Uofficiel debut til Elias Fritjof Sørensen i stort Newcastle-nederlag

Den 19-årige dansk angriber Elias Fritjof Sørensen fik den sidste halve time, da Newcastle tabte stort til Wolverhampton i en træningskamp.



Premier League-klubben Newcastle United kommer igen i denne sæson til at kæmpe i bunden af den bedste engelske række, og at dømme på præstationen i testkampen mod Wolverhampton onsdag, er “The Magpies” også et godt bud på en nedrykker, efter de blev blæst ud med 0-4.

Klubben har solgt topscorer Ayoze Perez, ladet angriber Solomon Rondons lejeaftale løbe ud, selv om han scorede 11 gange i Premier League, og tilmed solgt tredjeangriber Joselu. Samtidig har Rafael Benitez forladt klubben, og Steve Bruce er kun lige blevet ansat, men lader til alligevel at være i clinch med sin tidligere klub Sheffield Wednesday, som han forlod tirsdag.

Nu har Newcastle så altså også taget hul på testkampene, og det skete onsdag i Premier League Asia Trophy, hvor Wolverhampton vandt klart og nemt.

Newcastle var bagud 0-3 ved pausen, men formåede at sætte en prop i, inden Tom Allan scorede et selvmål, der gjorde det til 0-4, der også blev slutresultatet. Diogo Jota scorede to gange.

Det var det negative. Det positive – set med danske briller – var, at danske Elias Fritjof Sørensen, 19 år, fik den sidste halve time på banen. Og Elias Fritjof Sørensen var blandt andet sit holds bedste. Der skulle heller ikke så meget til på en elendig dag for Newcastle, men Fritjofø Sørensen kom ind til sin uofficielle debut og skabte med sine første boldberøringer en god mulighed, hvor en holdkammerat også kom til en afslutning.

Senere viste den danske angriber gode kvaliteter på kanten af feltet, inden han dog slog et skidt indlæg i feltet.

I det store hele kan Elias Fritjof Sørensen være tilfreds med sin egen indsats, for han gjorde det fint, men for holdet må der være dybe panderynker hos træner og fans, for det ligner ikke just en klub og et hold, der er på rette vej.

Der venter en kamp mere i Premier League Asian Trophy for Newcastle, inden klubben rejser hjem og fortsætter forberedelsen til sæsonen i Premier League.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – Randers FC



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FC Midtjylland – AC Horsens

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Ordet “bestikkelse” blev brugt

AaB spiller sig på førstepladsen

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘En trøstepræmie af en turnering’

Tottenham-flop i stor transfer

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Nærmer sig vild FCK-præstation



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Brøndby-boss teaser for transfer