United-veteran er mest imponeret af Rasmus Højlund

Jonny Evans har udpeget Rasmus Højlund som den spiller, der har imponeret ham mest siden skiftet tilbage til Manchester United.



Det lå umiddelbart ikke i kortene, at Jonny Evans en dag skulle vende retur til Old Trafford, da den nordirske forsvarsspiller i 2015 skiftede fra Manchester United til West Bromwich. 

Men sådan gik det alligevel, for efter fem sæsoner i Leicester skiftede den 35-årige Jonny Evans i sommer tilbage til Manchester United på en fri transfer. 

Dermed er den rutinerede forsvarsspiller blevet holdkammerat med Rasmus Højlund, og den danske landsholdsangriber har imponeret Evans stort.

I et interview med Manchester Uniteds egen presseafdeling har Jonny Evans nemlig valgt at pege på Rasmus Højlund som den spiller, der har imponeret ham mest siden skiftet tilbage til Manchester United. 

– Jeg vil nok sige Højlund. Fordi han som så ung en knægt har de kvaliteter og den personlighed, han har. Og han lægger også en kæmpe arbejdsindsats. Jeg kan fornemme, at fansene virkelig har fået et blødt punkt for ham, og han kommer til at blive en topspiller, siger Jonny Evans. 

Jonny Evans har efter skiftet tilbage til Manchester United fået overraskende meget spilletid, idet nordireren ofte er blevet foretrukket foran Raphaël Varane. 

Jonny Evans og Rasmus Højlund kunne potentielt have stået foran hinanden i mandagens EM-kvalifikationskamp mellem Nordirland og Danmark, men begge spillere misser kampen med en skade.

Jonny Evans pådrog sig sin skade i Manchester Uniteds 4-3-nederlag til FC København i sidste uge. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Et ‘angreb’ på Superligaen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Schweiz – Algeriet

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser monsterbud på Simsir

Argentina – Kap Verde

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Colombia – Ghana

Steve Cooper med stor beslutning

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien

Rooney: Her er Englands store problem



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Australien – Egypten