Vil hente stort Liverpool-flop

Loris Karius, der er mest kendt for sin katastrofale optræden i Champions League-finalen for nogle år siden, kan være på vej væk fra Liverpool.



Loris Karius vil formentlig altid blive husket for én kamp for Liverpool: nemlig finalen i Champions League mod Real Madrid i 2018.

Her vogtede den tyske keeper buret for Liverpool, men det gjorde han ikke særlig effektivt. Han leverede flere drop og var en afgørende faktor i, at Real Madrid endte med at løfte trofæet med de store ører i sidste ende.

Karius er fortsat i Liverpool, men hans dage i klubben er talte. Allerede til januar kan han være på vej videre, melder mediet Bild.

Den schweiziske klub FC Basel var interesseret i at tilknytte den 28-årige målmand i løbet af sommeren, hvor han også selv var frisk på et skifte. Transferen faldt dog dengang til jorden, men FC Basel har ifølge Bild ikke opgivet og er åbne for at forsøge at kapre keeperne igen i januar.

Til sommer har Karius udløb i Liverpool, så hans dage i klubben er efter alt at dømme talte uanset, men Bild påpeger, at Liverpool kan spare nogle penge ved at lade målmanden skifte gratis i januar.

Loris Karius’ seneste optræden for Liverpool var den førnævnte Champions League-finale. I de seneste sæsoner har han været udlejet til Besiktas og Union Berlin med begrænset succes. 







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Millionregn over ‘PC’

Arsenal er i Champions League-finalen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Afsløring: DBU-boss stopper

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Tv-vært stopper på Viaplay

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

I dialog om Albert Grønbæk

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki