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

– Så kan det ikke være et svært valg

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Storklub vil have Filip Jörgensen

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Roony Bardghji med drømmekamp

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Liverpool-træner er ked af prædikat

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Rygter om AC Horsens-legende

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Dansker med kongemål mod Napoli

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’