Varsler pause til Rasmus Højlund

Manchester United-cheftræner Ruben Amorim vil have højintense præstationer fra sine spillere, og det kræver rotationer på holdet, lyder det fra portugiseren, der peger på, at Rasmus Højlund var fuldstændigt udmattet til sidst i Europa League-opgøret mod Bodø/Glimt.



Han blev dobbelt målscorer mod Bodø/Glimt i torsdags, men Rasmus Højlund kan meget vel være tilbage på bænken, når Manchester United søndag møder Everton i Premier League. 

I modsætning til Manchester United har Everton nemlig haft en hel uges hvile, og forud for opgøret peger Manchester United-cheftræner Ruben Amorim på, at det bliver nødvendigt at lave nogle rotationer. 

– Vi er nødt til at bruge udskiftninger til at kontrollere spillernes fitness snarere end til at styre kampen. Vi ved allerede, at det vil blive sådan, så det er ingen undskyldning. Vi skal være klar til søndag og vi er nødt til at vinde. Vi kommer til at rotere spillere og vi kommer til at være klar. Det er, hvad det er. 

– Vi er nødt til at bruge kampene (til at forbedre holdets fitness, red.). Jeg følte, at vi pressede en smule højere (mod Bodø/Glimt, red.). Mason Mount leverede 60 minutter med høj intensitet og Højlund var død til sidst. Dem, der spiller, giver endnu mere. Vi presser dem til grænsen. Og de andre spillere skal træne. Luke Shaw fik nogle minutter og han skal træne nu, lyder det ifølge The Guardian fra Ruben Amorim. 

Rasmus Højlund gav efter 3-2-sejren mod Bodø/Glimt udtryk for, at han synes godt om Ruben Amorims spillestil. 

– Det nye system og de nye idéer passer til min spillestil. Jeg har spillet den her type fodbold før. Jeg siger ikke, at det er helt det samme, men en 3-4-3. Jeg plejede at spille noget lignende i Atalanta, lød det her fra Rasmus Højlund. 

Rasmus Højlund startede ude, da Ruben Amorim sidste søndag debuterede som Manchester United-cheftræner i 1-1-kampen mod Ipswich.

Her valgte portugiseren at starte med Marcus Rashford på toppen, og englænderen scorede gæsternes mål, inden han blev erstattet af Højlund i det 68. minut. 





Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner




Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Lindstrøm skifter til Schalke

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



LIVE

Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner

FCN sikrer sejren i de døende sekunder

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Silkeborg IF – FC København

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Eriksen spottet – nu er der nyt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Kæmpe transfer under opsejling

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Stor ændring i AGF?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i kontakt om norsk angriber 

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby