Will Osula er jublende lykkelig

Will Osula kan næsten ikke få armene ned efter sit skifte til Newcastle.



Will Osula blev i sidste uge hentet til Newcastle, og lørdag fik han sin uofficielle debut for klubben.

Det gjorde han i testkampen mod Brest, hvor den danske angriber blev skiftet ind til stående ovationer fra Newcastle-fansene.

– Det var utroligt, en fantastisk følelse. Jeg kiggede bare op og så alle klappe af mig. Jeg er blown away over den velkomst, jeg har fået fra fansene og holdet, siger Osula til Chronicle Live.

– Jeg kan ikke vente med at arbejde hårdt for Newcastle nu. De har givet mig denne mulighed, og jeg vil betale dem tilbage. Jeg ser frem til at arbejde hårdt for klubben og gøre mit bedste.

Will Osula har indtil videre ikke ligefrem bombet mål ind for sine tidligere klubber, Derby og Sheffield United. Så spørgsmålet er, hvor mange mål han går efter at score i den kommende sæson?

– Selvfølgelig har jeg et mål i hovedet. Det er normalt. Du bør have drømme og mål, så jeg kan ikke vente til sæsonstart.

Allerede mod Brest formåede Osula faktisk at lave sit første mål for Newcastle. Kort efter blev scoringen dog annulleret for offside.

– Det var en utrolig følelse, da den gik ind. Jeg løb bare ud mod fansene, og alle var glade. Nu kan jeg ikke vente på den ægte vare. Uanset hvilken kamp træneren fortæller mig, at jeg skal spille, spiller jeg. Eddie Howe vil forbedre mig. Han har hjulpet mange unge spillere her med at polere dem og gøre dem bedre.

– Forhåbentlig kan jeg blive en del af det. Jeg kan udelukkende forbedre mig med manageren og trænerne her.

Will Osula skal nu forsøge at gå i fodsporene på de tidligere danske Newcastle-angribere, Peter Løvenkrands og Bjørn Kristensen.

– Jeg ved, der har været nogle andre spillere fra Danmark, som har repræsenteret klubben. Forhåbentlig kan jeg blive en del af det.

Newcastle har efter sigende betalt 86 millioner kroner for Will Osula.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Danske klubber scorer millioner på VM

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Scorer kassen på dansk drømmeskifte