KØBENHAVN (Tipsbladet): Rasmus Højlunds første sæson i Manchester United var en blandet omgang, men alligevel sluttede danskeren af med 16 mål i alle turneringer.
Det må han lige vente lidt endnu med at forbedre, for danskeren har indledt sæsonen med en skade, men ventes klar senere på måneden.
Når den tid kommer, så skal han igen vise sig frem som førsteangriber i Manchester United, og landsmand og klublegende Peter Schmeichel har store forventninger til Danmarks førsteangriber.
Det siger Schmeichel til Tipsbladet.
– Han er et fantastisk talent. De muligheder, der ligger i ham, er på højeste niveau, indleder han og hiver sig selv med i snakken.
Han har nemlig talt med sin tidligere holdkammerat, som fra sommer af blev ansat i klubben som angrebstræner.
– Nu kom Ruud van Nistelrooy ind, og jeg talte kortvarigt med ham. Han siger, at der er så meget potentiale i det her. Hvis han kan hjælpe ham…
– Det er ikke kun Rasmus! Holdet spiller ham ikke rigtigt, så der er nogle ting, der skal korrigeres.
Hvis Manchester United får ændret det og begynder at spille Rasmus Højlund rigtigt, så ser Schmeichel også for sig, at danskeren nok skal begynde at score rigtig mange mål fremover.
– Han er et meget imponerende ungt menneske. Han er langt ældre end de 21 år, han er. Han har et fantastisk perspektiv. Sindssygt fornuftig, skæg og fræk – alle de ting du vil have i en ung angriber.
– Han har vist, at hvis det er, han bliver presset, så kan han selv. Hvis han kan få holdet til at bakke ham op, kan jeg ikke se, at han ikke bare kommer til at score en masse mål, slår Peter Schmeichel fast.
Rasmus Højlund skal konkurrere med blandt andre nyindkøbet Joshua Zirkzee, når han er tilbage fra sin skade.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
LIVE
Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
– Det skal Bo Svensson være ret obs på
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
Afslører Brøndbys transferplaner
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
EKSKLUSIVT