Uofficiel debut til Elias Fritjof Sørensen i stort Newcastle-nederlag

Den 19-årige dansk angriber Elias Fritjof Sørensen fik den sidste halve time, da Newcastle tabte stort til Wolverhampton i en træningskamp.



Premier League-klubben Newcastle United kommer igen i denne sæson til at kæmpe i bunden af den bedste engelske række, og at dømme på præstationen i testkampen mod Wolverhampton onsdag, er “The Magpies” også et godt bud på en nedrykker, efter de blev blæst ud med 0-4.

Klubben har solgt topscorer Ayoze Perez, ladet angriber Solomon Rondons lejeaftale løbe ud, selv om han scorede 11 gange i Premier League, og tilmed solgt tredjeangriber Joselu. Samtidig har Rafael Benitez forladt klubben, og Steve Bruce er kun lige blevet ansat, men lader til alligevel at være i clinch med sin tidligere klub Sheffield Wednesday, som han forlod tirsdag.

Nu har Newcastle så altså også taget hul på testkampene, og det skete onsdag i Premier League Asia Trophy, hvor Wolverhampton vandt klart og nemt.

Newcastle var bagud 0-3 ved pausen, men formåede at sætte en prop i, inden Tom Allan scorede et selvmål, der gjorde det til 0-4, der også blev slutresultatet. Diogo Jota scorede to gange.

Det var det negative. Det positive – set med danske briller – var, at danske Elias Fritjof Sørensen, 19 år, fik den sidste halve time på banen. Og Elias Fritjof Sørensen var blandt andet sit holds bedste. Der skulle heller ikke så meget til på en elendig dag for Newcastle, men Fritjofø Sørensen kom ind til sin uofficielle debut og skabte med sine første boldberøringer en god mulighed, hvor en holdkammerat også kom til en afslutning.

Senere viste den danske angriber gode kvaliteter på kanten af feltet, inden han dog slog et skidt indlæg i feltet.

I det store hele kan Elias Fritjof Sørensen være tilfreds med sin egen indsats, for han gjorde det fint, men for holdet må der være dybe panderynker hos træner og fans, for det ligner ikke just en klub og et hold, der er på rette vej.

Der venter en kamp mere i Premier League Asian Trophy for Newcastle, inden klubben rejser hjem og fortsætter forberedelsen til sæsonen i Premier League.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Victor Nelsson topper international impact-liste

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Langer ud efter trænerlegende

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Køber engelsk klub

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

I chok over Manchester United

Skræmmende Chido Obi-scener

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

631 millioner kroner

Kritik preller af på Arteta

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Nu er Dreyer historisk

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

‘Han tisser isterninger’

– Det må for alt i verden ikke ske!

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson