Jannik Vestergaard er ikke på ønskelisten hos Jose Mourinho og Tottenham, som til gengæld har en anden dansk midtstopper i søgelyset.
Det skriver det engelske medie Football London.
Det drejer sig om Joachim Andersen, der i denne sæson er skiftet fra franske Lyon til Fulham på en lejeaftale.
Andersen har båret anførerbindet i mange af sine kampe for Fulham i denne sæson, hvor han har imponeret med sit spil på grønsværen. Faktisk har han leveret så gode præstationer, at Tottenham nu overvejer at hente ham til klubben.
– Andersen er en af mange midtstoppere, som Spurs overvejer at hente til sommer. Den danske landsholdsspiller har ikke blot været en fast start hos Scott Parkers (Fulham-manager, red.) mandskab efter sommerens ankelskade. Han har også båret anførerbindet i mere end halvdelen af sine Premier League-optrædener for Fulham, selvom det er hans første sæson i hovedstaden, skriver Football London.
Joachim Andersens lejeaftale med Fulham udløber til sommer, og der er ingen købsoption i aftalen. Derfor skal han efter planen tilbage til Lyon, som han har kontrakt med frem til sommeren 2024.
Tidligere har Jannik Vestergaard også været rygtet til Tottenham, men det skulle der eftersigende ikke være hold i.
– Forbindelsen til Lilles Sven Botman og Southamptons Jannik Vestergaard skulle være helt ved siden af skiven på nuværende tidspunkt, men Tottenham vil se på flere midtstopper denne sommer.
Andersen og Vestergaard skal begge i aktion i Premier League søndag. Vestergaard og Southampton tager imod Burnley, mens Andersen og Fulham gæster Aston Villa.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
LIVE: AGF klarede presset!
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
EKSKLUSIVT
