Vil stjæle stjerne fra United gratis – for 2. gang

Han har én gang tidligere forladt Manchester United helt gratis. Så købte man ham for et kæmpe beløb. Og nu forlader han så United igen. Måske for anden gang til samme klub.



Fool me once, shame on you. Fool me twice, shame on me.

Det gamle ordsprog kan måske bruges, når det kommer til franske Paul Pogba.

Pogba, 29 år, har kontraktudløb om halvanden måned, og pilen peger i den grad mod, at han – igen – skal væk fra klubben.

Den franske midtbanespiller kom til Manchester United i 2009 som ungdomsspiller fra Le Havre, men det store gennembrud kom aldrig på førsteholdet, og i stedet endte han med at forlade klubben på en fri transfer til fordel for Juventus. 

Her udviklede Pogba sig til en af klodens største stjerner, og i 2016 betalte Manchester United omkring 800 millioner kroner for at købe ham tilbage.

Og spol så frem til 2022, hvor Paul Pogba igen er på vej væk på en fri transfer. Og minsandten om ikke Juventus nu buldrer i kulissen igen og ligner et af de bedste bud på Pogbas næste arbejdsgiver.

Ifølge mediet Gianluigidimarzio.com skal Juventus mødes med den franske midtbanespillers delegation. Det var nu afdøde Mino Raiola, der repræsenterede Pogba, og nu er det så Rafaela Pimenta, der er fra samme firma og repræsenterer Pogba.

Hun ankommer ifølge mediet til Torino mandag og skal forhandle med Juventus om en aftale.

Selv om Juventus er interesseret, skal en aftale blive svær at lave, da PSG også er interesseret og kan tilbyde en bedre lønpakke. Det samme kan Manchester United i øvrigt, men det forlyder, at Paul Pogba ikke er voldsomt interesseret i at fortsætte i det engelske, hvor man i den kommende sæson ikke kan tilbyde Champions League-fodbold.

Juventus kan dog tale til Pogbas hjerte, for det var i den italienske klub, at han var bedst, og det kan måske lokke franskmanden til at lave en aftale med Juventus.







LIVE

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

LIVE: DR Congo – Danmark

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt transferrygte skydes ned

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Superliga-træner tilknytter agent

Uventet skifte?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Afsløring: Jean Manuel Mbom skifter til Bochum

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

De vil have Rashford

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’