Det blev ikke FC København, men Anderlecht.
Sikkert er i hvert fald, at Mathias 'Zanka' Jørgensen er fortid i Brentford efter tre år i klubben.
Tre år, der kommer til at være mejslet ind i London-klubbens historiebøger, hvor 'Zanka' for altid vil blive husket.
Det vurderer den engelske journalist Jay Harris, der har dækket Brentford tæt for mediet The Athletic.
– Mange, der har spillet i Brentford i de sidste tre sæsoner, især den første sæson i Premier League, kommer til at gå over i historien. De spillede i den bedste række for første gang i 74 år, og det var klubbens første ophold i Premier League.
– Alle troede, at de ville rykke ned med det samme. Så de 24 spillere, der var med i første sæson og holdt mandskabet oppe, kommer til at gå over i historien. De vil for altid blive husket, og det vil ‘Zanka’ også.
Artiklen fortsætter eftet billedet…
Og selvom Zanka ikke har været den første mand på Thomas Franks holdkort, har han spillet en enormt vigtig rolle i klubben, fortæller Jay Harris.
– Det meste af tiden var han rigtig pålidelig. Da Brentford havde en ubesejret stime på 12 kampe i 2022/23-sæsonen, startede Zanka faktisk i mange af kampene. Han spillede ofte i en trebackskæde, når de spillede mod de store klubber. Og her gjorde han det ofte rigtig godt.
– Han har ikke været ligeså vigtig som Ivan Toney, Bryan Mbuemo, Pontus Jansson eller Christian Nørgaard, men han spillede en vigtig rolle, og det vil fansene ikke glemme.
– Han kom jo også til på en etårig kontrakt, der blev forlænget. Det siger jo meget. Det skulle have været en kortsigtet løsning i et nødstilfælde, men han endte med at blive i tre år.
Selvom 'Zanka' har leveret gode præstationer i Brentford-trøjen, har der også været tider, hvor han er faldet en anelse igennem, mener Jay Harris – særligt mod slutningen af den seneste sæson.
– I den her seneste sæson har Brentford haft mange skader i bagerste kæde, og de havde heller ikke et fremragende år. Og med Zankas 34 år på bagen, kunne man godt se, at han ikke helt havde formen til at kunne spille Premier League hver eneste uge.
– Der var helt sikkert tidspunkter, hvor han faldt lidt igennem. Så jeg tror, at der har været en smule frustration med ham her mod de sidste måneder. Men det, synes jeg også, er en smule unfair. Det var aldrig tiltænkt, at han skulle spille spil hver søndag.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Den garvede, danske stopper er måske ikke er så rap på fødderne, som han plejede at være, men Jay Harris mener stadig, at han har store kvaliteter, som han kan bidrage med.
– Det er jo også vigtigt at bemærke, at han er blevet kaldt tilbage i Danmark-truppen. Så han må jo have gjort noget rigtigt. Han er ikke den hurtigste. Men han er helt klart blevet bedre med bolden. På et andet hold med et andet system, kan han stadig være rigtig værdifuld.
– Men i Premier League, hvor der er så meget fysik og hurtighed, så er det klart, at han falder igennem af og til, men han gjorde et helt respektabelt job, afslutter Jay Harris.
Mathias 'Zanka' Jørgensen har fået en etårig kontrakt i Anderlecht, hvor han bliver holdkammerat med danske Kasper Dolberg, Anders Dreyer og Mads Kikkenborg.
Han nåede at få 48 kampe for 'The Bees', hvor han også kom på måltavlen to gange.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
Arteta er utilfreds med disciplinen
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
Her er Danmarks Nations League-pulje!
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
NYHEDER
Afviser Anderlecht
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
Thomas Tuchel laver ny aftale
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Sean Dyche fyret
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
INTERVIEW