Vil stjæle stjerne fra United gratis – for 2. gang

Han har én gang tidligere forladt Manchester United helt gratis. Så købte man ham for et kæmpe beløb. Og nu forlader han så United igen. Måske for anden gang til samme klub.



Fool me once, shame on you. Fool me twice, shame on me.

Det gamle ordsprog kan måske bruges, når det kommer til franske Paul Pogba.

Pogba, 29 år, har kontraktudløb om halvanden måned, og pilen peger i den grad mod, at han – igen – skal væk fra klubben.

Den franske midtbanespiller kom til Manchester United i 2009 som ungdomsspiller fra Le Havre, men det store gennembrud kom aldrig på førsteholdet, og i stedet endte han med at forlade klubben på en fri transfer til fordel for Juventus. 

Her udviklede Pogba sig til en af klodens største stjerner, og i 2016 betalte Manchester United omkring 800 millioner kroner for at købe ham tilbage.

Og spol så frem til 2022, hvor Paul Pogba igen er på vej væk på en fri transfer. Og minsandten om ikke Juventus nu buldrer i kulissen igen og ligner et af de bedste bud på Pogbas næste arbejdsgiver.

Ifølge mediet Gianluigidimarzio.com skal Juventus mødes med den franske midtbanespillers delegation. Det var nu afdøde Mino Raiola, der repræsenterede Pogba, og nu er det så Rafaela Pimenta, der er fra samme firma og repræsenterer Pogba.

Hun ankommer ifølge mediet til Torino mandag og skal forhandle med Juventus om en aftale.

Selv om Juventus er interesseret, skal en aftale blive svær at lave, da PSG også er interesseret og kan tilbyde en bedre lønpakke. Det samme kan Manchester United i øvrigt, men det forlyder, at Paul Pogba ikke er voldsomt interesseret i at fortsætte i det engelske, hvor man i den kommende sæson ikke kan tilbyde Champions League-fodbold.

Juventus kan dog tale til Pogbas hjerte, for det var i den italienske klub, at han var bedst, og det kan måske lokke franskmanden til at lave en aftale med Juventus.





Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Benhård kritik af Danmark



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Manchester United afbryder forhandlingerne

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Jess Thorup fyret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Vildt transferrygte skydes ned

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Kasper Hjulmand fyret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark