Varsler pause til Rasmus Højlund

Manchester United-cheftræner Ruben Amorim vil have højintense præstationer fra sine spillere, og det kræver rotationer på holdet, lyder det fra portugiseren, der peger på, at Rasmus Højlund var fuldstændigt udmattet til sidst i Europa League-opgøret mod Bodø/Glimt.



Han blev dobbelt målscorer mod Bodø/Glimt i torsdags, men Rasmus Højlund kan meget vel være tilbage på bænken, når Manchester United søndag møder Everton i Premier League. 

I modsætning til Manchester United har Everton nemlig haft en hel uges hvile, og forud for opgøret peger Manchester United-cheftræner Ruben Amorim på, at det bliver nødvendigt at lave nogle rotationer. 

– Vi er nødt til at bruge udskiftninger til at kontrollere spillernes fitness snarere end til at styre kampen. Vi ved allerede, at det vil blive sådan, så det er ingen undskyldning. Vi skal være klar til søndag og vi er nødt til at vinde. Vi kommer til at rotere spillere og vi kommer til at være klar. Det er, hvad det er. 

– Vi er nødt til at bruge kampene (til at forbedre holdets fitness, red.). Jeg følte, at vi pressede en smule højere (mod Bodø/Glimt, red.). Mason Mount leverede 60 minutter med høj intensitet og Højlund var død til sidst. Dem, der spiller, giver endnu mere. Vi presser dem til grænsen. Og de andre spillere skal træne. Luke Shaw fik nogle minutter og han skal træne nu, lyder det ifølge The Guardian fra Ruben Amorim. 

Rasmus Højlund gav efter 3-2-sejren mod Bodø/Glimt udtryk for, at han synes godt om Ruben Amorims spillestil. 

– Det nye system og de nye idéer passer til min spillestil. Jeg har spillet den her type fodbold før. Jeg siger ikke, at det er helt det samme, men en 3-4-3. Jeg plejede at spille noget lignende i Atalanta, lød det her fra Rasmus Højlund. 

Rasmus Højlund startede ude, da Ruben Amorim sidste søndag debuterede som Manchester United-cheftræner i 1-1-kampen mod Ipswich.

Her valgte portugiseren at starte med Marcus Rashford på toppen, og englænderen scorede gæsternes mål, inden han blev erstattet af Højlund i det 68. minut. 







LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Protesterer efter dansk drømmekamp

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Millionregn over FC Midtjylland

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

FCK-stjerne roses i hjemlandet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Det kommer formentlig til at ske

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

FC København-talent har truffet stor beslutning

Færdig? Manchester City har udset afløser

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Håber på FC København-exit

Brighton – Liverpool

‘Det er dramatisk!’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Langgaber mellem Blå og Blå

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’