Han blev dobbelt målscorer mod Bodø/Glimt i torsdags, men Rasmus Højlund kan meget vel være tilbage på bænken, når Manchester United søndag møder Everton i Premier League.
I modsætning til Manchester United har Everton nemlig haft en hel uges hvile, og forud for opgøret peger Manchester United-cheftræner Ruben Amorim på, at det bliver nødvendigt at lave nogle rotationer.
– Vi er nødt til at bruge udskiftninger til at kontrollere spillernes fitness snarere end til at styre kampen. Vi ved allerede, at det vil blive sådan, så det er ingen undskyldning. Vi skal være klar til søndag og vi er nødt til at vinde. Vi kommer til at rotere spillere og vi kommer til at være klar. Det er, hvad det er.
– Vi er nødt til at bruge kampene (til at forbedre holdets fitness, red.). Jeg følte, at vi pressede en smule højere (mod Bodø/Glimt, red.). Mason Mount leverede 60 minutter med høj intensitet og Højlund var død til sidst. Dem, der spiller, giver endnu mere. Vi presser dem til grænsen. Og de andre spillere skal træne. Luke Shaw fik nogle minutter og han skal træne nu, lyder det ifølge The Guardian fra Ruben Amorim.
Rasmus Højlund gav efter 3-2-sejren mod Bodø/Glimt udtryk for, at han synes godt om Ruben Amorims spillestil.
– Det nye system og de nye idéer passer til min spillestil. Jeg har spillet den her type fodbold før. Jeg siger ikke, at det er helt det samme, men en 3-4-3. Jeg plejede at spille noget lignende i Atalanta, lød det her fra Rasmus Højlund.
Rasmus Højlund startede ude, da Ruben Amorim sidste søndag debuterede som Manchester United-cheftræner i 1-1-kampen mod Ipswich.
Her valgte portugiseren at starte med Marcus Rashford på toppen, og englænderen scorede gæsternes mål, inden han blev erstattet af Højlund i det 68. minut.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Dansk angriber sat til salg
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIVE: AGF klarede presset!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
Her kan du se AGF mod Sabah FK
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSPERT