Vild med Højlund: Det er på højeste niveau

Peter Schmeichel ser et stort lys i Rasmus Højlund, som nok skal få målene til at rulle ind, hvis Manchester United spiller ham ordentligt.



KØBENHAVN (Tipsbladet): Rasmus Højlunds første sæson i Manchester United var en blandet omgang, men alligevel sluttede danskeren af med 16 mål i alle turneringer.

Det må han lige vente lidt endnu med at forbedre, for danskeren har indledt sæsonen med en skade, men ventes klar senere på måneden. 

Når den tid kommer, så skal han igen vise sig frem som førsteangriber i Manchester United, og landsmand og klublegende Peter Schmeichel har store forventninger til Danmarks førsteangriber. 

Det siger Schmeichel til Tipsbladet.

– Han er et fantastisk talent. De muligheder, der ligger i ham, er på højeste niveau, indleder han og hiver sig selv med i snakken.

Han har nemlig talt med sin tidligere holdkammerat, som fra sommer af blev ansat i klubben som angrebstræner.

– Nu kom Ruud van Nistelrooy ind, og jeg talte kortvarigt med ham. Han siger, at der er så meget potentiale i det her. Hvis han kan hjælpe ham…

– Det er ikke kun Rasmus! Holdet spiller ham ikke rigtigt, så der er nogle ting, der skal korrigeres.

Hvis Manchester United får ændret det og begynder at spille Rasmus Højlund rigtigt, så ser Schmeichel også for sig, at danskeren nok skal begynde at score rigtig mange mål fremover.

– Han er et meget imponerende ungt menneske. Han er langt ældre end de 21 år, han er. Han har et fantastisk perspektiv. Sindssygt fornuftig, skæg og fræk – alle de ting du vil have i en ung angriber.

– Han har vist, at hvis det er, han bliver presset, så kan han selv. Hvis han kan få holdet til at bakke ham op, kan jeg ikke se, at han ikke bare kommer til at score en masse mål, slår Peter Schmeichel fast. 

Rasmus Højlund skal konkurrere med blandt andre nyindkøbet Joshua Zirkzee, når han er tilbage fra sin skade.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’




LIVE

Superliga-LIVE: Her er den første startopstilling

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!



LIVE

TransferLIVE: West Ham vil have tidl. SL-profil

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

OB – Sønderjyske

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Stor ændring i AGF?

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”