Utilfreds dansk stjerne: Træneren må forklare det

Pierre-Emile Højbjerg gør alt, hvad han kan for at overbevise Ange Postecoglou om, at han skal have flere chancer i Tottenham.



BRØNDBY (Tipsbladet): Pierre-Emile Højbjerg har i flere sæsoner været hjertet på Tottenhams midtbane, men efter Londonklubben for knap et år siden byttede ud på trænerposten, har han skullet vænne sig til en mindre rolle.

Australske Ange Postecoglou ser ikke det samme lys i den danske stjerne, som er blevet begrænset til blot seks Premier League-starter i denne sæson.

Det er ikke hverdagskost for den hårdtarbejdende dansker, der gør alt, hvad han kan for at overbevise sin chef om, at han skal have flere chancer.

Det fortæller 75 kamps jubilaren og i aftenens anledning anfører for det danske herrelandshold til Tipsbladet og den øvrige presse efter sejren på 2-0 over Færøerne.

– Jeg er selvfølgelig ikke tilfreds med, hvad der foregår i klubben. Det er ikke nogen hemmelighed, men det er heller ikke noget, jeg laver ramaskrig om. Jeg kan lægge mit hoved på puden velvidende, at jeg giver det, jeg skal for at vise træneren, han skal tro på mig. Sådan er det ikke for tiden, og det er træneren, der må forklare hvorfor.

Pierre-Emile Højbjerg, 28 år, står i skyggen af Pape Matar Sarr og Yves Bissouma, der får størstedelen af minutterne på englændernes midtbane. Rodrigo Bentancur og Giovani Lo Celso forsøger ligesom danskeren, at overbevise Ange Postecoglou om at vise dem mere tillid.

Tiden må vise, om den danske landsholdsstjerne får vundet sin plads på Tottenham-midtbanen tilbage, eller om det bliver nødvendigt for ham at søge nye græsgange efter fire år i Nordlondon.

Pierre-Emile Højbjerg bliver i hvert fald jævnligt kædet sammen med særligt Juventus, ligesom Napoli også er blevet nævnt som en bejler. Læg dertil at danskeren for nyligt fik ny agent, som har fine forbindelser i støvlelandet.

Det vil formentlig ikke få rygterne til at blive færre, som sommertransfervinduet nærmer sig. Efter denne sæson vil Pierre-Emile Højbjerg også kun have et enkelt år tilbage af sin aftale med Tottenham, og hvis spilletiden fortsat er begrænset, så er det i hvert fald nogle af hovedingredienserne til en transfer.

Danskeren står noteret for 175 kampe i Tottenham-trøjen ifølge Transfermarkt. 





Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende



Carl Björk LIVE

TransferLIVE: Nu bekræfter Brøndby


FC København har spændende hollænder på blokken

Tottenham præsenterer FC København-emne

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Kan købes til spotpris

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller


EKSKLUSIVT

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski


Wayne Rooneys nye karriere – scorer millionløn

FCM-scoop? Stjernetræner så et stort potentiale

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul



AVIS

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt


Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Gylden chance for Roony Bardghji

Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Tengstedt på plads i ny klub

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

FCM-spiller solgt – her er prisen



Udenlandske klubber stjæler transferplan

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

Kongen af straffespark på vej til FC København

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

Stjerneagent anklaget for voldtægt


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

Lindstrøm på blokken i storklub

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’



Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

FC København sælger Mamoudou Karamoko

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

De kan tjene kassen på Moukoko

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek



Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest