Premier League-klubben Newcastle United kommer igen i denne sæson til at kæmpe i bunden af den bedste engelske række, og at dømme på præstationen i testkampen mod Wolverhampton onsdag, er “The Magpies” også et godt bud på en nedrykker, efter de blev blæst ud med 0-4.
Klubben har solgt topscorer Ayoze Perez, ladet angriber Solomon Rondons lejeaftale løbe ud, selv om han scorede 11 gange i Premier League, og tilmed solgt tredjeangriber Joselu. Samtidig har Rafael Benitez forladt klubben, og Steve Bruce er kun lige blevet ansat, men lader til alligevel at være i clinch med sin tidligere klub Sheffield Wednesday, som han forlod tirsdag.
Nu har Newcastle så altså også taget hul på testkampene, og det skete onsdag i Premier League Asia Trophy, hvor Wolverhampton vandt klart og nemt.
Newcastle var bagud 0-3 ved pausen, men formåede at sætte en prop i, inden Tom Allan scorede et selvmål, der gjorde det til 0-4, der også blev slutresultatet. Diogo Jota scorede to gange.
Det var det negative. Det positive – set med danske briller – var, at danske Elias Fritjof Sørensen, 19 år, fik den sidste halve time på banen. Og Elias Fritjof Sørensen var blandt andet sit holds bedste. Der skulle heller ikke så meget til på en elendig dag for Newcastle, men Fritjofø Sørensen kom ind til sin uofficielle debut og skabte med sine første boldberøringer en god mulighed, hvor en holdkammerat også kom til en afslutning.
Senere viste den danske angriber gode kvaliteter på kanten af feltet, inden han dog slog et skidt indlæg i feltet.
I det store hele kan Elias Fritjof Sørensen være tilfreds med sin egen indsats, for han gjorde det fint, men for holdet må der være dybe panderynker hos træner og fans, for det ligner ikke just en klub og et hold, der er på rette vej.
Der venter en kamp mere i Premier League Asian Trophy for Newcastle, inden klubben rejser hjem og fortsætter forberedelsen til sæsonen i Premier League.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
