Vild med Zanka: Kommer til at gå over i historien

Mathias 'Zanka' Jørgensen er fortid i Brentford. Tipsbladet har talt med den engelske journalist Jay Harris om danskerens tre år i London.



Det blev ikke FC København, men Anderlecht. 

Sikkert er i hvert fald, at Mathias 'Zanka' Jørgensen er fortid i Brentford efter tre år i klubben. 

Tre år, der kommer til at være mejslet ind i London-klubbens historiebøger, hvor 'Zanka' for altid vil blive husket. 

Det vurderer den engelske journalist Jay Harris, der har dækket Brentford tæt for mediet The Athletic.

– Mange, der har spillet i Brentford i de sidste tre sæsoner, især den første sæson i Premier League, kommer til at gå over i historien. De spillede i den bedste række for første gang i 74 år, og det var klubbens første ophold i Premier League.

– Alle troede, at de ville rykke ned med det samme. Så de 24 spillere, der var med i første sæson og holdt mandskabet oppe, kommer til at gå over i historien. De vil for altid blive husket, og det vil ‘Zanka’ også.

Artiklen fortsætter eftet billedet…

Foto: Alamy

Og selvom Zanka ikke har været den første mand på Thomas Franks holdkort, har han spillet en enormt vigtig rolle i klubben, fortæller Jay Harris. 

– Det meste af tiden var han rigtig pålidelig. Da Brentford havde en ubesejret stime på 12 kampe i 2022/23-sæsonen, startede Zanka faktisk i mange af kampene. Han spillede ofte i en trebackskæde, når de spillede mod de store klubber. Og her gjorde han det ofte rigtig godt.

– Han har ikke været ligeså vigtig som Ivan Toney, Bryan Mbuemo, Pontus Jansson eller Christian Nørgaard, men han spillede en vigtig rolle, og det vil fansene ikke glemme.

– Han kom jo også til på en etårig kontrakt, der blev forlænget. Det siger jo meget. Det skulle have været en kortsigtet løsning i et nødstilfælde, men han endte med at blive i tre år.

Selvom 'Zanka' har leveret gode præstationer i Brentford-trøjen, har der også været tider, hvor han er faldet en anelse igennem, mener Jay Harris – særligt mod slutningen af den seneste sæson. 

– I den her seneste sæson har Brentford haft mange skader i bagerste kæde, og de havde heller ikke et fremragende år. Og med Zankas 34 år på bagen, kunne man godt se, at han ikke helt havde formen til at kunne spille Premier League hver eneste uge.

– Der var helt sikkert tidspunkter, hvor han faldt lidt igennem. Så jeg tror, at der har været en smule frustration med ham her mod de sidste måneder. Men det, synes jeg også, er en smule unfair. Det var aldrig tiltænkt, at han skulle spille spil hver søndag.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Den garvede, danske stopper er måske ikke er så rap på fødderne, som han plejede at være, men Jay Harris mener stadig, at han har store kvaliteter, som han kan bidrage med.

– Det er jo også vigtigt at bemærke, at han er blevet kaldt tilbage i Danmark-truppen. Så han må jo have gjort noget rigtigt. Han er ikke den hurtigste. Men han er helt klart blevet bedre med bolden. På et andet hold med et andet system, kan han stadig være rigtig værdifuld. 

– Men i Premier League, hvor der er så meget fysik og hurtighed, så er det klart, at han falder igennem af og til, men han gjorde et helt respektabelt job, afslutter Jay Harris. 

Mathias 'Zanka' Jørgensen har fået en etårig kontrakt i Anderlecht, hvor han bliver holdkammerat med danske Kasper Dolberg, Anders Dreyer og Mads Kikkenborg. 

Han nåede at få 48 kampe for 'The Bees', hvor han også kom på måltavlen to gange.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Andreas Christensen i nye forhandlinger

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

FC Midtjylland – AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Ny storklub jagter Roony Bardghji



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Steve Cooper storroser stjerne



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Nedtur for Højlund og Napoli

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

‘Så brænder hele København ned’

Vejle Boldklub – FC København

Manchester United sætter Chelsea på plads

Kan koste Brøndby flere millioner

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

OB – Randers FC

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Få mål i Herning

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud