I sommer solgte Matthew Benham sine aktier i FC Midtjylland, og der er nu udsigt til, at han kommer til at sælge en del af sine aktier i Premier League-klubben Brentford.
Det skriver Sky Sports.
Her bliver der peget på, at han har hyret banken Rothschild til at lede en proces, som skal få nye investorer ind i klubben. Det står ikke klart, hvor mange aktier, den tidligere FCM-ejer vil sælge, men det kan ende med, at han både ender som majoritets- eller minoritetsejer. I hvert fald vil han fortsat gerne have en rolle i klubben.
Det forlyder desuden, at man forventer, at værdisætningen af klubben kommer til at være på 3,48 milliarder kroner.
Endvidere bliver der peget på, at det er amerikanere, der skulle være interesserede i at gå ind i London-klubben, som Benham gik ind i tilbage i 2007, hvorefter han har flyttet klubben fra de lavere rækker til en fast del af Premier League.
Tilbage i december var en talsmand fra Brentford ude og fortælle til Bloomberg, hvordan situationen ser ud.
– På baggrund af klubbens nylige stigning og vækst og ændringerne i ejerstrukturen inden for Premier League er det ikke overraskende, at der har været interesse for investeringsmuligheder i Brentford FC, sagde talsmanden og fortsatte:
– Mens Matthew Benhams engagement i klubben er lige så stærkt som nogensinde, er det kun naturligt, og måske endda afgørende, for os at nøje undersøge, hvad ny investering potentielt kunne betyde for Brentford FC's fremtid, lød det.
Det har blandt andet været med stor viden fra Smartodds, at Brentford – ligesom FCM – har kunne finde undervurderede talenter i fodboldverdenen.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden