Vil hente stort Liverpool-flop

Loris Karius, der er mest kendt for sin katastrofale optræden i Champions League-finalen for nogle år siden, kan være på vej væk fra Liverpool.



Loris Karius vil formentlig altid blive husket for én kamp for Liverpool: nemlig finalen i Champions League mod Real Madrid i 2018.

Her vogtede den tyske keeper buret for Liverpool, men det gjorde han ikke særlig effektivt. Han leverede flere drop og var en afgørende faktor i, at Real Madrid endte med at løfte trofæet med de store ører i sidste ende.

Karius er fortsat i Liverpool, men hans dage i klubben er talte. Allerede til januar kan han være på vej videre, melder mediet Bild.

Den schweiziske klub FC Basel var interesseret i at tilknytte den 28-årige målmand i løbet af sommeren, hvor han også selv var frisk på et skifte. Transferen faldt dog dengang til jorden, men FC Basel har ifølge Bild ikke opgivet og er åbne for at forsøge at kapre keeperne igen i januar.

Til sommer har Karius udløb i Liverpool, så hans dage i klubben er efter alt at dømme talte uanset, men Bild påpeger, at Liverpool kan spare nogle penge ved at lade målmanden skifte gratis i januar.

Loris Karius’ seneste optræden for Liverpool var den førnævnte Champions League-finale. I de seneste sæsoner har han været udlejet til Besiktas og Union Berlin med begrænset succes. 





LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Vil til Premier League – United foran Arsenal

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Paulinho tager hjem til Brasilien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Viborg FF – OB

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Her er VM-turneringens hold

Nu taler Messi

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Han er VM’s bedste spiller

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Bundesliga-klub enig med dansker

Kryptisk besked til Mileta Rajovic