Skarpe kontraangreb resulterede i mange mål, da Manchester United straffede en åben Everton-defensiv på Old Trafford med en 4-0-sejr i Premier League.
Søndagens kamp var den tredje for Manchester Uniteds nye træner, Ruben Amorim.
Den portugisiske træner henviste Rasmus Højlund til bænken, hvor danskeren sad hele kampen. Det var til trods for, at Højlund i torsdags scorede to mål i sejren over Bodø/Glimt i Europa League.
Christian Eriksen var slet ikke at finde i Uniteds kamptrup, mens landsmanden Jesper Lindstrøm startede opgøret for Everton.
United er med sejren placeret på niendepladsen med 19 point. Everton er nummer 15 med 11 point efter 13 runder.
Indledningsvist bed Everton godt fra sig med flere forsøg mod United-målet, mens holdet ad flere omgange pressede højt og tvang United til boldtab.
Manchester United greb langsomt kontrollen over første halvleg, og en indøvet hjørnesparkskombination sørgede for en føring til værterne med ti minutter til pausefløjt.
Bruno Fernandes lagde en høj bold til Marcus Rashford på kanten af feltet, og United-angriberens afslutning strøg i mål til en 1-0-føring efter en afretning fra Everton-forsvaret.
United fordoblede føringen kort efter, da holdet straffede et Everton-koks i forsvaret, og hollandske Joshua Zirkzee kunne sende nemt sende en flad afslutning ind til 2-0.
Everton fik en mareridtsstart på anden halvleg, da United bragte sig på 3-0.
Bare tyve sekunder var der gået efter pausen, da Marcus Rashford efter et skarpt kontraangreb blev dobbelt målscorer.
Everton forsøgte at kæmpe sig tilbage i opgøret og stod højt med bagkæden, hvilket blev straffet prompte.
Joshua Zirkzee blev dobbelt målscorer efter en times tid, da hollænderen sikkert eksekverede til 4-0 på oplæg af Amad Diallo efter et nyt kontrastød.
Andetsteds hentede Chelsea tre sikre point hjemme mod Aston Villa, da London-klubben vandt 3-0.
Det efterlader Chelsea på Premier Leagues tredjeplads med 25 point. Det er samme pointhøst som Arsenal på andenpladsen.
Tottenham smed point hjemme mod Fulham, da de to London-mandskaber spillede 1-1.
Tottenhams Brennan Johnson bragte værterne i front, men en udligning af Fulhams Tom Cairney i anden halvleg sørgede for en pointdeling.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Skylder FC København penge – straffes hårdt
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte på vej?
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
OPTAKT
England – Ghana
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
MEDIE