Rasmus Højlund blev i weekenden historisk, da han blev den yngste spiller til at score i seks Premier League-kampe i træk.
Syv gange har han i den periode fået netmaskerne til at blafre, og man læser ikke længere, at eksperter og medier er i hælene på ham ovre i England. Det var de ellers i stor grad i de første 14 Premier League-kampe, hvor Højlund ikke kom på måltavlen.
Siden er det gået stærkt, men hvor meget har egentlig ændret sig, siden Højlund nu har skrevet historie i den bedste engelske række? Tipsbladet har sammen med Opta set nærmere på Højlunds "to perioder" i Manchester United for at se, hvor stor forskel der egentlig er på hans præstationer. Den første periode er hans 14 første Premier League-kampe uden mål – den anden periode er de seneste seks ligakampe. Og der er ingen tvivl – Højlund scorer lige nu på nærmest alt, der kommer i hans retning.

Den første tabel på ovenstående billede viser, at Højlund i sine seneste seks kampe allerede har overgået den mængde expected goals, som han havde i sine første 14 kampe. Imponerende er det også, at han scorer på 63,6 procent af alle sine afslutninger, ligesom han rammer målet på 90 procent af sine skud. Sidstnævnte var i hans første kampe nede på 46,7 procent.
Nummer to tabel viser Højlunds tal pr 90. minut for at give et mere retvisende billede af, hvordan han gør det pr kamp. Mængden af afslutninger for de to perioder er næsten den samme, men hans afslutninger kommer fra markant bedre positioner, hvilke fordoblingen af hans expected goals indikerer. Det kan også ses på disse to nedenstående billeder, der viser expected goals-værdien af Rasmus Højlunds afslutninger for de to perioder.


Som billederne viser, så kommer Højlund i klart bedre skudpositioner i den seneste periode, end han gjorde i starten, hvilket 0,32 expected goals pr skud sammenlignet med 0,17 klart illustrerer.
Syv mål på sine seneste 11 afslutninger vidner da også om, at Højlund lige nu scorer på nærmest alt, han rører ved. Logikken siger dog, at hans scoringsrate på et tidspunkt vil falde igen, når han nu har overperformet sin expected goals med 3,5 for sine seneste seks kampe.
Danskeren har altså været flyvende siden sin første Premier League-scoring mod Aston Villa på Boxing Day, og faktisk er der ingen andre i Europas top ti-ligaer, som overgår ham. Således er det kun Bukayo Saka, Dusan Vlahovic og Luuk de Jong, som har noteret sig for samme antal mål i deres seneste seks ligakampe. Ingen andre har scoret lige så mange gange.

Rasmus Højlund blev helten for Manchester United i søndags, da han scorede begge United-mål i 2-1-sejren over Luton. Se hans to scoringer i afspilleren over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
LIVE
Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
Afslører Brøndbys transferplaner
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADETS DOM