Uniteds angriber-jagt: Kun Højlund er tilbage nu

De øvrige angrebs-emner er faldet fra.



Manchester United er efter sigende på jagt efter en ny angriber i dette transfervindue. Her har navne som Harry Kane, Victor Osimhen og flere andre været nævnt. Heriblandt også danske Rasmus Højlund og Frankfurts Randal Kolo Muani.

Mens Kane og Osimhen hurtigt er blevet sorteret fra, forid de er for dyre til Uniteds budget, så er de to sidstnævnte stadig i spil. I hvert fald på rygteplan. Nu ser det ud til, at endnu en falder fra. Det skriver engelske The Independent.

Her bliver der fortalt om, at Muani er kommet på Paris Saint Germains ønskeliste til den kommende sæson. Det menes desuden ikke, at det skal være som en erstatning for Kylian Mbappe, men at de uanset hvad leder efter en ny 9'er.

Tidligere har han også været kædet sammen med Bayern München, som nu kan se frem til at have Harry Kane som deres mand, de gerne vil have tilføjet til deres trup. 

Når PSG ser ud til at blive Randal Kolo Muanis kommende destination, så handler det om, at de har fået solgt idéen om en retur til sit hjemland rigtig godt, ligesom det vil passe godt til ham i hans karriere nu. Derudover ser det ud til, at Frankfurt kan sælge ham for godt 700 millioner kroner.

Det ender altså med, at Rasmus Højlund nu er den eneste tilbage, som Manchester United lader til at være ude efter – og have en chance for at købe. 

I de seneste dage er det også kommet frem, at danskeren skulle være enig med United. Læs mere om det her.





Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir




LIVE

TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

De vil have Rashford

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-træner tilknytter agent

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Uventet skifte?

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Riemer lover: De får debut

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Jagter tidligere AGF’er

Vender tilbage til skærmen

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Arsenal-legende med succes i helt ny sport



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool