Uniteds kontramaskine kører Everton over

Rasmus Højlund så til fra bænken i hele kampen, da Manchester United bankede Everton 4-0 i Premier League.



Skarpe kontraangreb resulterede i mange mål, da Manchester United straffede en åben Everton-defensiv på Old Trafford med en 4-0-sejr i Premier League.

Søndagens kamp var den tredje for Manchester Uniteds nye træner, Ruben Amorim.

Den portugisiske træner henviste Rasmus Højlund til bænken, hvor danskeren sad hele kampen. Det var til trods for, at Højlund i torsdags scorede to mål i sejren over Bodø/Glimt i Europa League.

Christian Eriksen var slet ikke at finde i Uniteds kamptrup, mens landsmanden Jesper Lindstrøm startede opgøret for Everton.

United er med sejren placeret på niendepladsen med 19 point. Everton er nummer 15 med 11 point efter 13 runder.

Indledningsvist bed Everton godt fra sig med flere forsøg mod United-målet, mens holdet ad flere omgange pressede højt og tvang United til boldtab.

Manchester United greb langsomt kontrollen over første halvleg, og en indøvet hjørnesparkskombination sørgede for en føring til værterne med ti minutter til pausefløjt.

Bruno Fernandes lagde en høj bold til Marcus Rashford på kanten af feltet, og United-angriberens afslutning strøg i mål til en 1-0-føring efter en afretning fra Everton-forsvaret.

United fordoblede føringen kort efter, da holdet straffede et Everton-koks i forsvaret, og hollandske Joshua Zirkzee kunne sende nemt sende en flad afslutning ind til 2-0.

Everton fik en mareridtsstart på anden halvleg, da United bragte sig på 3-0.

Bare tyve sekunder var der gået efter pausen, da Marcus Rashford efter et skarpt kontraangreb blev dobbelt målscorer.

Everton forsøgte at kæmpe sig tilbage i opgøret og stod højt med bagkæden, hvilket blev straffet prompte.

Joshua Zirkzee blev dobbelt målscorer efter en times tid, da hollænderen sikkert eksekverede til 4-0 på oplæg af Amad Diallo efter et nyt kontrastød.

Andetsteds hentede Chelsea tre sikre point hjemme mod Aston Villa, da London-klubben vandt 3-0.

Det efterlader Chelsea på Premier Leagues tredjeplads med 25 point. Det er samme pointhøst som Arsenal på andenpladsen.

Tottenham smed point hjemme mod Fulham, da de to London-mandskaber spillede 1-1.

Tottenhams Brennan Johnson bragte værterne i front, men en udligning af Fulhams Tom Cairney i anden halvleg sørgede for en pointdeling.

/ritzau/





Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: FC Barcelona-stjerne til PSG?

Elfenbenskysten – Ecuador

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Stolt over dansk transfer

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Qatar – Schweiz

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

De vil have Victor Nelsson

Han tager hjem fra VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

‘Christian Eriksen havde advaret os’