Will Osula er jublende lykkelig

Will Osula kan næsten ikke få armene ned efter sit skifte til Newcastle.



Will Osula blev i sidste uge hentet til Newcastle, og lørdag fik han sin uofficielle debut for klubben.

Det gjorde han i testkampen mod Brest, hvor den danske angriber blev skiftet ind til stående ovationer fra Newcastle-fansene.

– Det var utroligt, en fantastisk følelse. Jeg kiggede bare op og så alle klappe af mig. Jeg er blown away over den velkomst, jeg har fået fra fansene og holdet, siger Osula til Chronicle Live.

– Jeg kan ikke vente med at arbejde hårdt for Newcastle nu. De har givet mig denne mulighed, og jeg vil betale dem tilbage. Jeg ser frem til at arbejde hårdt for klubben og gøre mit bedste.

Will Osula har indtil videre ikke ligefrem bombet mål ind for sine tidligere klubber, Derby og Sheffield United. Så spørgsmålet er, hvor mange mål han går efter at score i den kommende sæson?

– Selvfølgelig har jeg et mål i hovedet. Det er normalt. Du bør have drømme og mål, så jeg kan ikke vente til sæsonstart.

Allerede mod Brest formåede Osula faktisk at lave sit første mål for Newcastle. Kort efter blev scoringen dog annulleret for offside.

– Det var en utrolig følelse, da den gik ind. Jeg løb bare ud mod fansene, og alle var glade. Nu kan jeg ikke vente på den ægte vare. Uanset hvilken kamp træneren fortæller mig, at jeg skal spille, spiller jeg. Eddie Howe vil forbedre mig. Han har hjulpet mange unge spillere her med at polere dem og gøre dem bedre.

– Forhåbentlig kan jeg blive en del af det. Jeg kan udelukkende forbedre mig med manageren og trænerne her.

Will Osula skal nu forsøge at gå i fodsporene på de tidligere danske Newcastle-angribere, Peter Løvenkrands og Bjørn Kristensen.

– Jeg ved, der har været nogle andre spillere fra Danmark, som har repræsenteret klubben. Forhåbentlig kan jeg blive en del af det.

Newcastle har efter sigende betalt 86 millioner kroner for Will Osula.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Gaveregn over FC Midtjylland

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Vil ikke juble i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Supercomputer: De vinder Superligaen

Horsens kæmpede sig til point mod FCN

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio