Vanviddet fortsætter: Chelsea vil købe ny spiller

Chelsea giver den gas på transfermarkedet, og det tyder ikke på, at London-klubben er færdig med at handle.



Er der én engelsk klub, som i øjeblikket tager overskrifterne for sin ageren på transfermarkedet, så er det Chelsea.

Klubbens pengepung lader til at være bundløs, hvilket dyre indkøb af Moises Caicedo og snart Romeo Lavia klart vidner om.

Det blev også meldt, at klubben havde betalt Michael Olises frikøbsklausul i Crystal Palace på 35 millioner pund, men torsdag eftermiddag har Olise forlænget aftalen med Palace.

Derfor rykker Chelsea videre, og nu har klubben smidt endnu en spiller på sin ønskeliste. Ja faktisk er de første skridt allerede taget.

Ifølge The Guardian er klubben interesseret i Nottingham Forest-profilen Brennan Johnson, og man har allerede afholdt indledende samtaler med klubben om et køb af ham. 

Vi er dog meget tidligt i forhandlingerne, og den kan blive svær for Chelsea at få igennem. Nottingham Forest skulle kræve 45 millioner pund for spilleren, næsten 400 millioner kroner, som Brentford også har vist interesse for tidligere på sæsonen. 

De to klubber har dog diskuteret muligheden for, at Chelsea sender spillere i retning af Nottingham Forest for at presse prisen nedad. 

I Chelsea vil Johnson blandt andet konkurrere mod Raheem Sterling, Mykhailo Mudryk og Noni Madueke, og det er cheftræner Mauricio Pochettino, som ønsker mere bredde efter Christopher Nkunkus skade, som holder ham ude i noget tid. 





Thomas Frank overrasker: De vinder VM




LIVE

TransferLIVE: I dialog med Alvaro Arbeloa

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Har talt med Bruno Fernandes om transfer

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

‘Det er slut’

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Succestræner forlader Premier League-klub

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Optakt: Mexico – Sydafrika

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir