Uofficiel debut til Elias Fritjof Sørensen i stort Newcastle-nederlag

Den 19-årige dansk angriber Elias Fritjof Sørensen fik den sidste halve time, da Newcastle tabte stort til Wolverhampton i en træningskamp.



Premier League-klubben Newcastle United kommer igen i denne sæson til at kæmpe i bunden af den bedste engelske række, og at dømme på præstationen i testkampen mod Wolverhampton onsdag, er “The Magpies” også et godt bud på en nedrykker, efter de blev blæst ud med 0-4.

Klubben har solgt topscorer Ayoze Perez, ladet angriber Solomon Rondons lejeaftale løbe ud, selv om han scorede 11 gange i Premier League, og tilmed solgt tredjeangriber Joselu. Samtidig har Rafael Benitez forladt klubben, og Steve Bruce er kun lige blevet ansat, men lader til alligevel at være i clinch med sin tidligere klub Sheffield Wednesday, som han forlod tirsdag.

Nu har Newcastle så altså også taget hul på testkampene, og det skete onsdag i Premier League Asia Trophy, hvor Wolverhampton vandt klart og nemt.

Newcastle var bagud 0-3 ved pausen, men formåede at sætte en prop i, inden Tom Allan scorede et selvmål, der gjorde det til 0-4, der også blev slutresultatet. Diogo Jota scorede to gange.

Det var det negative. Det positive – set med danske briller – var, at danske Elias Fritjof Sørensen, 19 år, fik den sidste halve time på banen. Og Elias Fritjof Sørensen var blandt andet sit holds bedste. Der skulle heller ikke så meget til på en elendig dag for Newcastle, men Fritjofø Sørensen kom ind til sin uofficielle debut og skabte med sine første boldberøringer en god mulighed, hvor en holdkammerat også kom til en afslutning.

Senere viste den danske angriber gode kvaliteter på kanten af feltet, inden han dog slog et skidt indlæg i feltet.

I det store hele kan Elias Fritjof Sørensen være tilfreds med sin egen indsats, for han gjorde det fint, men for holdet må der være dybe panderynker hos træner og fans, for det ligner ikke just en klub og et hold, der er på rette vej.

Der venter en kamp mere i Premier League Asian Trophy for Newcastle, inden klubben rejser hjem og fortsætter forberedelsen til sæsonen i Premier League.





Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar


Satme godt set, Jacob Neestrup!

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

“Har set ham fra OB få karantæne”

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Andreas Christensen i chokskifte?

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Superliga-legende stråler som 41-årig

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Sønderjyske slår FCM i sent drama

‘Tæt på ren elendighed’

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Brøndby-spiller afviser

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Miserabelt i Manchester

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Pogba er lettet

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’