Voldsom skarphed: Så vild er Højlund lige nu

Rasmus Højlund har for alvor fået det til at spille i Manchester United efter en svær Premier League-start, og tallene viser tydeligt, at han lige nu har medvind på cykelstien.



Rasmus Højlund blev i weekenden historisk, da han blev den yngste spiller til at score i seks Premier League-kampe i træk. 

Syv gange har han i den periode fået netmaskerne til at blafre, og man læser ikke længere, at eksperter og medier er i hælene på ham ovre i England. Det var de ellers i stor grad i de første 14 Premier League-kampe, hvor Højlund ikke kom på måltavlen.

Siden er det gået stærkt, men hvor meget har egentlig ændret sig, siden Højlund nu har skrevet historie i den bedste engelske række? Tipsbladet har sammen med Opta set nærmere på Højlunds "to perioder" i Manchester United for at se, hvor stor forskel der egentlig er på hans præstationer. Den første periode er hans 14 første Premier League-kampe uden mål – den anden periode er de seneste seks ligakampe. Og der er ingen tvivl – Højlund scorer lige nu på nærmest alt, der kommer i hans retning. 

h__jlund

Den første tabel på ovenstående billede viser, at Højlund i sine seneste seks kampe allerede har overgået den mængde expected goals, som han havde i sine første 14 kampe. Imponerende er det også, at han scorer på 63,6 procent af alle sine afslutninger, ligesom han rammer målet på 90 procent af sine skud. Sidstnævnte var i hans første kampe nede på 46,7 procent. 

Nummer to tabel viser Højlunds tal pr 90. minut for at give et mere retvisende billede af, hvordan han gør det pr kamp. Mængden af afslutninger for de to perioder er næsten den samme, men hans afslutninger kommer fra markant bedre positioner, hvilke fordoblingen af hans expected goals indikerer. Det kan også ses på disse to nedenstående billeder, der viser expected goals-værdien af Rasmus Højlunds afslutninger for de to perioder.

h__jlund

h__jlund

Som billederne viser, så kommer Højlund i klart bedre skudpositioner i den seneste periode, end han gjorde i starten, hvilket 0,32 expected goals pr skud sammenlignet med 0,17 klart illustrerer. 

Syv mål på sine seneste 11 afslutninger vidner da også om, at Højlund lige nu scorer på nærmest alt, han rører ved. Logikken siger dog, at hans scoringsrate på et tidspunkt vil falde igen, når han nu har overperformet sin expected goals med 3,5 for sine seneste seks kampe.

Danskeren har altså været flyvende siden sin første Premier League-scoring mod Aston Villa på Boxing Day, og faktisk er der ingen andre i Europas top ti-ligaer, som overgår ham. Således er det kun Bukayo Saka, Dusan Vlahovic og Luuk de Jong, som har noteret sig for samme antal mål i deres seneste seks ligakampe. Ingen andre har scoret lige så mange gange. 

h__jlund

Rasmus Højlund blev helten for Manchester United i søndags, da han scorede begge United-mål i 2-1-sejren over Luton. Se hans to scoringer i afspilleren over artiklen.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Her skal Sepp Piontek begraves

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Deler godt Brøndby-nyt

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Ekspert med dyster FCK-dom

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Real Madrid – Benfica

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League