Vild med Zanka: Kommer til at gå over i historien

Mathias 'Zanka' Jørgensen er fortid i Brentford. Tipsbladet har talt med den engelske journalist Jay Harris om danskerens tre år i London.



Det blev ikke FC København, men Anderlecht. 

Sikkert er i hvert fald, at Mathias 'Zanka' Jørgensen er fortid i Brentford efter tre år i klubben. 

Tre år, der kommer til at være mejslet ind i London-klubbens historiebøger, hvor 'Zanka' for altid vil blive husket. 

Det vurderer den engelske journalist Jay Harris, der har dækket Brentford tæt for mediet The Athletic.

– Mange, der har spillet i Brentford i de sidste tre sæsoner, især den første sæson i Premier League, kommer til at gå over i historien. De spillede i den bedste række for første gang i 74 år, og det var klubbens første ophold i Premier League.

– Alle troede, at de ville rykke ned med det samme. Så de 24 spillere, der var med i første sæson og holdt mandskabet oppe, kommer til at gå over i historien. De vil for altid blive husket, og det vil ‘Zanka’ også.

Artiklen fortsætter eftet billedet…

Foto: Alamy

Og selvom Zanka ikke har været den første mand på Thomas Franks holdkort, har han spillet en enormt vigtig rolle i klubben, fortæller Jay Harris. 

– Det meste af tiden var han rigtig pålidelig. Da Brentford havde en ubesejret stime på 12 kampe i 2022/23-sæsonen, startede Zanka faktisk i mange af kampene. Han spillede ofte i en trebackskæde, når de spillede mod de store klubber. Og her gjorde han det ofte rigtig godt.

– Han har ikke været ligeså vigtig som Ivan Toney, Bryan Mbuemo, Pontus Jansson eller Christian Nørgaard, men han spillede en vigtig rolle, og det vil fansene ikke glemme.

– Han kom jo også til på en etårig kontrakt, der blev forlænget. Det siger jo meget. Det skulle have været en kortsigtet løsning i et nødstilfælde, men han endte med at blive i tre år.

Selvom 'Zanka' har leveret gode præstationer i Brentford-trøjen, har der også været tider, hvor han er faldet en anelse igennem, mener Jay Harris – særligt mod slutningen af den seneste sæson. 

– I den her seneste sæson har Brentford haft mange skader i bagerste kæde, og de havde heller ikke et fremragende år. Og med Zankas 34 år på bagen, kunne man godt se, at han ikke helt havde formen til at kunne spille Premier League hver eneste uge.

– Der var helt sikkert tidspunkter, hvor han faldt lidt igennem. Så jeg tror, at der har været en smule frustration med ham her mod de sidste måneder. Men det, synes jeg også, er en smule unfair. Det var aldrig tiltænkt, at han skulle spille spil hver søndag.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Den garvede, danske stopper er måske ikke er så rap på fødderne, som han plejede at være, men Jay Harris mener stadig, at han har store kvaliteter, som han kan bidrage med.

– Det er jo også vigtigt at bemærke, at han er blevet kaldt tilbage i Danmark-truppen. Så han må jo have gjort noget rigtigt. Han er ikke den hurtigste. Men han er helt klart blevet bedre med bolden. På et andet hold med et andet system, kan han stadig være rigtig værdifuld. 

– Men i Premier League, hvor der er så meget fysik og hurtighed, så er det klart, at han falder igennem af og til, men han gjorde et helt respektabelt job, afslutter Jay Harris. 

Mathias 'Zanka' Jørgensen har fået en etårig kontrakt i Anderlecht, hvor han bliver holdkammerat med danske Kasper Dolberg, Anders Dreyer og Mads Kikkenborg. 

Han nåede at få 48 kampe for 'The Bees', hvor han også kom på måltavlen to gange.





Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Jonas Wind er i København

Griner af AaB-rygte

Vil være en af verdens største klubber om fem år

På rov i FC København

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Rigmand vild med FC København-aftale

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Fyringstruet: – Han har to kampe

Dybt skuffet og trist

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Han erstatter Bo Henriksen

Frank reddet i døende sekunder

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Patrick Da Silva idømt fængsel

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København