Premier League-klubben Newcastle United kommer igen i denne sæson til at kæmpe i bunden af den bedste engelske række, og at dømme på præstationen i testkampen mod Wolverhampton onsdag, er “The Magpies” også et godt bud på en nedrykker, efter de blev blæst ud med 0-4.
Klubben har solgt topscorer Ayoze Perez, ladet angriber Solomon Rondons lejeaftale løbe ud, selv om han scorede 11 gange i Premier League, og tilmed solgt tredjeangriber Joselu. Samtidig har Rafael Benitez forladt klubben, og Steve Bruce er kun lige blevet ansat, men lader til alligevel at være i clinch med sin tidligere klub Sheffield Wednesday, som han forlod tirsdag.
Nu har Newcastle så altså også taget hul på testkampene, og det skete onsdag i Premier League Asia Trophy, hvor Wolverhampton vandt klart og nemt.
Newcastle var bagud 0-3 ved pausen, men formåede at sætte en prop i, inden Tom Allan scorede et selvmål, der gjorde det til 0-4, der også blev slutresultatet. Diogo Jota scorede to gange.
Det var det negative. Det positive – set med danske briller – var, at danske Elias Fritjof Sørensen, 19 år, fik den sidste halve time på banen. Og Elias Fritjof Sørensen var blandt andet sit holds bedste. Der skulle heller ikke så meget til på en elendig dag for Newcastle, men Fritjofø Sørensen kom ind til sin uofficielle debut og skabte med sine første boldberøringer en god mulighed, hvor en holdkammerat også kom til en afslutning.
Senere viste den danske angriber gode kvaliteter på kanten af feltet, inden han dog slog et skidt indlæg i feltet.
I det store hele kan Elias Fritjof Sørensen være tilfreds med sin egen indsats, for han gjorde det fint, men for holdet må der være dybe panderynker hos træner og fans, for det ligner ikke just en klub og et hold, der er på rette vej.
Der venter en kamp mere i Premier League Asian Trophy for Newcastle, inden klubben rejser hjem og fortsætter forberedelsen til sæsonen i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
NYHEDER
AC Horsens er tilbage i Superligaen
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
