Vild med Højlund: Det er på højeste niveau

Peter Schmeichel ser et stort lys i Rasmus Højlund, som nok skal få målene til at rulle ind, hvis Manchester United spiller ham ordentligt.



KØBENHAVN (Tipsbladet): Rasmus Højlunds første sæson i Manchester United var en blandet omgang, men alligevel sluttede danskeren af med 16 mål i alle turneringer.

Det må han lige vente lidt endnu med at forbedre, for danskeren har indledt sæsonen med en skade, men ventes klar senere på måneden. 

Når den tid kommer, så skal han igen vise sig frem som førsteangriber i Manchester United, og landsmand og klublegende Peter Schmeichel har store forventninger til Danmarks førsteangriber. 

Det siger Schmeichel til Tipsbladet.

– Han er et fantastisk talent. De muligheder, der ligger i ham, er på højeste niveau, indleder han og hiver sig selv med i snakken.

Han har nemlig talt med sin tidligere holdkammerat, som fra sommer af blev ansat i klubben som angrebstræner.

– Nu kom Ruud van Nistelrooy ind, og jeg talte kortvarigt med ham. Han siger, at der er så meget potentiale i det her. Hvis han kan hjælpe ham…

– Det er ikke kun Rasmus! Holdet spiller ham ikke rigtigt, så der er nogle ting, der skal korrigeres.

Hvis Manchester United får ændret det og begynder at spille Rasmus Højlund rigtigt, så ser Schmeichel også for sig, at danskeren nok skal begynde at score rigtig mange mål fremover.

– Han er et meget imponerende ungt menneske. Han er langt ældre end de 21 år, han er. Han har et fantastisk perspektiv. Sindssygt fornuftig, skæg og fræk – alle de ting du vil have i en ung angriber.

– Han har vist, at hvis det er, han bliver presset, så kan han selv. Hvis han kan få holdet til at bakke ham op, kan jeg ikke se, at han ikke bare kommer til at score en masse mål, slår Peter Schmeichel fast. 

Rasmus Højlund skal konkurrere med blandt andre nyindkøbet Joshua Zirkzee, når han er tilbage fra sin skade.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Flere slagter dansker efter grim aktion

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

‘Horsens var et helvede’

Snød FC København for keeper



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Brøndby har været i dialog med VM-profil

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Fransk klub overvejer Victor Bak

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub