Voldsom skarphed: Så vild er Højlund lige nu

Rasmus Højlund har for alvor fået det til at spille i Manchester United efter en svær Premier League-start, og tallene viser tydeligt, at han lige nu har medvind på cykelstien.



Rasmus Højlund blev i weekenden historisk, da han blev den yngste spiller til at score i seks Premier League-kampe i træk. 

Syv gange har han i den periode fået netmaskerne til at blafre, og man læser ikke længere, at eksperter og medier er i hælene på ham ovre i England. Det var de ellers i stor grad i de første 14 Premier League-kampe, hvor Højlund ikke kom på måltavlen.

Siden er det gået stærkt, men hvor meget har egentlig ændret sig, siden Højlund nu har skrevet historie i den bedste engelske række? Tipsbladet har sammen med Opta set nærmere på Højlunds "to perioder" i Manchester United for at se, hvor stor forskel der egentlig er på hans præstationer. Den første periode er hans 14 første Premier League-kampe uden mål – den anden periode er de seneste seks ligakampe. Og der er ingen tvivl – Højlund scorer lige nu på nærmest alt, der kommer i hans retning. 

h__jlund

Den første tabel på ovenstående billede viser, at Højlund i sine seneste seks kampe allerede har overgået den mængde expected goals, som han havde i sine første 14 kampe. Imponerende er det også, at han scorer på 63,6 procent af alle sine afslutninger, ligesom han rammer målet på 90 procent af sine skud. Sidstnævnte var i hans første kampe nede på 46,7 procent. 

Nummer to tabel viser Højlunds tal pr 90. minut for at give et mere retvisende billede af, hvordan han gør det pr kamp. Mængden af afslutninger for de to perioder er næsten den samme, men hans afslutninger kommer fra markant bedre positioner, hvilke fordoblingen af hans expected goals indikerer. Det kan også ses på disse to nedenstående billeder, der viser expected goals-værdien af Rasmus Højlunds afslutninger for de to perioder.

h__jlund

h__jlund

Som billederne viser, så kommer Højlund i klart bedre skudpositioner i den seneste periode, end han gjorde i starten, hvilket 0,32 expected goals pr skud sammenlignet med 0,17 klart illustrerer. 

Syv mål på sine seneste 11 afslutninger vidner da også om, at Højlund lige nu scorer på nærmest alt, han rører ved. Logikken siger dog, at hans scoringsrate på et tidspunkt vil falde igen, når han nu har overperformet sin expected goals med 3,5 for sine seneste seks kampe.

Danskeren har altså været flyvende siden sin første Premier League-scoring mod Aston Villa på Boxing Day, og faktisk er der ingen andre i Europas top ti-ligaer, som overgår ham. Således er det kun Bukayo Saka, Dusan Vlahovic og Luuk de Jong, som har noteret sig for samme antal mål i deres seneste seks ligakampe. Ingen andre har scoret lige så mange gange. 

h__jlund

Rasmus Højlund blev helten for Manchester United i søndags, da han scorede begge United-mål i 2-1-sejren over Luton. Se hans to scoringer i afspilleren over artiklen.





Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

AGF kriger sejren hjem

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Spanske medier i ekstase

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

FCM smed point i kæmpe drama

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

FCN ydmyger Silkeborg

FC København – Sønderjyske

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

– De skal skille sig af med ham!

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Randers FC – AGF

Trækker overskrifter i Sydkorea

Her er alle VM-puljerne

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Kæmpe triumf for Frank

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Stjerner sender besked til Froholdt

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tullberg skifter fire mand

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama