Han var deres helt store darling.
Marcus Rashford havde Manchester og England for sine fødder for få år siden, hvor han var ustoppelig på banen og udenfor fremviste et stort hjerte for nationens fattige børn under coronapandemien. Det betød, at han blev tildelt en MBE-orden af kongehuset (The Most Excellent Order of the British Empire).
I sidste sæson gik det dog for alvor galt for offensivspilleren, der under Erik ten Hag røg ud i kulden i Manchester United. Flere gange i løbet af sæsonen blev han offentligt irettesat af sin manager for ikke at udvise professionalisme på og uden for banen, efter han blev beskyldt for at gå for meget i byen af The Sun.
Erik ten Hag var selv en presset mand mod slutningen af sæsonen og rådførte sig med flere personer omkring sin egen fremtid i klubben.
En enkelt dag udspillede der sig en sjov episode, da hollænderen talte med en af sine fortrolige kollegaer om Marcus Rashford.
Her jokede den fortrolige med, at hvis Rashford havde turdet bryde holdets disciplin under Sir Alex Ferguson, ville han være blevet sendt til Macclesfield. Derefter gjorde Ten Hag det klart over for sin kollega, at hvis han havde haft nok angribere i truppen, ville Marcus Rashford være blevet sendt til Non-League-klubben, det skriver Manchester Evening News.
Heller ikke i denne sæson fandt den tidligere engelske landsholdsspiller melodien på Old Trafford, og derfor er han nu udlejet til Aston Villa, hvor han har fået vendt skuden en smule.
Marcus Rashford står aktuelt noteret for intet mindre end 426 kampe, 138 mål og 63 oplæg for De Røde Djævle.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg