Will Osula er jublende lykkelig

Will Osula kan næsten ikke få armene ned efter sit skifte til Newcastle.



Will Osula blev i sidste uge hentet til Newcastle, og lørdag fik han sin uofficielle debut for klubben.

Det gjorde han i testkampen mod Brest, hvor den danske angriber blev skiftet ind til stående ovationer fra Newcastle-fansene.

– Det var utroligt, en fantastisk følelse. Jeg kiggede bare op og så alle klappe af mig. Jeg er blown away over den velkomst, jeg har fået fra fansene og holdet, siger Osula til Chronicle Live.

– Jeg kan ikke vente med at arbejde hårdt for Newcastle nu. De har givet mig denne mulighed, og jeg vil betale dem tilbage. Jeg ser frem til at arbejde hårdt for klubben og gøre mit bedste.

Will Osula har indtil videre ikke ligefrem bombet mål ind for sine tidligere klubber, Derby og Sheffield United. Så spørgsmålet er, hvor mange mål han går efter at score i den kommende sæson?

– Selvfølgelig har jeg et mål i hovedet. Det er normalt. Du bør have drømme og mål, så jeg kan ikke vente til sæsonstart.

Allerede mod Brest formåede Osula faktisk at lave sit første mål for Newcastle. Kort efter blev scoringen dog annulleret for offside.

– Det var en utrolig følelse, da den gik ind. Jeg løb bare ud mod fansene, og alle var glade. Nu kan jeg ikke vente på den ægte vare. Uanset hvilken kamp træneren fortæller mig, at jeg skal spille, spiller jeg. Eddie Howe vil forbedre mig. Han har hjulpet mange unge spillere her med at polere dem og gøre dem bedre.

– Forhåbentlig kan jeg blive en del af det. Jeg kan udelukkende forbedre mig med manageren og trænerne her.

Will Osula skal nu forsøge at gå i fodsporene på de tidligere danske Newcastle-angribere, Peter Løvenkrands og Bjørn Kristensen.

– Jeg ved, der har været nogle andre spillere fra Danmark, som har repræsenteret klubben. Forhåbentlig kan jeg blive en del af det.

Newcastle har efter sigende betalt 86 millioner kroner for Will Osula.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber




LIVE

LIVE: Her er Brøndbys startopstilling

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Brøndby IF – FC Nordsjælland



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Delaney afslører dialog

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort