Vil hente stort Liverpool-flop

Loris Karius, der er mest kendt for sin katastrofale optræden i Champions League-finalen for nogle år siden, kan være på vej væk fra Liverpool.



Loris Karius vil formentlig altid blive husket for én kamp for Liverpool: nemlig finalen i Champions League mod Real Madrid i 2018.

Her vogtede den tyske keeper buret for Liverpool, men det gjorde han ikke særlig effektivt. Han leverede flere drop og var en afgørende faktor i, at Real Madrid endte med at løfte trofæet med de store ører i sidste ende.

Karius er fortsat i Liverpool, men hans dage i klubben er talte. Allerede til januar kan han være på vej videre, melder mediet Bild.

Den schweiziske klub FC Basel var interesseret i at tilknytte den 28-årige målmand i løbet af sommeren, hvor han også selv var frisk på et skifte. Transferen faldt dog dengang til jorden, men FC Basel har ifølge Bild ikke opgivet og er åbne for at forsøge at kapre keeperne igen i januar.

Til sommer har Karius udløb i Liverpool, så hans dage i klubben er efter alt at dømme talte uanset, men Bild påpeger, at Liverpool kan spare nogle penge ved at lade målmanden skifte gratis i januar.

Loris Karius’ seneste optræden for Liverpool var den førnævnte Champions League-finale. I de seneste sæsoner har han været udlejet til Besiktas og Union Berlin med begrænset succes. 







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nu er de færdige i Superligaen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Det er ringe ad helvede til’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Overvejer AGF-forlængelse

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Monstersalg: FC København-boss jubler

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Disse to er færdige i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp