Skarpe kontraangreb resulterede i mange mål, da Manchester United straffede en åben Everton-defensiv på Old Trafford med en 4-0-sejr i Premier League.
Søndagens kamp var den tredje for Manchester Uniteds nye træner, Ruben Amorim.
Den portugisiske træner henviste Rasmus Højlund til bænken, hvor danskeren sad hele kampen. Det var til trods for, at Højlund i torsdags scorede to mål i sejren over Bodø/Glimt i Europa League.
Christian Eriksen var slet ikke at finde i Uniteds kamptrup, mens landsmanden Jesper Lindstrøm startede opgøret for Everton.
United er med sejren placeret på niendepladsen med 19 point. Everton er nummer 15 med 11 point efter 13 runder.
Indledningsvist bed Everton godt fra sig med flere forsøg mod United-målet, mens holdet ad flere omgange pressede højt og tvang United til boldtab.
Manchester United greb langsomt kontrollen over første halvleg, og en indøvet hjørnesparkskombination sørgede for en føring til værterne med ti minutter til pausefløjt.
Bruno Fernandes lagde en høj bold til Marcus Rashford på kanten af feltet, og United-angriberens afslutning strøg i mål til en 1-0-føring efter en afretning fra Everton-forsvaret.
United fordoblede føringen kort efter, da holdet straffede et Everton-koks i forsvaret, og hollandske Joshua Zirkzee kunne sende nemt sende en flad afslutning ind til 2-0.
Everton fik en mareridtsstart på anden halvleg, da United bragte sig på 3-0.
Bare tyve sekunder var der gået efter pausen, da Marcus Rashford efter et skarpt kontraangreb blev dobbelt målscorer.
Everton forsøgte at kæmpe sig tilbage i opgøret og stod højt med bagkæden, hvilket blev straffet prompte.
Joshua Zirkzee blev dobbelt målscorer efter en times tid, da hollænderen sikkert eksekverede til 4-0 på oplæg af Amad Diallo efter et nyt kontrastød.
Andetsteds hentede Chelsea tre sikre point hjemme mod Aston Villa, da London-klubben vandt 3-0.
Det efterlader Chelsea på Premier Leagues tredjeplads med 25 point. Det er samme pointhøst som Arsenal på andenpladsen.
Tottenham smed point hjemme mod Fulham, da de to London-mandskaber spillede 1-1.
Tottenhams Brennan Johnson bragte værterne i front, men en udligning af Fulhams Tom Cairney i anden halvleg sørgede for en pointdeling.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TRANSFER
Spændende melding
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE