Utrolige tal: Tjener Salah virkelig så meget?

Mohamed Salah tjener angiveligt i omegnen af 8,6 millioner kroner - om ugen! Det skriver The Guardian.



Det kan betale sig at være god til at spille fodbold. Det kan Mohamed Salah angiveligt skrive under på.

Spillerens agent, Ramy Abbas Issa, indikerer således, at Mohamed Salah tjener i omegnen af en million pund om ugen takket være sin kontrakt i Liverpool samt sponsorater og des lignende. Det svarer til 8,6 millioner kroner – eller 447 millioner kroner årligt. 

Det skriver The Guardian på baggrund af et studie fra Harvard Business School, hvor Ramy Abbas Issa er citeret.

Ramy Abbas Issa udtalte sig til studiet, før Salah forlængede sin aftale i sommeren 2022, og han sagde følgende:

– Hvis vi finder en måde at få Liverpool til at gå med til den løn, vi har i tankerne, og hvis Mohamed præsterer på det niveau, han har gjort i de seneste sæsoner, forventer vi – konservativt sat – at det samlede beløb, som Mohamed vil modtage i løbet af de næste par år … vil være et sted mellem 54 og 62 millioner euro (405 og 465 millioner kroner, red.) om året.

Ifølge The Guardian tjener Salah dog mere via sine samarbejder med blandt andre Adidas, Gucci, Pepsi med flere, end han gør via sin kontrakt med Liverpool.

Mohamed Salah, 31 år, har små to år tilbage af sin aftale med Liverpool og har i den indeværende sæson scoret fire gange i otte kampe. Derudover har han lagt op til fire mål yderligere. 





LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brasilien – Japan

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Tyskland – Paraguay

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Holland – Marokko

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer