Jannik Vestergaard er ikke på ønskelisten hos Jose Mourinho og Tottenham, som til gengæld har en anden dansk midtstopper i søgelyset.
Det skriver det engelske medie Football London.
Det drejer sig om Joachim Andersen, der i denne sæson er skiftet fra franske Lyon til Fulham på en lejeaftale.
Andersen har båret anførerbindet i mange af sine kampe for Fulham i denne sæson, hvor han har imponeret med sit spil på grønsværen. Faktisk har han leveret så gode præstationer, at Tottenham nu overvejer at hente ham til klubben.
– Andersen er en af mange midtstoppere, som Spurs overvejer at hente til sommer. Den danske landsholdsspiller har ikke blot været en fast start hos Scott Parkers (Fulham-manager, red.) mandskab efter sommerens ankelskade. Han har også båret anførerbindet i mere end halvdelen af sine Premier League-optrædener for Fulham, selvom det er hans første sæson i hovedstaden, skriver Football London.
Joachim Andersens lejeaftale med Fulham udløber til sommer, og der er ingen købsoption i aftalen. Derfor skal han efter planen tilbage til Lyon, som han har kontrakt med frem til sommeren 2024.
Tidligere har Jannik Vestergaard også været rygtet til Tottenham, men det skulle der eftersigende ikke være hold i.
– Forbindelsen til Lilles Sven Botman og Southamptons Jannik Vestergaard skulle være helt ved siden af skiven på nuværende tidspunkt, men Tottenham vil se på flere midtstopper denne sommer.
Andersen og Vestergaard skal begge i aktion i Premier League søndag. Vestergaard og Southampton tager imod Burnley, mens Andersen og Fulham gæster Aston Villa.
LIVE
LIVE: To mand færdige i Superliga-klub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
TIPSBLADET SPECIAL
