Jannik Vestergaard er ikke på ønskelisten hos Jose Mourinho og Tottenham, som til gengæld har en anden dansk midtstopper i søgelyset.
Det skriver det engelske medie Football London.
Det drejer sig om Joachim Andersen, der i denne sæson er skiftet fra franske Lyon til Fulham på en lejeaftale.
Andersen har båret anførerbindet i mange af sine kampe for Fulham i denne sæson, hvor han har imponeret med sit spil på grønsværen. Faktisk har han leveret så gode præstationer, at Tottenham nu overvejer at hente ham til klubben.
– Andersen er en af mange midtstoppere, som Spurs overvejer at hente til sommer. Den danske landsholdsspiller har ikke blot været en fast start hos Scott Parkers (Fulham-manager, red.) mandskab efter sommerens ankelskade. Han har også båret anførerbindet i mere end halvdelen af sine Premier League-optrædener for Fulham, selvom det er hans første sæson i hovedstaden, skriver Football London.
Joachim Andersens lejeaftale med Fulham udløber til sommer, og der er ingen købsoption i aftalen. Derfor skal han efter planen tilbage til Lyon, som han har kontrakt med frem til sommeren 2024.
Tidligere har Jannik Vestergaard også været rygtet til Tottenham, men det skulle der eftersigende ikke være hold i.
– Forbindelsen til Lilles Sven Botman og Southamptons Jannik Vestergaard skulle være helt ved siden af skiven på nuværende tidspunkt, men Tottenham vil se på flere midtstopper denne sommer.
Andersen og Vestergaard skal begge i aktion i Premier League søndag. Vestergaard og Southampton tager imod Burnley, mens Andersen og Fulham gæster Aston Villa.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
INTERVIEW
