– Vi kan ikke beholde vores bedste spillere

Brighton-manager Roberto de Zerbi lægger ikke skjul på, at stjernerne Mac Allister og Moises Caicedo med stor sandsynlighed er fortid i klubben til sommer.



Premier League-klubben Brighton har i indeværende sæson leveret det ene imponerende resultat efter det andet. Allerede fra starten af sæsonen, hvor Graham Potter stod i spidsen for mandskabet, gjorde de livet svært for flere tophold med deres aggressive og offensive spillestil. Og efter, at italienske Roberto de Zerbi er kommet til, er det kun blevet bedre.

Det er naturligt, at topklubber rundt omkring i Europa har holdt øje med Brighton-profilerne. Især midtbanespillerne Mac Allister og Moises Caicedo er blevet rygtet kraftigt væk, og nu ser det for alvor ud til, at de er fortid til sommer.

Efter kampen mod Aston Villa, som Brighton tabte med 1-2, sagde De Zerbi følgende, da han blev spurgt ind til de to spilleres fremtid.

– Alexis Mac Allister og Moises Caicedo er begge utrolige spillere. De fortjener at prøve sig af på et andet niveau – både i forhold til klub og konkurrence, vi skal være glade på deres vegne, sagde manageren ifølge BBC Sport.

– Vi er Brighton, og vores politik er at hjælpe de unge spillere med at komme videre, vi kan ikke beholde vores bedste spillere. Det er vores mentalitet, og vi skal finde flere unge spillere.

En række engelske medier har de seneste uger skrevet, at Mac Allister er blevet enig med Liverpool, og det samme er de to klubber.

I januar var Caicedo meget tæt på at skifte til Arsenal, men det hele faldt til jorden, og han endte med at blive.





LIVE: Dansk tordenstøvle sikrer overlevelse




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Monstersalg: FC København-boss jubler

Klubboss raser efter skandalescener



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Silkeborg IF – FC København

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Ruben Amorim favorit til dette job

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Barcelona – Real Madrid

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

City holder liv i mesterskabsdrømmen

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

De er tilbage i Superligaen