Vanviddet fortsætter: Chelsea vil købe ny spiller

Chelsea giver den gas på transfermarkedet, og det tyder ikke på, at London-klubben er færdig med at handle.



Er der én engelsk klub, som i øjeblikket tager overskrifterne for sin ageren på transfermarkedet, så er det Chelsea.

Klubbens pengepung lader til at være bundløs, hvilket dyre indkøb af Moises Caicedo og snart Romeo Lavia klart vidner om.

Det blev også meldt, at klubben havde betalt Michael Olises frikøbsklausul i Crystal Palace på 35 millioner pund, men torsdag eftermiddag har Olise forlænget aftalen med Palace.

Derfor rykker Chelsea videre, og nu har klubben smidt endnu en spiller på sin ønskeliste. Ja faktisk er de første skridt allerede taget.

Ifølge The Guardian er klubben interesseret i Nottingham Forest-profilen Brennan Johnson, og man har allerede afholdt indledende samtaler med klubben om et køb af ham. 

Vi er dog meget tidligt i forhandlingerne, og den kan blive svær for Chelsea at få igennem. Nottingham Forest skulle kræve 45 millioner pund for spilleren, næsten 400 millioner kroner, som Brentford også har vist interesse for tidligere på sæsonen. 

De to klubber har dog diskuteret muligheden for, at Chelsea sender spillere i retning af Nottingham Forest for at presse prisen nedad. 

I Chelsea vil Johnson blandt andet konkurrere mod Raheem Sterling, Mykhailo Mudryk og Noni Madueke, og det er cheftræner Mauricio Pochettino, som ønsker mere bredde efter Christopher Nkunkus skade, som holder ham ude i noget tid. 







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Bombe på vej i Real Madrid?

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kalder tronskifte i Danmark

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?