– Vi kan ikke beholde vores bedste spillere

Brighton-manager Roberto de Zerbi lægger ikke skjul på, at stjernerne Mac Allister og Moises Caicedo med stor sandsynlighed er fortid i klubben til sommer.



Premier League-klubben Brighton har i indeværende sæson leveret det ene imponerende resultat efter det andet. Allerede fra starten af sæsonen, hvor Graham Potter stod i spidsen for mandskabet, gjorde de livet svært for flere tophold med deres aggressive og offensive spillestil. Og efter, at italienske Roberto de Zerbi er kommet til, er det kun blevet bedre.

Det er naturligt, at topklubber rundt omkring i Europa har holdt øje med Brighton-profilerne. Især midtbanespillerne Mac Allister og Moises Caicedo er blevet rygtet kraftigt væk, og nu ser det for alvor ud til, at de er fortid til sommer.

Efter kampen mod Aston Villa, som Brighton tabte med 1-2, sagde De Zerbi følgende, da han blev spurgt ind til de to spilleres fremtid.

– Alexis Mac Allister og Moises Caicedo er begge utrolige spillere. De fortjener at prøve sig af på et andet niveau – både i forhold til klub og konkurrence, vi skal være glade på deres vegne, sagde manageren ifølge BBC Sport.

– Vi er Brighton, og vores politik er at hjælpe de unge spillere med at komme videre, vi kan ikke beholde vores bedste spillere. Det er vores mentalitet, og vi skal finde flere unge spillere.

En række engelske medier har de seneste uger skrevet, at Mac Allister er blevet enig med Liverpool, og det samme er de to klubber.

I januar var Caicedo meget tæt på at skifte til Arsenal, men det hele faldt til jorden, og han endte med at blive.





LIVE

VM-LIVE: Svensk chok

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Chok: Uruguay færdige ved VM

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Supercomputer: Her er VM-finalen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Kroatien – Ghana

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Panama – England

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’