Rasmus Højlund blev i weekenden historisk, da han blev den yngste spiller til at score i seks Premier League-kampe i træk.
Syv gange har han i den periode fået netmaskerne til at blafre, og man læser ikke længere, at eksperter og medier er i hælene på ham ovre i England. Det var de ellers i stor grad i de første 14 Premier League-kampe, hvor Højlund ikke kom på måltavlen.
Siden er det gået stærkt, men hvor meget har egentlig ændret sig, siden Højlund nu har skrevet historie i den bedste engelske række? Tipsbladet har sammen med Opta set nærmere på Højlunds "to perioder" i Manchester United for at se, hvor stor forskel der egentlig er på hans præstationer. Den første periode er hans 14 første Premier League-kampe uden mål – den anden periode er de seneste seks ligakampe. Og der er ingen tvivl – Højlund scorer lige nu på nærmest alt, der kommer i hans retning.

Den første tabel på ovenstående billede viser, at Højlund i sine seneste seks kampe allerede har overgået den mængde expected goals, som han havde i sine første 14 kampe. Imponerende er det også, at han scorer på 63,6 procent af alle sine afslutninger, ligesom han rammer målet på 90 procent af sine skud. Sidstnævnte var i hans første kampe nede på 46,7 procent.
Nummer to tabel viser Højlunds tal pr 90. minut for at give et mere retvisende billede af, hvordan han gør det pr kamp. Mængden af afslutninger for de to perioder er næsten den samme, men hans afslutninger kommer fra markant bedre positioner, hvilke fordoblingen af hans expected goals indikerer. Det kan også ses på disse to nedenstående billeder, der viser expected goals-værdien af Rasmus Højlunds afslutninger for de to perioder.


Som billederne viser, så kommer Højlund i klart bedre skudpositioner i den seneste periode, end han gjorde i starten, hvilket 0,32 expected goals pr skud sammenlignet med 0,17 klart illustrerer.
Syv mål på sine seneste 11 afslutninger vidner da også om, at Højlund lige nu scorer på nærmest alt, han rører ved. Logikken siger dog, at hans scoringsrate på et tidspunkt vil falde igen, når han nu har overperformet sin expected goals med 3,5 for sine seneste seks kampe.
Danskeren har altså været flyvende siden sin første Premier League-scoring mod Aston Villa på Boxing Day, og faktisk er der ingen andre i Europas top ti-ligaer, som overgår ham. Således er det kun Bukayo Saka, Dusan Vlahovic og Luuk de Jong, som har noteret sig for samme antal mål i deres seneste seks ligakampe. Ingen andre har scoret lige så mange gange.

Rasmus Højlund blev helten for Manchester United i søndags, da han scorede begge United-mål i 2-1-sejren over Luton. Se hans to scoringer i afspilleren over artiklen.
LIVE
Superliga-LIVE: Derfor er Pentz fraværende
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
INTERVIEW