Varsler pause til Rasmus Højlund

Manchester United-cheftræner Ruben Amorim vil have højintense præstationer fra sine spillere, og det kræver rotationer på holdet, lyder det fra portugiseren, der peger på, at Rasmus Højlund var fuldstændigt udmattet til sidst i Europa League-opgøret mod Bodø/Glimt.



Han blev dobbelt målscorer mod Bodø/Glimt i torsdags, men Rasmus Højlund kan meget vel være tilbage på bænken, når Manchester United søndag møder Everton i Premier League. 

I modsætning til Manchester United har Everton nemlig haft en hel uges hvile, og forud for opgøret peger Manchester United-cheftræner Ruben Amorim på, at det bliver nødvendigt at lave nogle rotationer. 

– Vi er nødt til at bruge udskiftninger til at kontrollere spillernes fitness snarere end til at styre kampen. Vi ved allerede, at det vil blive sådan, så det er ingen undskyldning. Vi skal være klar til søndag og vi er nødt til at vinde. Vi kommer til at rotere spillere og vi kommer til at være klar. Det er, hvad det er. 

– Vi er nødt til at bruge kampene (til at forbedre holdets fitness, red.). Jeg følte, at vi pressede en smule højere (mod Bodø/Glimt, red.). Mason Mount leverede 60 minutter med høj intensitet og Højlund var død til sidst. Dem, der spiller, giver endnu mere. Vi presser dem til grænsen. Og de andre spillere skal træne. Luke Shaw fik nogle minutter og han skal træne nu, lyder det ifølge The Guardian fra Ruben Amorim. 

Rasmus Højlund gav efter 3-2-sejren mod Bodø/Glimt udtryk for, at han synes godt om Ruben Amorims spillestil. 

– Det nye system og de nye idéer passer til min spillestil. Jeg har spillet den her type fodbold før. Jeg siger ikke, at det er helt det samme, men en 3-4-3. Jeg plejede at spille noget lignende i Atalanta, lød det her fra Rasmus Højlund. 

Rasmus Højlund startede ude, da Ruben Amorim sidste søndag debuterede som Manchester United-cheftræner i 1-1-kampen mod Ipswich.

Her valgte portugiseren at starte med Marcus Rashford på toppen, og englænderen scorede gæsternes mål, inden han blev erstattet af Højlund i det 68. minut. 





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er FCK’s modstander i Conference League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Portugal skuffede stort mod DR Congo

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Får afvist bud på dansk profil

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Brøndby henter keeper – her er planen

Denne klub drømmer om Højbjerg

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Lurer på varm VM-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De lurer på Kjærgaard

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers