Vanviddet fortsætter: Chelsea vil købe ny spiller

Chelsea giver den gas på transfermarkedet, og det tyder ikke på, at London-klubben er færdig med at handle.



Er der én engelsk klub, som i øjeblikket tager overskrifterne for sin ageren på transfermarkedet, så er det Chelsea.

Klubbens pengepung lader til at være bundløs, hvilket dyre indkøb af Moises Caicedo og snart Romeo Lavia klart vidner om.

Det blev også meldt, at klubben havde betalt Michael Olises frikøbsklausul i Crystal Palace på 35 millioner pund, men torsdag eftermiddag har Olise forlænget aftalen med Palace.

Derfor rykker Chelsea videre, og nu har klubben smidt endnu en spiller på sin ønskeliste. Ja faktisk er de første skridt allerede taget.

Ifølge The Guardian er klubben interesseret i Nottingham Forest-profilen Brennan Johnson, og man har allerede afholdt indledende samtaler med klubben om et køb af ham. 

Vi er dog meget tidligt i forhandlingerne, og den kan blive svær for Chelsea at få igennem. Nottingham Forest skulle kræve 45 millioner pund for spilleren, næsten 400 millioner kroner, som Brentford også har vist interesse for tidligere på sæsonen. 

De to klubber har dog diskuteret muligheden for, at Chelsea sender spillere i retning af Nottingham Forest for at presse prisen nedad. 

I Chelsea vil Johnson blandt andet konkurrere mod Raheem Sterling, Mykhailo Mudryk og Noni Madueke, og det er cheftræner Mauricio Pochettino, som ønsker mere bredde efter Christopher Nkunkus skade, som holder ham ude i noget tid. 





Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Barcelona – Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Viborg FF – Sønderjyske



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Vild finale-fejring: Prins var med

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Wolfsburg – Bayern

Køber snart Brøndby-angriber

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Manchester City – Brentford

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Peter Schmeichel lander stort job