Uniteds angriber-jagt: Kun Højlund er tilbage nu

De øvrige angrebs-emner er faldet fra.



Manchester United er efter sigende på jagt efter en ny angriber i dette transfervindue. Her har navne som Harry Kane, Victor Osimhen og flere andre været nævnt. Heriblandt også danske Rasmus Højlund og Frankfurts Randal Kolo Muani.

Mens Kane og Osimhen hurtigt er blevet sorteret fra, forid de er for dyre til Uniteds budget, så er de to sidstnævnte stadig i spil. I hvert fald på rygteplan. Nu ser det ud til, at endnu en falder fra. Det skriver engelske The Independent.

Her bliver der fortalt om, at Muani er kommet på Paris Saint Germains ønskeliste til den kommende sæson. Det menes desuden ikke, at det skal være som en erstatning for Kylian Mbappe, men at de uanset hvad leder efter en ny 9'er.

Tidligere har han også været kædet sammen med Bayern München, som nu kan se frem til at have Harry Kane som deres mand, de gerne vil have tilføjet til deres trup. 

Når PSG ser ud til at blive Randal Kolo Muanis kommende destination, så handler det om, at de har fået solgt idéen om en retur til sit hjemland rigtig godt, ligesom det vil passe godt til ham i hans karriere nu. Derudover ser det ud til, at Frankfurt kan sælge ham for godt 700 millioner kroner.

Det ender altså med, at Rasmus Højlund nu er den eneste tilbage, som Manchester United lader til at være ude efter – og have en chance for at købe. 

I de seneste dage er det også kommet frem, at danskeren skulle være enig med United. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Scorer kongeløn i Real Madrid

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Stor profil ude af Frankrig-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Pontus Texel skifter til Académica

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Supercomputer: De vinder VM

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Norges kronprins rejser til USA

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Arbejder på Brøndby-exit

Knuser transferrekord

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Frankrig – Marokko

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Fredberg henter italiensk legende

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’