United-veteran er mest imponeret af Rasmus Højlund

Jonny Evans har udpeget Rasmus Højlund som den spiller, der har imponeret ham mest siden skiftet tilbage til Manchester United.



Det lå umiddelbart ikke i kortene, at Jonny Evans en dag skulle vende retur til Old Trafford, da den nordirske forsvarsspiller i 2015 skiftede fra Manchester United til West Bromwich. 

Men sådan gik det alligevel, for efter fem sæsoner i Leicester skiftede den 35-årige Jonny Evans i sommer tilbage til Manchester United på en fri transfer. 

Dermed er den rutinerede forsvarsspiller blevet holdkammerat med Rasmus Højlund, og den danske landsholdsangriber har imponeret Evans stort.

I et interview med Manchester Uniteds egen presseafdeling har Jonny Evans nemlig valgt at pege på Rasmus Højlund som den spiller, der har imponeret ham mest siden skiftet tilbage til Manchester United. 

– Jeg vil nok sige Højlund. Fordi han som så ung en knægt har de kvaliteter og den personlighed, han har. Og han lægger også en kæmpe arbejdsindsats. Jeg kan fornemme, at fansene virkelig har fået et blødt punkt for ham, og han kommer til at blive en topspiller, siger Jonny Evans. 

Jonny Evans har efter skiftet tilbage til Manchester United fået overraskende meget spilletid, idet nordireren ofte er blevet foretrukket foran Raphaël Varane. 

Jonny Evans og Rasmus Højlund kunne potentielt have stået foran hinanden i mandagens EM-kvalifikationskamp mellem Nordirland og Danmark, men begge spillere misser kampen med en skade.

Jonny Evans pådrog sig sin skade i Manchester Uniteds 4-3-nederlag til FC København i sidste uge. 





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sønderjyske – FC Midtjylland

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Randers FC – FC Fredericia



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Så du det? Wass i helt vild aktion

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Bayern München er i pokalfinalen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’