Skarpe kontraangreb resulterede i mange mål, da Manchester United straffede en åben Everton-defensiv på Old Trafford med en 4-0-sejr i Premier League.
Søndagens kamp var den tredje for Manchester Uniteds nye træner, Ruben Amorim.
Den portugisiske træner henviste Rasmus Højlund til bænken, hvor danskeren sad hele kampen. Det var til trods for, at Højlund i torsdags scorede to mål i sejren over Bodø/Glimt i Europa League.
Christian Eriksen var slet ikke at finde i Uniteds kamptrup, mens landsmanden Jesper Lindstrøm startede opgøret for Everton.
United er med sejren placeret på niendepladsen med 19 point. Everton er nummer 15 med 11 point efter 13 runder.
Indledningsvist bed Everton godt fra sig med flere forsøg mod United-målet, mens holdet ad flere omgange pressede højt og tvang United til boldtab.
Manchester United greb langsomt kontrollen over første halvleg, og en indøvet hjørnesparkskombination sørgede for en føring til værterne med ti minutter til pausefløjt.
Bruno Fernandes lagde en høj bold til Marcus Rashford på kanten af feltet, og United-angriberens afslutning strøg i mål til en 1-0-føring efter en afretning fra Everton-forsvaret.
United fordoblede føringen kort efter, da holdet straffede et Everton-koks i forsvaret, og hollandske Joshua Zirkzee kunne sende nemt sende en flad afslutning ind til 2-0.
Everton fik en mareridtsstart på anden halvleg, da United bragte sig på 3-0.
Bare tyve sekunder var der gået efter pausen, da Marcus Rashford efter et skarpt kontraangreb blev dobbelt målscorer.
Everton forsøgte at kæmpe sig tilbage i opgøret og stod højt med bagkæden, hvilket blev straffet prompte.
Joshua Zirkzee blev dobbelt målscorer efter en times tid, da hollænderen sikkert eksekverede til 4-0 på oplæg af Amad Diallo efter et nyt kontrastød.
Andetsteds hentede Chelsea tre sikre point hjemme mod Aston Villa, da London-klubben vandt 3-0.
Det efterlader Chelsea på Premier Leagues tredjeplads med 25 point. Det er samme pointhøst som Arsenal på andenpladsen.
Tottenham smed point hjemme mod Fulham, da de to London-mandskaber spillede 1-1.
Tottenhams Brennan Johnson bragte værterne i front, men en udligning af Fulhams Tom Cairney i anden halvleg sørgede for en pointdeling.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Frankrig – England
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE