Vanviddet fortsætter: Chelsea vil købe ny spiller

Chelsea giver den gas på transfermarkedet, og det tyder ikke på, at London-klubben er færdig med at handle.



Er der én engelsk klub, som i øjeblikket tager overskrifterne for sin ageren på transfermarkedet, så er det Chelsea.

Klubbens pengepung lader til at være bundløs, hvilket dyre indkøb af Moises Caicedo og snart Romeo Lavia klart vidner om.

Det blev også meldt, at klubben havde betalt Michael Olises frikøbsklausul i Crystal Palace på 35 millioner pund, men torsdag eftermiddag har Olise forlænget aftalen med Palace.

Derfor rykker Chelsea videre, og nu har klubben smidt endnu en spiller på sin ønskeliste. Ja faktisk er de første skridt allerede taget.

Ifølge The Guardian er klubben interesseret i Nottingham Forest-profilen Brennan Johnson, og man har allerede afholdt indledende samtaler med klubben om et køb af ham. 

Vi er dog meget tidligt i forhandlingerne, og den kan blive svær for Chelsea at få igennem. Nottingham Forest skulle kræve 45 millioner pund for spilleren, næsten 400 millioner kroner, som Brentford også har vist interesse for tidligere på sæsonen. 

De to klubber har dog diskuteret muligheden for, at Chelsea sender spillere i retning af Nottingham Forest for at presse prisen nedad. 

I Chelsea vil Johnson blandt andet konkurrere mod Raheem Sterling, Mykhailo Mudryk og Noni Madueke, og det er cheftræner Mauricio Pochettino, som ønsker mere bredde efter Christopher Nkunkus skade, som holder ham ude i noget tid. 





TransferLIVE: OB bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Forbereder bud på 970 mio.

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

– Derfor fyrer vi Thomasberg

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Til lægetjek i Superliga-klub

Skotland – Brasilien

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

VM i tal: Så vildt har det været

Ny bejler til dansk guldfugl

FC Barcelona køber VM-angriber

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Chokskifte på vej?

FC Midtjylland forlænger med stort talent