VAR-lyd offentliggjort efter Barca-brok

Det handler om det mål, som Barcelona ikke fik i søndagens kamp mod Real Madrid.



FC Barcelona har efter søndagens nederlag i El Clasico til Real Madrid været ude og kræve, at man kunne få lydoptagelserne frigivet efter flere kendelser, som ikke gik deres vej.

Det har det spanske fodboldforbund nu gjort, skriver den catalanske sportsavis Sport.

Her bliver der peget på, at man som et eksempel på gennemsigtighed har offentliggjort den dialog, der har været mellem kampens dommer og VAR-teamet i opgøret, og her kommer de ind på, hvorfor Lamine Yamal ikke fik et mål, som var lige omkring stregen.

– Vi har en 360 (vinkel), Lunins krop blokerer vores udsyn, denne tæller ikke, denne heller ikke, denne heller ikke, denne heller ikke, lød det fra VAR-rummet, hvorefter dommer Soto Grado sagde 'ingen hastværk, vi står over for en meget vigtig beslutning'.

VAR svarede herefter, 'Vi har ikke mere', som Grado herefter sagde 'det bedste er at vente', mens VAR-dommeren slog fast, 'vi har ingen beviser for, at bolden er gået ind, det er hjørnespark'.

Det kommer efter, at Barcelona-præsident Joan Laporta havde krævet at få lyden udleveret, og at de eventuelt ville gå efter at få en omkamp. Inden udleveringen af lyden fra VAR-dialogen slog han følgende fast.

– Hvis klubben efter gennemgang af denne dokumentation mener, at der blev begået en fejl i vurderingen af situationen, vil vi sætte alle nødvendige procedurer i gang for at rette op på situationen, og vi udelukker ikke muligheden for retlige skridt, hvis det bekræftes, at det var et lovligt mål, siger han og fortsætter:

– Vi vil gå endnu længere og udelukker ikke at anmode om at få kampen spillet om, som det er sket i en europæisk kamp på grund af en fejl fra VAR, lyder det fra Joan Laporta.

I opgøret var han også utilfreds med det straffespark, som Real Madrid fik, og det som Barcelona ikke fik undervejs i opgøret. Nederlaget betyder også, at Real Madrid med seks kampe tilbage nu er 11 point foran Barcelona.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Forventer rekord i Superliga-klub

Han bestemmer det hele

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frankrig – England

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Fransk klub overvejer Victor Bak

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Smadrer transferrekord

Derfor trækker FC København-transfer ud

Dansk klub har lagt hele strategien om

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe