Han var deres helt store darling.
Marcus Rashford havde Manchester og England for sine fødder for få år siden, hvor han var ustoppelig på banen og udenfor fremviste et stort hjerte for nationens fattige børn under coronapandemien. Det betød, at han blev tildelt en MBE-orden af kongehuset (The Most Excellent Order of the British Empire).
I sidste sæson gik det dog for alvor galt for offensivspilleren, der under Erik ten Hag røg ud i kulden i Manchester United. Flere gange i løbet af sæsonen blev han offentligt irettesat af sin manager for ikke at udvise professionalisme på og uden for banen, efter han blev beskyldt for at gå for meget i byen af The Sun.
Erik ten Hag var selv en presset mand mod slutningen af sæsonen og rådførte sig med flere personer omkring sin egen fremtid i klubben.
En enkelt dag udspillede der sig en sjov episode, da hollænderen talte med en af sine fortrolige kollegaer om Marcus Rashford.
Her jokede den fortrolige med, at hvis Rashford havde turdet bryde holdets disciplin under Sir Alex Ferguson, ville han være blevet sendt til Macclesfield. Derefter gjorde Ten Hag det klart over for sin kollega, at hvis han havde haft nok angribere i truppen, ville Marcus Rashford være blevet sendt til Non-League-klubben, det skriver Manchester Evening News.
Heller ikke i denne sæson fandt den tidligere engelske landsholdsspiller melodien på Old Trafford, og derfor er han nu udlejet til Aston Villa, hvor han har fået vendt skuden en smule.
Marcus Rashford står aktuelt noteret for intet mindre end 426 kampe, 138 mål og 63 oplæg for De Røde Djævle.
LIVE
LIVE: FCM-komet reagerer på matchvinder-moment
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!