Vil sælge Brentford-aktier: Det koster klubben

Prisen på Brentford er nu kommet frem.



I sommer solgte Matthew Benham sine aktier i FC Midtjylland, og der er nu udsigt til, at han kommer til at sælge en del af sine aktier i Premier League-klubben Brentford.

Det skriver Sky Sports.

Her bliver der peget på, at han har hyret banken Rothschild til at lede en proces, som skal få nye investorer ind i klubben. Det står ikke klart, hvor mange aktier, den tidligere FCM-ejer vil sælge, men det kan ende med, at han både ender som majoritets- eller minoritetsejer. I hvert fald vil han fortsat gerne have en rolle i klubben.

Det forlyder desuden, at man forventer, at værdisætningen af klubben kommer til at være på 3,48 milliarder kroner.

Endvidere bliver der peget på, at det er amerikanere, der skulle være interesserede i at gå ind i London-klubben, som Benham gik ind i tilbage i 2007, hvorefter han har flyttet klubben fra de lavere rækker til en fast del af Premier League.

Tilbage i december var en talsmand fra Brentford ude og fortælle til Bloomberg, hvordan situationen ser ud.

– På baggrund af klubbens nylige stigning og vækst og ændringerne i ejerstrukturen inden for Premier League er det ikke overraskende, at der har været interesse for investeringsmuligheder i Brentford FC, sagde talsmanden og fortsatte:

– Mens Matthew Benhams engagement i klubben er lige så stærkt som nogensinde, er det kun naturligt, og måske endda afgørende, for os at nøje undersøge, hvad ny investering potentielt kunne betyde for Brentford FC's fremtid, lød det.

Det har blandt andet været med stor viden fra Smartodds, at Brentford – ligesom FCM – har kunne finde undervurderede talenter i fodboldverdenen. 





LIVE

LIVE: Brøndby har to profiler tilbage

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Afslører samtale med Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Offentliggøres i dag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner