– Vi kan ikke beholde vores bedste spillere

Brighton-manager Roberto de Zerbi lægger ikke skjul på, at stjernerne Mac Allister og Moises Caicedo med stor sandsynlighed er fortid i klubben til sommer.



Premier League-klubben Brighton har i indeværende sæson leveret det ene imponerende resultat efter det andet. Allerede fra starten af sæsonen, hvor Graham Potter stod i spidsen for mandskabet, gjorde de livet svært for flere tophold med deres aggressive og offensive spillestil. Og efter, at italienske Roberto de Zerbi er kommet til, er det kun blevet bedre.

Det er naturligt, at topklubber rundt omkring i Europa har holdt øje med Brighton-profilerne. Især midtbanespillerne Mac Allister og Moises Caicedo er blevet rygtet kraftigt væk, og nu ser det for alvor ud til, at de er fortid til sommer.

Efter kampen mod Aston Villa, som Brighton tabte med 1-2, sagde De Zerbi følgende, da han blev spurgt ind til de to spilleres fremtid.

– Alexis Mac Allister og Moises Caicedo er begge utrolige spillere. De fortjener at prøve sig af på et andet niveau – både i forhold til klub og konkurrence, vi skal være glade på deres vegne, sagde manageren ifølge BBC Sport.

– Vi er Brighton, og vores politik er at hjælpe de unge spillere med at komme videre, vi kan ikke beholde vores bedste spillere. Det er vores mentalitet, og vi skal finde flere unge spillere.

En række engelske medier har de seneste uger skrevet, at Mac Allister er blevet enig med Liverpool, og det samme er de to klubber.

I januar var Caicedo meget tæt på at skifte til Arsenal, men det hele faldt til jorden, og han endte med at blive.





Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Braithwaite del af stor transferplan



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson skriver Superliga-historie

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Afvist – Brøndby undrer sig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Bo Svensson svært utilfreds

PSG – Bayern München



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Smider Salah-bombe

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Skidt nyt om Lukas Lerager



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr