Premier League-klubben Newcastle United kommer igen i denne sæson til at kæmpe i bunden af den bedste engelske række, og at dømme på præstationen i testkampen mod Wolverhampton onsdag, er “The Magpies” også et godt bud på en nedrykker, efter de blev blæst ud med 0-4.
Klubben har solgt topscorer Ayoze Perez, ladet angriber Solomon Rondons lejeaftale løbe ud, selv om han scorede 11 gange i Premier League, og tilmed solgt tredjeangriber Joselu. Samtidig har Rafael Benitez forladt klubben, og Steve Bruce er kun lige blevet ansat, men lader til alligevel at være i clinch med sin tidligere klub Sheffield Wednesday, som han forlod tirsdag.
Nu har Newcastle så altså også taget hul på testkampene, og det skete onsdag i Premier League Asia Trophy, hvor Wolverhampton vandt klart og nemt.
Newcastle var bagud 0-3 ved pausen, men formåede at sætte en prop i, inden Tom Allan scorede et selvmål, der gjorde det til 0-4, der også blev slutresultatet. Diogo Jota scorede to gange.
Det var det negative. Det positive – set med danske briller – var, at danske Elias Fritjof Sørensen, 19 år, fik den sidste halve time på banen. Og Elias Fritjof Sørensen var blandt andet sit holds bedste. Der skulle heller ikke så meget til på en elendig dag for Newcastle, men Fritjofø Sørensen kom ind til sin uofficielle debut og skabte med sine første boldberøringer en god mulighed, hvor en holdkammerat også kom til en afslutning.
Senere viste den danske angriber gode kvaliteter på kanten af feltet, inden han dog slog et skidt indlæg i feltet.
I det store hele kan Elias Fritjof Sørensen være tilfreds med sin egen indsats, for han gjorde det fint, men for holdet må der være dybe panderynker hos træner og fans, for det ligner ikke just en klub og et hold, der er på rette vej.
Der venter en kamp mere i Premier League Asian Trophy for Newcastle, inden klubben rejser hjem og fortsætter forberedelsen til sæsonen i Premier League.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
