Vild med Zanka: Kommer til at gå over i historien

Mathias 'Zanka' Jørgensen er fortid i Brentford. Tipsbladet har talt med den engelske journalist Jay Harris om danskerens tre år i London.



Det blev ikke FC København, men Anderlecht. 

Sikkert er i hvert fald, at Mathias 'Zanka' Jørgensen er fortid i Brentford efter tre år i klubben. 

Tre år, der kommer til at være mejslet ind i London-klubbens historiebøger, hvor 'Zanka' for altid vil blive husket. 

Det vurderer den engelske journalist Jay Harris, der har dækket Brentford tæt for mediet The Athletic.

– Mange, der har spillet i Brentford i de sidste tre sæsoner, især den første sæson i Premier League, kommer til at gå over i historien. De spillede i den bedste række for første gang i 74 år, og det var klubbens første ophold i Premier League.

– Alle troede, at de ville rykke ned med det samme. Så de 24 spillere, der var med i første sæson og holdt mandskabet oppe, kommer til at gå over i historien. De vil for altid blive husket, og det vil ‘Zanka’ også.

Artiklen fortsætter eftet billedet…

Foto: Alamy

Og selvom Zanka ikke har været den første mand på Thomas Franks holdkort, har han spillet en enormt vigtig rolle i klubben, fortæller Jay Harris. 

– Det meste af tiden var han rigtig pålidelig. Da Brentford havde en ubesejret stime på 12 kampe i 2022/23-sæsonen, startede Zanka faktisk i mange af kampene. Han spillede ofte i en trebackskæde, når de spillede mod de store klubber. Og her gjorde han det ofte rigtig godt.

– Han har ikke været ligeså vigtig som Ivan Toney, Bryan Mbuemo, Pontus Jansson eller Christian Nørgaard, men han spillede en vigtig rolle, og det vil fansene ikke glemme.

– Han kom jo også til på en etårig kontrakt, der blev forlænget. Det siger jo meget. Det skulle have været en kortsigtet løsning i et nødstilfælde, men han endte med at blive i tre år.

Selvom 'Zanka' har leveret gode præstationer i Brentford-trøjen, har der også været tider, hvor han er faldet en anelse igennem, mener Jay Harris – særligt mod slutningen af den seneste sæson. 

– I den her seneste sæson har Brentford haft mange skader i bagerste kæde, og de havde heller ikke et fremragende år. Og med Zankas 34 år på bagen, kunne man godt se, at han ikke helt havde formen til at kunne spille Premier League hver eneste uge.

– Der var helt sikkert tidspunkter, hvor han faldt lidt igennem. Så jeg tror, at der har været en smule frustration med ham her mod de sidste måneder. Men det, synes jeg også, er en smule unfair. Det var aldrig tiltænkt, at han skulle spille spil hver søndag.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Den garvede, danske stopper er måske ikke er så rap på fødderne, som han plejede at være, men Jay Harris mener stadig, at han har store kvaliteter, som han kan bidrage med.

– Det er jo også vigtigt at bemærke, at han er blevet kaldt tilbage i Danmark-truppen. Så han må jo have gjort noget rigtigt. Han er ikke den hurtigste. Men han er helt klart blevet bedre med bolden. På et andet hold med et andet system, kan han stadig være rigtig værdifuld. 

– Men i Premier League, hvor der er så meget fysik og hurtighed, så er det klart, at han falder igennem af og til, men han gjorde et helt respektabelt job, afslutter Jay Harris. 

Mathias 'Zanka' Jørgensen har fået en etårig kontrakt i Anderlecht, hvor han bliver holdkammerat med danske Kasper Dolberg, Anders Dreyer og Mads Kikkenborg. 

Han nåede at få 48 kampe for 'The Bees', hvor han også kom på måltavlen to gange.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bombe på vej i Real Madrid?

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kalder tronskifte i Danmark

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Arsenal skal til Danmark

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Randers kæmper sig tilbage to gange

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Nordsjælland – AGF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen