Vestergaard droppet: Spurs lurer på dansk kollega

Tottenham har rettet fokus fra en dansker til en anden i jagten på en ny midtstopper i sommerens transfervindue.



Jannik Vestergaard er ikke på ønskelisten hos Jose Mourinho og Tottenham, som til gengæld har en anden dansk midtstopper i søgelyset.

Det skriver det engelske medie Football London.

Det drejer sig om Joachim Andersen, der i denne sæson er skiftet fra franske Lyon til Fulham på en lejeaftale.

Andersen har båret anførerbindet i mange af sine kampe for Fulham i denne sæson, hvor han har imponeret med sit spil på grønsværen. Faktisk har han leveret så gode præstationer, at Tottenham nu overvejer at hente ham til klubben.

– Andersen er en af mange midtstoppere, som Spurs overvejer at hente til sommer. Den danske landsholdsspiller har ikke blot været en fast start hos Scott Parkers (Fulham-manager, red.) mandskab efter sommerens ankelskade. Han har også båret anførerbindet i mere end halvdelen af sine Premier League-optrædener for Fulham, selvom det er hans første sæson i hovedstaden, skriver Football London.

Joachim Andersens lejeaftale med Fulham udløber til sommer, og der er ingen købsoption i aftalen. Derfor skal han efter planen tilbage til Lyon, som han har kontrakt med frem til sommeren 2024.

Tidligere har Jannik Vestergaard også været rygtet til Tottenham, men det skulle der eftersigende ikke være hold i.

– Forbindelsen til Lilles Sven Botman og Southamptons Jannik Vestergaard skulle være helt ved siden af skiven på nuværende tidspunkt, men Tottenham vil se på flere midtstopper denne sommer.

Andersen og Vestergaard skal begge i aktion i Premier League søndag. Vestergaard og Southampton tager imod Burnley, mens Andersen og Fulham gæster Aston Villa.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Født i Danmark og på vej til VM

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år