Han blev dobbelt målscorer mod Bodø/Glimt i torsdags, men Rasmus Højlund kan meget vel være tilbage på bænken, når Manchester United søndag møder Everton i Premier League.
I modsætning til Manchester United har Everton nemlig haft en hel uges hvile, og forud for opgøret peger Manchester United-cheftræner Ruben Amorim på, at det bliver nødvendigt at lave nogle rotationer.
– Vi er nødt til at bruge udskiftninger til at kontrollere spillernes fitness snarere end til at styre kampen. Vi ved allerede, at det vil blive sådan, så det er ingen undskyldning. Vi skal være klar til søndag og vi er nødt til at vinde. Vi kommer til at rotere spillere og vi kommer til at være klar. Det er, hvad det er.
– Vi er nødt til at bruge kampene (til at forbedre holdets fitness, red.). Jeg følte, at vi pressede en smule højere (mod Bodø/Glimt, red.). Mason Mount leverede 60 minutter med høj intensitet og Højlund var død til sidst. Dem, der spiller, giver endnu mere. Vi presser dem til grænsen. Og de andre spillere skal træne. Luke Shaw fik nogle minutter og han skal træne nu, lyder det ifølge The Guardian fra Ruben Amorim.
Rasmus Højlund gav efter 3-2-sejren mod Bodø/Glimt udtryk for, at han synes godt om Ruben Amorims spillestil.
– Det nye system og de nye idéer passer til min spillestil. Jeg har spillet den her type fodbold før. Jeg siger ikke, at det er helt det samme, men en 3-4-3. Jeg plejede at spille noget lignende i Atalanta, lød det her fra Rasmus Højlund.
Rasmus Højlund startede ude, da Ruben Amorim sidste søndag debuterede som Manchester United-cheftræner i 1-1-kampen mod Ipswich.
Her valgte portugiseren at starte med Marcus Rashford på toppen, og englænderen scorede gæsternes mål, inden han blev erstattet af Højlund i det 68. minut.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
AVIS