Ville sende Rashford til Non-League-klub

Erik ten Hag var bestemt ikke glad for Marcus Rashford i sidste sæson.



Han var deres helt store darling.

Marcus Rashford havde Manchester og England for sine fødder for få år siden, hvor han var ustoppelig på banen og udenfor fremviste et stort hjerte for nationens fattige børn under coronapandemien. Det betød, at han blev tildelt en MBE-orden af kongehuset (The Most Excellent Order of the British Empire).

I sidste sæson gik det dog for alvor galt for offensivspilleren, der under Erik ten Hag røg ud i kulden i Manchester United. Flere gange i løbet af sæsonen blev han offentligt irettesat af sin manager for ikke at udvise professionalisme på og uden for banen, efter han blev beskyldt for at gå for meget i byen af The Sun.

Erik ten Hag var selv en presset mand mod slutningen af sæsonen og rådførte sig med flere personer omkring sin egen fremtid i klubben.

En enkelt dag udspillede der sig en sjov episode, da hollænderen talte med en af sine fortrolige kollegaer om Marcus Rashford.

Her jokede den fortrolige med, at hvis Rashford havde turdet bryde holdets disciplin under Sir Alex Ferguson, ville han være blevet sendt til Macclesfield. Derefter gjorde Ten Hag det klart over for sin kollega, at hvis han havde haft nok angribere i truppen, ville Marcus Rashford være blevet sendt til Non-League-klubben, det skriver Manchester Evening News.

Heller ikke i denne sæson fandt den tidligere engelske landsholdsspiller melodien på Old Trafford, og derfor er han nu udlejet til Aston Villa, hvor han har fået vendt skuden en smule.

Marcus Rashford står aktuelt noteret for intet mindre end 426 kampe, 138 mål og 63 oplæg for De Røde Djævle.





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Flere Superliga-kamp rykkes

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Sønderjyske køber ny cheftræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Zanka ville spille gratis for FC København

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Ecuador – Curacao

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

USA – Australien

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på at købe FC København-spiller

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid