Vil sælge Brentford-aktier: Det koster klubben

Prisen på Brentford er nu kommet frem.



I sommer solgte Matthew Benham sine aktier i FC Midtjylland, og der er nu udsigt til, at han kommer til at sælge en del af sine aktier i Premier League-klubben Brentford.

Det skriver Sky Sports.

Her bliver der peget på, at han har hyret banken Rothschild til at lede en proces, som skal få nye investorer ind i klubben. Det står ikke klart, hvor mange aktier, den tidligere FCM-ejer vil sælge, men det kan ende med, at han både ender som majoritets- eller minoritetsejer. I hvert fald vil han fortsat gerne have en rolle i klubben.

Det forlyder desuden, at man forventer, at værdisætningen af klubben kommer til at være på 3,48 milliarder kroner.

Endvidere bliver der peget på, at det er amerikanere, der skulle være interesserede i at gå ind i London-klubben, som Benham gik ind i tilbage i 2007, hvorefter han har flyttet klubben fra de lavere rækker til en fast del af Premier League.

Tilbage i december var en talsmand fra Brentford ude og fortælle til Bloomberg, hvordan situationen ser ud.

– På baggrund af klubbens nylige stigning og vækst og ændringerne i ejerstrukturen inden for Premier League er det ikke overraskende, at der har været interesse for investeringsmuligheder i Brentford FC, sagde talsmanden og fortsatte:

– Mens Matthew Benhams engagement i klubben er lige så stærkt som nogensinde, er det kun naturligt, og måske endda afgørende, for os at nøje undersøge, hvad ny investering potentielt kunne betyde for Brentford FC's fremtid, lød det.

Det har blandt andet været med stor viden fra Smartodds, at Brentford – ligesom FCM – har kunne finde undervurderede talenter i fodboldverdenen. 





Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Frankrig – Senegal

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF køber ham

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Jeg er dybt chokeret og forundret



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Roser Superliga-klub: Godt set! 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby melder duo færdig og teaser

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Japan overrasker mod Holland

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Irak – Norge

Jagter tidligere FCK-stjerne

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Spanien – Kap Verde

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Belgien – Egypten