Wijnaldum: Følte ikke Liverpool ville have mig

Georginio Wijnaldum var egentlig åben for at blive i Liverpool, men han følte ikke, at klubben ville have ham. Derfor skiftede han til Paris Saint-Germain.



Efter mange gode sæsoner på Anfield var det i denne sommer slut for Georginio Wijnaldum, der skiftede til Paris Saint-Germain på en fri transfer. 

Hollænderen var ellers en vigtig brik for Jürgen Klopp med hans stabile og fleksible spil. Kombineret med at han stort set aldrig var skadet gav ligeledes mange pluspoint. Alligevel blev det et brud i sommer, da han aldrig fik forlænget sin kontrakt.

Nu fortæller han i et interview med det franske medie L’Équipe, at han egentlig havde set sig selv fortsætte i Liverpool, men at der skal to til at danse tango.

– For nogle måneder siden havde jeg lyst til at blive i Liverpool, men uden at gå i detaljer havde jeg ikke fornemmelsen af, at de havde lyst til at beholde mig. I disse sager er du nødt til at komme videre. 

– Barcelona meldte sig på banen, og jeg var meget glad, for siden jeg var en dreng var det min drømmeklub, selv om jeg må indrømme, at Zinedine Zidane, en Real Madrid-spiller, var mit idol. Jeg var tændt på idéen med at skrive under med Barcelona, men forhandlingerne tog lang tid, og siden kom PSG på banen. Klubben viste interesse for at hente mig modsat for seks år siden, og det var tid for mig til at prøve noget nyt, fortæller midtbanespilleren. 

Georginio Wijnaldum spillede fem år i Liverpool, hvor han blandt andet vandt Champions League, Premier League og VM for klubhold. I denne sæson har han spillet fire ud af PSG’s fem ligakampe. 





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

DIF erobrer Göteborg

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

FC København kan miste endnu en stjerne

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

“Det går over i historien”

Spanien har et ekstra øje på Messi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Snød FC København for keeper

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer