Vil sælge Brentford-aktier: Det koster klubben

Prisen på Brentford er nu kommet frem.



I sommer solgte Matthew Benham sine aktier i FC Midtjylland, og der er nu udsigt til, at han kommer til at sælge en del af sine aktier i Premier League-klubben Brentford.

Det skriver Sky Sports.

Her bliver der peget på, at han har hyret banken Rothschild til at lede en proces, som skal få nye investorer ind i klubben. Det står ikke klart, hvor mange aktier, den tidligere FCM-ejer vil sælge, men det kan ende med, at han både ender som majoritets- eller minoritetsejer. I hvert fald vil han fortsat gerne have en rolle i klubben.

Det forlyder desuden, at man forventer, at værdisætningen af klubben kommer til at være på 3,48 milliarder kroner.

Endvidere bliver der peget på, at det er amerikanere, der skulle være interesserede i at gå ind i London-klubben, som Benham gik ind i tilbage i 2007, hvorefter han har flyttet klubben fra de lavere rækker til en fast del af Premier League.

Tilbage i december var en talsmand fra Brentford ude og fortælle til Bloomberg, hvordan situationen ser ud.

– På baggrund af klubbens nylige stigning og vækst og ændringerne i ejerstrukturen inden for Premier League er det ikke overraskende, at der har været interesse for investeringsmuligheder i Brentford FC, sagde talsmanden og fortsatte:

– Mens Matthew Benhams engagement i klubben er lige så stærkt som nogensinde, er det kun naturligt, og måske endda afgørende, for os at nøje undersøge, hvad ny investering potentielt kunne betyde for Brentford FC's fremtid, lød det.

Det har blandt andet været med stor viden fra Smartodds, at Brentford – ligesom FCM – har kunne finde undervurderede talenter i fodboldverdenen. 







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Anton Gaaei-handel meldes død



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Dansker scorer mod Barcelona

Stor ændring i AGF?

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob