Varsler pause til Rasmus Højlund

Manchester United-cheftræner Ruben Amorim vil have højintense præstationer fra sine spillere, og det kræver rotationer på holdet, lyder det fra portugiseren, der peger på, at Rasmus Højlund var fuldstændigt udmattet til sidst i Europa League-opgøret mod Bodø/Glimt.



Han blev dobbelt målscorer mod Bodø/Glimt i torsdags, men Rasmus Højlund kan meget vel være tilbage på bænken, når Manchester United søndag møder Everton i Premier League. 

I modsætning til Manchester United har Everton nemlig haft en hel uges hvile, og forud for opgøret peger Manchester United-cheftræner Ruben Amorim på, at det bliver nødvendigt at lave nogle rotationer. 

– Vi er nødt til at bruge udskiftninger til at kontrollere spillernes fitness snarere end til at styre kampen. Vi ved allerede, at det vil blive sådan, så det er ingen undskyldning. Vi skal være klar til søndag og vi er nødt til at vinde. Vi kommer til at rotere spillere og vi kommer til at være klar. Det er, hvad det er. 

– Vi er nødt til at bruge kampene (til at forbedre holdets fitness, red.). Jeg følte, at vi pressede en smule højere (mod Bodø/Glimt, red.). Mason Mount leverede 60 minutter med høj intensitet og Højlund var død til sidst. Dem, der spiller, giver endnu mere. Vi presser dem til grænsen. Og de andre spillere skal træne. Luke Shaw fik nogle minutter og han skal træne nu, lyder det ifølge The Guardian fra Ruben Amorim. 

Rasmus Højlund gav efter 3-2-sejren mod Bodø/Glimt udtryk for, at han synes godt om Ruben Amorims spillestil. 

– Det nye system og de nye idéer passer til min spillestil. Jeg har spillet den her type fodbold før. Jeg siger ikke, at det er helt det samme, men en 3-4-3. Jeg plejede at spille noget lignende i Atalanta, lød det her fra Rasmus Højlund. 

Rasmus Højlund startede ude, da Ruben Amorim sidste søndag debuterede som Manchester United-cheftræner i 1-1-kampen mod Ipswich.

Her valgte portugiseren at starte med Marcus Rashford på toppen, og englænderen scorede gæsternes mål, inden han blev erstattet af Højlund i det 68. minut. 



Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

I chok over Nicolai Poulsen

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Aldrig nogensinde FCK

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Kamil Grabara-opslag bemærkes

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Brøndby takker nej til to spillere

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Stort Yussuf Poulsen-chok

Her er AGF’s transferplaner

Kæmpe brag venter fredag

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

– Lidt af en bombe

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Højlund i hovedrolle

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag