Efter mange gode sæsoner på Anfield var det i denne sommer slut for Georginio Wijnaldum, der skiftede til Paris Saint-Germain på en fri transfer.
Hollænderen var ellers en vigtig brik for Jürgen Klopp med hans stabile og fleksible spil. Kombineret med at han stort set aldrig var skadet gav ligeledes mange pluspoint. Alligevel blev det et brud i sommer, da han aldrig fik forlænget sin kontrakt.
Nu fortæller han i et interview med det franske medie L’Équipe, at han egentlig havde set sig selv fortsætte i Liverpool, men at der skal to til at danse tango.
– For nogle måneder siden havde jeg lyst til at blive i Liverpool, men uden at gå i detaljer havde jeg ikke fornemmelsen af, at de havde lyst til at beholde mig. I disse sager er du nødt til at komme videre.
– Barcelona meldte sig på banen, og jeg var meget glad, for siden jeg var en dreng var det min drømmeklub, selv om jeg må indrømme, at Zinedine Zidane, en Real Madrid-spiller, var mit idol. Jeg var tændt på idéen med at skrive under med Barcelona, men forhandlingerne tog lang tid, og siden kom PSG på banen. Klubben viste interesse for at hente mig modsat for seks år siden, og det var tid for mig til at prøve noget nyt, fortæller midtbanespilleren.
Georginio Wijnaldum spillede fem år i Liverpool, hvor han blandt andet vandt Champions League, Premier League og VM for klubhold. I denne sæson har han spillet fire ud af PSG’s fem ligakampe.
LIVE
TransferLIVE: Et kæmpe skridt tættere på FCK?
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
LIVE
Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer
Klar besked om AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
INTERVIEW
