Will Osula blev i sidste uge hentet til Newcastle, og lørdag fik han sin uofficielle debut for klubben.
Det gjorde han i testkampen mod Brest, hvor den danske angriber blev skiftet ind til stående ovationer fra Newcastle-fansene.
– Det var utroligt, en fantastisk følelse. Jeg kiggede bare op og så alle klappe af mig. Jeg er blown away over den velkomst, jeg har fået fra fansene og holdet, siger Osula til Chronicle Live.
– Jeg kan ikke vente med at arbejde hårdt for Newcastle nu. De har givet mig denne mulighed, og jeg vil betale dem tilbage. Jeg ser frem til at arbejde hårdt for klubben og gøre mit bedste.
Will Osula har indtil videre ikke ligefrem bombet mål ind for sine tidligere klubber, Derby og Sheffield United. Så spørgsmålet er, hvor mange mål han går efter at score i den kommende sæson?
– Selvfølgelig har jeg et mål i hovedet. Det er normalt. Du bør have drømme og mål, så jeg kan ikke vente til sæsonstart.
Allerede mod Brest formåede Osula faktisk at lave sit første mål for Newcastle. Kort efter blev scoringen dog annulleret for offside.
– Det var en utrolig følelse, da den gik ind. Jeg løb bare ud mod fansene, og alle var glade. Nu kan jeg ikke vente på den ægte vare. Uanset hvilken kamp træneren fortæller mig, at jeg skal spille, spiller jeg. Eddie Howe vil forbedre mig. Han har hjulpet mange unge spillere her med at polere dem og gøre dem bedre.
– Forhåbentlig kan jeg blive en del af det. Jeg kan udelukkende forbedre mig med manageren og trænerne her.
Will Osula skal nu forsøge at gå i fodsporene på de tidligere danske Newcastle-angribere, Peter Løvenkrands og Bjørn Kristensen.
– Jeg ved, der har været nogle andre spillere fra Danmark, som har repræsenteret klubben. Forhåbentlig kan jeg blive en del af det.
Newcastle har efter sigende betalt 86 millioner kroner for Will Osula.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Sønderjyske køber ny cheftræner
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
OPTAKT