Vanviddet fortsætter: Chelsea vil købe ny spiller

Chelsea giver den gas på transfermarkedet, og det tyder ikke på, at London-klubben er færdig med at handle.



Er der én engelsk klub, som i øjeblikket tager overskrifterne for sin ageren på transfermarkedet, så er det Chelsea.

Klubbens pengepung lader til at være bundløs, hvilket dyre indkøb af Moises Caicedo og snart Romeo Lavia klart vidner om.

Det blev også meldt, at klubben havde betalt Michael Olises frikøbsklausul i Crystal Palace på 35 millioner pund, men torsdag eftermiddag har Olise forlænget aftalen med Palace.

Derfor rykker Chelsea videre, og nu har klubben smidt endnu en spiller på sin ønskeliste. Ja faktisk er de første skridt allerede taget.

Ifølge The Guardian er klubben interesseret i Nottingham Forest-profilen Brennan Johnson, og man har allerede afholdt indledende samtaler med klubben om et køb af ham. 

Vi er dog meget tidligt i forhandlingerne, og den kan blive svær for Chelsea at få igennem. Nottingham Forest skulle kræve 45 millioner pund for spilleren, næsten 400 millioner kroner, som Brentford også har vist interesse for tidligere på sæsonen. 

De to klubber har dog diskuteret muligheden for, at Chelsea sender spillere i retning af Nottingham Forest for at presse prisen nedad. 

I Chelsea vil Johnson blandt andet konkurrere mod Raheem Sterling, Mykhailo Mudryk og Noni Madueke, og det er cheftræner Mauricio Pochettino, som ønsker mere bredde efter Christopher Nkunkus skade, som holder ham ude i noget tid. 







LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

FC Midtjylland – AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Den største genistreg i Superligaen?

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Nedtur for Højlund og Napoli

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham