Skarpe kontraangreb resulterede i mange mål, da Manchester United straffede en åben Everton-defensiv på Old Trafford med en 4-0-sejr i Premier League.
Søndagens kamp var den tredje for Manchester Uniteds nye træner, Ruben Amorim.
Den portugisiske træner henviste Rasmus Højlund til bænken, hvor danskeren sad hele kampen. Det var til trods for, at Højlund i torsdags scorede to mål i sejren over Bodø/Glimt i Europa League.
Christian Eriksen var slet ikke at finde i Uniteds kamptrup, mens landsmanden Jesper Lindstrøm startede opgøret for Everton.
United er med sejren placeret på niendepladsen med 19 point. Everton er nummer 15 med 11 point efter 13 runder.
Indledningsvist bed Everton godt fra sig med flere forsøg mod United-målet, mens holdet ad flere omgange pressede højt og tvang United til boldtab.
Manchester United greb langsomt kontrollen over første halvleg, og en indøvet hjørnesparkskombination sørgede for en føring til værterne med ti minutter til pausefløjt.
Bruno Fernandes lagde en høj bold til Marcus Rashford på kanten af feltet, og United-angriberens afslutning strøg i mål til en 1-0-føring efter en afretning fra Everton-forsvaret.
United fordoblede føringen kort efter, da holdet straffede et Everton-koks i forsvaret, og hollandske Joshua Zirkzee kunne sende nemt sende en flad afslutning ind til 2-0.
Everton fik en mareridtsstart på anden halvleg, da United bragte sig på 3-0.
Bare tyve sekunder var der gået efter pausen, da Marcus Rashford efter et skarpt kontraangreb blev dobbelt målscorer.
Everton forsøgte at kæmpe sig tilbage i opgøret og stod højt med bagkæden, hvilket blev straffet prompte.
Joshua Zirkzee blev dobbelt målscorer efter en times tid, da hollænderen sikkert eksekverede til 4-0 på oplæg af Amad Diallo efter et nyt kontrastød.
Andetsteds hentede Chelsea tre sikre point hjemme mod Aston Villa, da London-klubben vandt 3-0.
Det efterlader Chelsea på Premier Leagues tredjeplads med 25 point. Det er samme pointhøst som Arsenal på andenpladsen.
Tottenham smed point hjemme mod Fulham, da de to London-mandskaber spillede 1-1.
Tottenhams Brennan Johnson bragte værterne i front, men en udligning af Fulhams Tom Cairney i anden halvleg sørgede for en pointdeling.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FC København-talent målamok
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
AVIS
Færdig i Real Madrid
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
AVIS