I sommer solgte Matthew Benham sine aktier i FC Midtjylland, og der er nu udsigt til, at han kommer til at sælge en del af sine aktier i Premier League-klubben Brentford.
Det skriver Sky Sports.
Her bliver der peget på, at han har hyret banken Rothschild til at lede en proces, som skal få nye investorer ind i klubben. Det står ikke klart, hvor mange aktier, den tidligere FCM-ejer vil sælge, men det kan ende med, at han både ender som majoritets- eller minoritetsejer. I hvert fald vil han fortsat gerne have en rolle i klubben.
Det forlyder desuden, at man forventer, at værdisætningen af klubben kommer til at være på 3,48 milliarder kroner.
Endvidere bliver der peget på, at det er amerikanere, der skulle være interesserede i at gå ind i London-klubben, som Benham gik ind i tilbage i 2007, hvorefter han har flyttet klubben fra de lavere rækker til en fast del af Premier League.
Tilbage i december var en talsmand fra Brentford ude og fortælle til Bloomberg, hvordan situationen ser ud.
– På baggrund af klubbens nylige stigning og vækst og ændringerne i ejerstrukturen inden for Premier League er det ikke overraskende, at der har været interesse for investeringsmuligheder i Brentford FC, sagde talsmanden og fortsatte:
– Mens Matthew Benhams engagement i klubben er lige så stærkt som nogensinde, er det kun naturligt, og måske endda afgørende, for os at nøje undersøge, hvad ny investering potentielt kunne betyde for Brentford FC's fremtid, lød det.
Det har blandt andet været med stor viden fra Smartodds, at Brentford – ligesom FCM – har kunne finde undervurderede talenter i fodboldverdenen.
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
DAGENS SPILFORSLAG
Kedeligt kryds i betydningsløs kamp
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub