Uniteds angriber-jagt: Kun Højlund er tilbage nu

De øvrige angrebs-emner er faldet fra.



Manchester United er efter sigende på jagt efter en ny angriber i dette transfervindue. Her har navne som Harry Kane, Victor Osimhen og flere andre været nævnt. Heriblandt også danske Rasmus Højlund og Frankfurts Randal Kolo Muani.

Mens Kane og Osimhen hurtigt er blevet sorteret fra, forid de er for dyre til Uniteds budget, så er de to sidstnævnte stadig i spil. I hvert fald på rygteplan. Nu ser det ud til, at endnu en falder fra. Det skriver engelske The Independent.

Her bliver der fortalt om, at Muani er kommet på Paris Saint Germains ønskeliste til den kommende sæson. Det menes desuden ikke, at det skal være som en erstatning for Kylian Mbappe, men at de uanset hvad leder efter en ny 9'er.

Tidligere har han også været kædet sammen med Bayern München, som nu kan se frem til at have Harry Kane som deres mand, de gerne vil have tilføjet til deres trup. 

Når PSG ser ud til at blive Randal Kolo Muanis kommende destination, så handler det om, at de har fået solgt idéen om en retur til sit hjemland rigtig godt, ligesom det vil passe godt til ham i hans karriere nu. Derudover ser det ud til, at Frankfurt kan sælge ham for godt 700 millioner kroner.

Det ender altså med, at Rasmus Højlund nu er den eneste tilbage, som Manchester United lader til at være ude efter – og have en chance for at købe. 

I de seneste dage er det også kommet frem, at danskeren skulle være enig med United. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Her er prisen på Aral Simsir

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: De lurer på FCM-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpebud på 16-årig

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Nu er der nyt om Robert Skov

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

– Schwartau-handel giver ingen mening

Canada – Marokko

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

Paraguay – Frankrig