Det blev ikke FC København, men Anderlecht.
Sikkert er i hvert fald, at Mathias 'Zanka' Jørgensen er fortid i Brentford efter tre år i klubben.
Tre år, der kommer til at være mejslet ind i London-klubbens historiebøger, hvor 'Zanka' for altid vil blive husket.
Det vurderer den engelske journalist Jay Harris, der har dækket Brentford tæt for mediet The Athletic.
– Mange, der har spillet i Brentford i de sidste tre sæsoner, især den første sæson i Premier League, kommer til at gå over i historien. De spillede i den bedste række for første gang i 74 år, og det var klubbens første ophold i Premier League.
– Alle troede, at de ville rykke ned med det samme. Så de 24 spillere, der var med i første sæson og holdt mandskabet oppe, kommer til at gå over i historien. De vil for altid blive husket, og det vil ‘Zanka’ også.
Artiklen fortsætter eftet billedet…
Og selvom Zanka ikke har været den første mand på Thomas Franks holdkort, har han spillet en enormt vigtig rolle i klubben, fortæller Jay Harris.
– Det meste af tiden var han rigtig pålidelig. Da Brentford havde en ubesejret stime på 12 kampe i 2022/23-sæsonen, startede Zanka faktisk i mange af kampene. Han spillede ofte i en trebackskæde, når de spillede mod de store klubber. Og her gjorde han det ofte rigtig godt.
– Han har ikke været ligeså vigtig som Ivan Toney, Bryan Mbuemo, Pontus Jansson eller Christian Nørgaard, men han spillede en vigtig rolle, og det vil fansene ikke glemme.
– Han kom jo også til på en etårig kontrakt, der blev forlænget. Det siger jo meget. Det skulle have været en kortsigtet løsning i et nødstilfælde, men han endte med at blive i tre år.
Selvom 'Zanka' har leveret gode præstationer i Brentford-trøjen, har der også været tider, hvor han er faldet en anelse igennem, mener Jay Harris – særligt mod slutningen af den seneste sæson.
– I den her seneste sæson har Brentford haft mange skader i bagerste kæde, og de havde heller ikke et fremragende år. Og med Zankas 34 år på bagen, kunne man godt se, at han ikke helt havde formen til at kunne spille Premier League hver eneste uge.
– Der var helt sikkert tidspunkter, hvor han faldt lidt igennem. Så jeg tror, at der har været en smule frustration med ham her mod de sidste måneder. Men det, synes jeg også, er en smule unfair. Det var aldrig tiltænkt, at han skulle spille spil hver søndag.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Den garvede, danske stopper er måske ikke er så rap på fødderne, som han plejede at være, men Jay Harris mener stadig, at han har store kvaliteter, som han kan bidrage med.
– Det er jo også vigtigt at bemærke, at han er blevet kaldt tilbage i Danmark-truppen. Så han må jo have gjort noget rigtigt. Han er ikke den hurtigste. Men han er helt klart blevet bedre med bolden. På et andet hold med et andet system, kan han stadig være rigtig værdifuld.
– Men i Premier League, hvor der er så meget fysik og hurtighed, så er det klart, at han falder igennem af og til, men han gjorde et helt respektabelt job, afslutter Jay Harris.
Mathias 'Zanka' Jørgensen har fået en etårig kontrakt i Anderlecht, hvor han bliver holdkammerat med danske Kasper Dolberg, Anders Dreyer og Mads Kikkenborg.
Han nåede at få 48 kampe for 'The Bees', hvor han også kom på måltavlen to gange.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
HELT VILDT
‘De går amok!’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Medier fælder hård dom
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Stjernetransfer på plads alligevel
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
TRANSFER
– Han virker frustreret!
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER