Wijnaldum: Følte ikke Liverpool ville have mig

Georginio Wijnaldum var egentlig åben for at blive i Liverpool, men han følte ikke, at klubben ville have ham. Derfor skiftede han til Paris Saint-Germain.



Efter mange gode sæsoner på Anfield var det i denne sommer slut for Georginio Wijnaldum, der skiftede til Paris Saint-Germain på en fri transfer. 

Hollænderen var ellers en vigtig brik for Jürgen Klopp med hans stabile og fleksible spil. Kombineret med at han stort set aldrig var skadet gav ligeledes mange pluspoint. Alligevel blev det et brud i sommer, da han aldrig fik forlænget sin kontrakt.

Nu fortæller han i et interview med det franske medie L’Équipe, at han egentlig havde set sig selv fortsætte i Liverpool, men at der skal to til at danse tango.

– For nogle måneder siden havde jeg lyst til at blive i Liverpool, men uden at gå i detaljer havde jeg ikke fornemmelsen af, at de havde lyst til at beholde mig. I disse sager er du nødt til at komme videre. 

– Barcelona meldte sig på banen, og jeg var meget glad, for siden jeg var en dreng var det min drømmeklub, selv om jeg må indrømme, at Zinedine Zidane, en Real Madrid-spiller, var mit idol. Jeg var tændt på idéen med at skrive under med Barcelona, men forhandlingerne tog lang tid, og siden kom PSG på banen. Klubben viste interesse for at hente mig modsat for seks år siden, og det var tid for mig til at prøve noget nyt, fortæller midtbanespilleren. 

Georginio Wijnaldum spillede fem år i Liverpool, hvor han blandt andet vandt Champions League, Premier League og VM for klubhold. I denne sæson har han spillet fire ud af PSG’s fem ligakampe. 







LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Fem bud på Brøndbys nye træner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Forhandler med storklub

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Kommer med frækt bud på dansk mester



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart