Mange vil nok vide, at Chido Obi og Mika Biereth har været i Arsenal over de seneste år, men vidste du, at der stadig er en dansker i storklubben?
På U21-holdet vogter 18-årige Lucas Martin Nygaard nemlig buret.
Keeperen, der lige nu er med U19-landsholdet forud for et par vigtige EM-kvalifikationskampe, kom til Arsenal i sommer fra FC Nordsjælland, og hidtil har oplevelsen været alt, hvad han kunne drømme om.
– Det er et privilegie, og jeg suger det hele til mig. Jeg er super glad for at være her. Jeg udvikler mig rigtig meget, fortæller Lucas Martin i et interview med Tipsbladet.
For Lucas Martin var skiftet under opsejling i lang tid. Den 1. januar 2024 udløb hans aftale i FC Nordsjælland og først et halvt år efter kom han officielt til Arsenal. Så hvad er op og ned?
– Jeg var til prøvetræning derovre i 2023 omkring oktober eller november, hvor jeg formodentlig har gjort det godt.
– I 2024 rejser jeg så lidt frem og tilbage, og man skal jo være 18 år for at skrive under derovre på grund af Brexit og så videre. Så på min 18 års fødselsdag (26. juni, red.) skriver jeg under, og det var en fantastisk følelse, lyder det Lucas Martin Nygaard.
Hvor meget overtalelse skulle de komme med?
– Ikke det store. Jeg tror rigtig meget på projektet og var glad for interessen. På min tre ugers prøvetræning kunne jeg virkelig mærke, at der var styr på det, og menneskerne omkring klubben og holdkammeraterne er super søde. Der skulle ikke den store overtalelse til.
Artiklen fortsætter efter billedet…

I Arsenal får den unge dansker også vaskeægte legendehjælp. Den tidligere VM-vinder for Tyskland Per Mertesacker, der også selv spillede i Arsenal som aktiv, er nemlig akademichef i London-klubben, og han er ofte klar med et godt råd.
– Han er en topfyr. Han har styr på det og ved, hvad der skal til for at slå igennem. Ham lytter jeg rigtig meget til, når jeg har nogle snakke med ham, fortæller Lucas Martin.
Som nævnt spiller Lucas Martin lige nu på U21-plan, men hvad fremtiden bringer, kan han ikke komme ind på.
I indeværende sæson har han spillet 12 kampe, men lige nu er han som bekendt med U19-landsholdet.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører: FCK ringede aldrig
AaB dæmper superligaforventninger
OPTAKT
Kroatien – Ghana
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT