Han var deres helt store darling.
Marcus Rashford havde Manchester og England for sine fødder for få år siden, hvor han var ustoppelig på banen og udenfor fremviste et stort hjerte for nationens fattige børn under coronapandemien. Det betød, at han blev tildelt en MBE-orden af kongehuset (The Most Excellent Order of the British Empire).
I sidste sæson gik det dog for alvor galt for offensivspilleren, der under Erik ten Hag røg ud i kulden i Manchester United. Flere gange i løbet af sæsonen blev han offentligt irettesat af sin manager for ikke at udvise professionalisme på og uden for banen, efter han blev beskyldt for at gå for meget i byen af The Sun.
Erik ten Hag var selv en presset mand mod slutningen af sæsonen og rådførte sig med flere personer omkring sin egen fremtid i klubben.
En enkelt dag udspillede der sig en sjov episode, da hollænderen talte med en af sine fortrolige kollegaer om Marcus Rashford.
Her jokede den fortrolige med, at hvis Rashford havde turdet bryde holdets disciplin under Sir Alex Ferguson, ville han være blevet sendt til Macclesfield. Derefter gjorde Ten Hag det klart over for sin kollega, at hvis han havde haft nok angribere i truppen, ville Marcus Rashford være blevet sendt til Non-League-klubben, det skriver Manchester Evening News.
Heller ikke i denne sæson fandt den tidligere engelske landsholdsspiller melodien på Old Trafford, og derfor er han nu udlejet til Aston Villa, hvor han har fået vendt skuden en smule.
Marcus Rashford står aktuelt noteret for intet mindre end 426 kampe, 138 mål og 63 oplæg for De Røde Djævle.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Messi-statue fjernes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg