Vil sælge Brentford-aktier: Det koster klubben

Prisen på Brentford er nu kommet frem.



I sommer solgte Matthew Benham sine aktier i FC Midtjylland, og der er nu udsigt til, at han kommer til at sælge en del af sine aktier i Premier League-klubben Brentford.

Det skriver Sky Sports.

Her bliver der peget på, at han har hyret banken Rothschild til at lede en proces, som skal få nye investorer ind i klubben. Det står ikke klart, hvor mange aktier, den tidligere FCM-ejer vil sælge, men det kan ende med, at han både ender som majoritets- eller minoritetsejer. I hvert fald vil han fortsat gerne have en rolle i klubben.

Det forlyder desuden, at man forventer, at værdisætningen af klubben kommer til at være på 3,48 milliarder kroner.

Endvidere bliver der peget på, at det er amerikanere, der skulle være interesserede i at gå ind i London-klubben, som Benham gik ind i tilbage i 2007, hvorefter han har flyttet klubben fra de lavere rækker til en fast del af Premier League.

Tilbage i december var en talsmand fra Brentford ude og fortælle til Bloomberg, hvordan situationen ser ud.

– På baggrund af klubbens nylige stigning og vækst og ændringerne i ejerstrukturen inden for Premier League er det ikke overraskende, at der har været interesse for investeringsmuligheder i Brentford FC, sagde talsmanden og fortsatte:

– Mens Matthew Benhams engagement i klubben er lige så stærkt som nogensinde, er det kun naturligt, og måske endda afgørende, for os at nøje undersøge, hvad ny investering potentielt kunne betyde for Brentford FC's fremtid, lød det.

Det har blandt andet været med stor viden fra Smartodds, at Brentford – ligesom FCM – har kunne finde undervurderede talenter i fodboldverdenen. 





Brøndby henter Alexander Drexel




Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jens Jønsson flirter med dansk retur



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Optakt: Mexico – Sydafrika

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

City med vildt rekordbud