Vestergaard droppet: Spurs lurer på dansk kollega

Tottenham har rettet fokus fra en dansker til en anden i jagten på en ny midtstopper i sommerens transfervindue.



Jannik Vestergaard er ikke på ønskelisten hos Jose Mourinho og Tottenham, som til gengæld har en anden dansk midtstopper i søgelyset.

Det skriver det engelske medie Football London.

Det drejer sig om Joachim Andersen, der i denne sæson er skiftet fra franske Lyon til Fulham på en lejeaftale.

Andersen har båret anførerbindet i mange af sine kampe for Fulham i denne sæson, hvor han har imponeret med sit spil på grønsværen. Faktisk har han leveret så gode præstationer, at Tottenham nu overvejer at hente ham til klubben.

– Andersen er en af mange midtstoppere, som Spurs overvejer at hente til sommer. Den danske landsholdsspiller har ikke blot været en fast start hos Scott Parkers (Fulham-manager, red.) mandskab efter sommerens ankelskade. Han har også båret anførerbindet i mere end halvdelen af sine Premier League-optrædener for Fulham, selvom det er hans første sæson i hovedstaden, skriver Football London.

Joachim Andersens lejeaftale med Fulham udløber til sommer, og der er ingen købsoption i aftalen. Derfor skal han efter planen tilbage til Lyon, som han har kontrakt med frem til sommeren 2024.

Tidligere har Jannik Vestergaard også været rygtet til Tottenham, men det skulle der eftersigende ikke være hold i.

– Forbindelsen til Lilles Sven Botman og Southamptons Jannik Vestergaard skulle være helt ved siden af skiven på nuværende tidspunkt, men Tottenham vil se på flere midtstopper denne sommer.

Andersen og Vestergaard skal begge i aktion i Premier League søndag. Vestergaard og Southampton tager imod Burnley, mens Andersen og Fulham gæster Aston Villa.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Bombe på vej i Real Madrid?

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Morten Wieghorst stopper på landsholdet