Uniteds kontramaskine kører Everton over

Rasmus Højlund så til fra bænken i hele kampen, da Manchester United bankede Everton 4-0 i Premier League.



Skarpe kontraangreb resulterede i mange mål, da Manchester United straffede en åben Everton-defensiv på Old Trafford med en 4-0-sejr i Premier League.

Søndagens kamp var den tredje for Manchester Uniteds nye træner, Ruben Amorim.

Den portugisiske træner henviste Rasmus Højlund til bænken, hvor danskeren sad hele kampen. Det var til trods for, at Højlund i torsdags scorede to mål i sejren over Bodø/Glimt i Europa League.

Christian Eriksen var slet ikke at finde i Uniteds kamptrup, mens landsmanden Jesper Lindstrøm startede opgøret for Everton.

United er med sejren placeret på niendepladsen med 19 point. Everton er nummer 15 med 11 point efter 13 runder.

Indledningsvist bed Everton godt fra sig med flere forsøg mod United-målet, mens holdet ad flere omgange pressede højt og tvang United til boldtab.

Manchester United greb langsomt kontrollen over første halvleg, og en indøvet hjørnesparkskombination sørgede for en føring til værterne med ti minutter til pausefløjt.

Bruno Fernandes lagde en høj bold til Marcus Rashford på kanten af feltet, og United-angriberens afslutning strøg i mål til en 1-0-føring efter en afretning fra Everton-forsvaret.

United fordoblede føringen kort efter, da holdet straffede et Everton-koks i forsvaret, og hollandske Joshua Zirkzee kunne sende nemt sende en flad afslutning ind til 2-0.

Everton fik en mareridtsstart på anden halvleg, da United bragte sig på 3-0.

Bare tyve sekunder var der gået efter pausen, da Marcus Rashford efter et skarpt kontraangreb blev dobbelt målscorer.

Everton forsøgte at kæmpe sig tilbage i opgøret og stod højt med bagkæden, hvilket blev straffet prompte.

Joshua Zirkzee blev dobbelt målscorer efter en times tid, da hollænderen sikkert eksekverede til 4-0 på oplæg af Amad Diallo efter et nyt kontrastød.

Andetsteds hentede Chelsea tre sikre point hjemme mod Aston Villa, da London-klubben vandt 3-0.

Det efterlader Chelsea på Premier Leagues tredjeplads med 25 point. Det er samme pointhøst som Arsenal på andenpladsen.

Tottenham smed point hjemme mod Fulham, da de to London-mandskaber spillede 1-1.

Tottenhams Brennan Johnson bragte værterne i front, men en udligning af Fulhams Tom Cairney i anden halvleg sørgede for en pointdeling.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Brøndby IF – Viborg FF

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Ingen klausul i FC København-aftale

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

FC Midtjylland – AC Horsens

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

AGF i kontakt om norsk angriber 

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – Randers FC

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

AGF i Europa: De venter i næste runde



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Ordet “bestikkelse” blev brugt