Der har gennem flere år været spekulationer omkring Declan Rices fremtid, men faktum er, at den dygtige midtbanespiller fortsat er i West Ham, selv om talentet sagtens kunne sende ham mod større adresser.
På et eller andet tidspunkt kan man forestille sig, at Rice tager skridtet opad, og her bør Premier Leagues aktuelle tophold, Arsenal, gå all in på ham.
Det mener Arsenal-darlingen Jack Wilshere.
– Alle, som holder med en klub, ønsker at 'Dec' skifter til den klub. Hvis jeg skal være selvisk, så vil han blive rigtig god under Mikel (Artetas) ledelse.
– Mikel vil udvikle ham og bringe ham mere i spil, og han vil blive enormt vigtig for holdet. Jeg har talt med Dec, og jeg har fortalt ham, at det, han gør, er utroligt. Han er anfører for en stor Premier League-klub, og han lærer altid.
– Du er nødt til at være respektfuld over for West Ham, for det er hans klub, men hans fremtid er i hans egne hænder, og det er spændende for ham, for han bliver en større og større spiller. Han udvikler sig til at blive en spiller, som kan spille alle steder. Jeg venter spændt på, hvor han tager hen. Jeg håber, det er Arsenal. Det vil virkelig være et stort indkøb, og han vil være helt perfekt, fortæller Jack Wilshere til Sky Sports.
Declan Rices kontrakt med West Ham udløber næste sommer. Den indeholder dog en option, så den kan forlænges med et år.
Midtbanespilleren har gennem flere år været en stor profil på West Ham-midtbanen, og han er ligeledes fast mand på det engelske landshold. Tidligere har Chelsea også været meldt varme på ham.
Sikkert bliver det, at der skal mange penge på bordet, hvis West Ham skal sælge sin største stjerne.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADET SPECIAL